Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Turizmo rinką drebina skandalas: pinigai už ekskursijas pateko į plovimo schemą

Jei per septynerius metus poilsinėje kelionėje pirkote vietos ekskursijas iš lietuviškos turizmo agentūros, tikėtina, kad grynieji pateko į gudrią pinigų plovimo schemą. Tai išsiaiškino Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), kai pasitvirtino gauta informacija iš pranešėjo. Skandalo smaigalyje – vienas didžiausių operatorių „Tez Tour“ ir kiti rinkos lyderiai.
„Tez Tour“
„Tez Tour“ / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Lietuvos turizmo rinką sudrebino rimtas pinigų plovimo skandalas, kurio smaigalyje – vieno didžiausių turizmo operatorių „Tez Tour“ vadovas Aleksandras Sukovas ir turizmo rinkos lyderės.

Nuotaiką parodoje smukdo pareikšti įtarimai

Penktadienį Vilniaus „Litexpo“ prasidėjo tarptautinė turizmo paroda „Adventur 2020“, tačiau kai kurių dalyvių nuotaikos joje gali būti slogios.

FNTT baigia tyrimą dėl kai kurių bendrovių dalyvavimo pinigų plovimo schemoje. Į šį sąrašą pateko ir žinomos turizmo agentūros, ir aktyviai rinkoje veikiantis vienas didžiausių operatorių „Tez Tour“, kuri taip pat dalyvauja „Adventur 2020“.

Organizatorių nuotr. /Mugė Adventur 2020
Organizatorių nuotr. /Mugė Adventur 2020

Kai kurių bendrovių, pardavinėjusių „Tez Tour“ keliones, vadovams jau pareikšti įtarimai. Šiame sąraše – ir garsios pavardės. Įtarimų neišvengė ir „Tez Tour“ vadovas Lietuvoje Aleksandras Sukovas.

Bendrovės nuotr. /Aleksandras Sukovas
Bendrovės nuotr. /Aleksandras Sukovas

Kai kuriose įmonėse praėjusių metų pabaigoje atliktos ir kratos.

Schema – paprasta

Įtariamo pinigų plovimo schema paprasta – iš poilsiautojų surinkti grynieji pinigai už ekskursijas, pavyzdžiui, Egipte ar Turkijoje, grįždavo į Lietuvą.

Gizos piramidės
Gizos piramidės

Paprastai poilsiautojams siūloma vykti į ekskursijas, safarius, keliones autobusu. Tokias pramogas siūlo ir vietinės agentūros, tačiau lietuviai gidai visada akcentuoja, kad geriau rinktis jų pasiūlymą, nes taip saugiau, nors ir brangiau. Iš poilsiautojų surenkami grynieji, tačiau jiems kvitai paprastai nėra išduodami.

Teoriškai šioms lėšoms turėtų būti taikomas pajamų mokestis, tačiau agentūros jų neapskaito.

Lietuvą pasiekę pinigai būdavo pervedami į tam tikslui Latvijoje sukurtas mikroįmones, kurioms netaikomi mokesčiai.

Latvijoje pagal įstatymus į tokių įmonių sąskaitas pervedamos sumos iki 100 tūkstančių eurų yra neapmokestinamos. Tyrėjai rado keletą tokių įmonių: „OST Marketing“, „OST Consulting“, „OST Guide“, „FLY Solutions“, „BDI Solutions“ – įtariama, kad visas jas galimai įsteigė ir valdė A.Sukovas.

FNTT tyrėjai išsiaiškino, kad pinigai į fiktyvias įmones būdavo pervedami kaip mokestis už paslaugas, pavyzdžiui, programavimo. Tačiau iš tiesų jokių paslaugų nebuvo.

Ratą apsukę poilsiautojų pinigai grįždavo į Lietuvą, tačiau 10 procentų nuo sumos, pasak tyrėjų, likdavo A.Sukovui. Kelionių pardavėjai esą atvažiuodavo į „Tez Tour“ biurą Vilniuje ir atsiimdavo sumas grynaisiais.

Taigi joms tekdavo 90 proc. nuo surinktos sumos. Kitu atveju turizmo agentūroms reikėtų sumokėti 15 proc. pelno mokestį ir dar 15 proc. dividendų mokestį.

Smaigalyje – „Tez Tour“

Kaip išsiaiškino tyrėjai, šiuos surinktus pinigus „Tez Tour“ darbuotojai Lietuvoje atiduodavo „Tez Tour“ direktoriui Lietuvoje A.Sukovui.

Iš tyrimo medžiagos matyti, kad A.Sukovas pinigus laikydavo biure (seife).

A.Sukovas, kaip išsiaiškino tyrėjai, ir buvo Latvijos mikroįmonių steigėjas, o kai kurie „Tez Tour“ darbuotojai plušėjo tose mikroįmonėse.

Nustatyta, kad tokia veikla buvo vykdoma nuo 2012-ųjų iki 2019 metų. Tyrėjai kol kas aptiko 2 milijonus eurų, kurie taip pat apsuko ratą, tačiau gali būti, kad reali suma yra kur kas didesnė.

123rf.com nuotr. /Pinigų plovimas
123rf.com nuotr. /Pinigų plovimas

„Informuojame, kad UAB „Tez Tour“ nėra pareikšti jokie įtarimai“, – tik tiek pakomentavo bendrovės atstovė Inga Aukštuolytė. Apie pareikštus įtarimus bendrovės vadovui ji neatsakė, kaip ir nepateikė komentaro apie FNTT tyrimą.

Pinigų plovimo schemoje – rinkos lyderiai

Šioje schemoje, kaip įtariama, dalyvavo keletas šalies turizmo bendrovių, tarp kurių yra ir savo rinkos lyderių.

Pavyzdžiui, viena didžiausių Lietuvos turizmo agentūrų „Baltic Tours Group“ irgi minima šiame tyrime, o jos vadovui Sigitui Fabijonavičiui pareikšti įtarimai.

„Baltic Tours“ nuotr./Adventur paroda
„Baltic Tours“ nuotr./Adventur paroda

Vieni didžiausių Lietuvoje egzotinių kelionių pardavėjai „Aza Tours“, dar žinomi kaip „Kelionių akademija“, taip pat galimai dalyvavo šioje veikloje, o vadovui Donatui Kireiliui pareikšti įtarimai.

„Tez Tour“ keliones pardavinėjęs „Kelionių ekspresas“ taip pat pateko į šį tyrimą.

Be to, didžiausia Lietuvoje viešbučių rezervavimo svetur bendrovė „Hotelstone“ irgi įsipainiojo į šią veiklą, o jos vadovui Sauliui Pačekajui pareikšti įtarimai.

Tyrime – „VIP viešosios informacijos partneriai“

Tuometinė viešųjų ryšių bendrovė „VIP viešosios informacijos partneriai“ irgi šmėžuoja tyrime.

15min nuotr./„vipcommunications“
15min nuotr./„vipcommunications“

Tuomet Dariaus Gudelio valdoma bendrovė užsiėmė „Tez Tour“ viešaisiais ryšiais, tačiau ne tik. FNTT įtaria, kad bendrovė galėjo dalyvauti ir pačioje galimo pinigų plovimo veikloje, susijusioje su „Tez Tour“ vadovu A.Sukovu.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Gudelis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darius Gudelis

Bendrovėje buvo atliktos kratos, o įtarimai pareikšti tada bendrovėje dirbusiam Giedriui Galdikui.

Kai FNTT ėmėsi šio tyrimo, D.Gudelis skubiai pardavė akcijas, o dabartiniai savininkai, pakeitę pavadinimą, su šia istorija neturi nieko bendra.

Išdavė buvęs verslo partneris

Ši istorija nebūtų pasiekusi tyrėjų, jei ne Pauliaus Jasaičio pateikti parodymai. Jis Lietuvos turizmo rinkoje yra žinomas verslininkas, buvo kelių bendrovių akcininkas.

Asmeninio archyvo nuotr. /Paulius Jasaitis
Asmeninio archyvo nuotr. /Paulius Jasaitis

15min jis pasakojo, kad tokia pačia veikla, iki jam įsigyjant akcijų, užsiėmė ir vienas didžiausių operatorių „Baltic Travel Online“, tačiau jis, tapęs dalininku, atsisakė dalyvauti galimo pinigų plovimo schemoje, todėl esą užsitraukė verslo partnerių nemalonę. „Baltic Travel Online“ šiuo metu jau nevykdo veiklos.

Jis teigė, kad ir jam buvo siūloma jungtis prie šios schemos, rodė žinutes, kuriomis siūlyta bendrininkauti, tačiau jis atsisakęs, o visą surinktą medžiagą atidavęs FNTT.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba

„Ilgus metus dalyvaudamas turizmo veikloje bei stebėdamas visą rinkos veiklą iš vidaus galiu drąsiai teigti, kad turizmo sektorius Lietuvoje yra visiškai supuvęs organas – tiek pačiose įmonėse, tiek šią veiklą prižiūrinčiose institucijose. Institucijos proteguoja tam tikrus rinkos dalyvius ir tu turi tapti šios supuvusios sistemos dalimi. Jeigu nusprendi nepaklusti, tave tiesiog pačiais grubiausiais ir primityviausiais metodais sunaikina, ir sistema pūva toliau“, – kalbėjo jis.

FNTT medžiagoje teigiama, kad P.Jasaičio pateikta informacija pasitvirtino, ir praėjusių metų liepos 9 dieną buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl apgaulingos buhalterinės veiklos, sukčiavimo ir kitų nusikaltimų. Pats P.Jasaitis FNTT pripažintas pranešėju, todėl pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą jam taikomos apsaugos, pagalbos priemonės, o nuo atsakomybės jis gali būti atleidžiamas.

P.Jasaitis sako, kad jam pačiam nėra pareikšti įtarimai.

„Aš norėjau atskleisti, kaip veikia turizmo verslas Lietuvoje, todėl visą informaciją atidaviau teisėsaugai. A.Sukovas ir man siūlė prisidėti prie to, bet aš atsisakiau“, – tvirtino jis.

Tyrimas vykdomas ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai