Turkijos parlamento rinkimų baigtis sudavė smūgį šalies ūkio augimo viltims

Po sekmadienį Turkijoje vykusių parlamento rinkimų vykstant deryboms dėl koalicinės vyriausybės suformavimo, ekonomistai perspėja, kad šalies ekonomiką gali ištikti chaosas, rašo naujienų svetainė cnbc.com.
Turkijos liros banknotai
Turkijos liros banknotai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sekmadienį vykusiuose parlamento rinkimuose 13 metų valdžiusi šalies prezidento Recepo Tayyipo Erdogano „Teisingumo ir plėtros partija“ (AKP) nesurinko daugumos balsų ir šiuo metu yra priversta ieškoti koalicijos partnerės.

Šie rinkimai buvo didžiulis smūgis R.T.Erdoganui, puoselėjusiam viltis dėl konstitucijos keitimo ir visiško valdžios sukoncentravimo vienose rankose.

Šie rinkimai buvo didžiulis smūgis R.T.Erdoganui, puoselėjusiam viltis dėl konstitucijos keitimo ir visiško valdžios sukoncentravimo vienose rankose.

Jeigu vyriausybė nebus suformuota per 45 dienas, šalyje gali būti suorganizuoti išankstiniai rinkimai, o jie dar labiau sustiprintų politinį neapibrėžtumą šalyje, pirmadienio vakarą perspėjo reitingų agentūra „Fitch“.

„Rinkimai sustiprino neapibrėžtumą dėl ekonominės politikos. Lėtėjantis BVP augimas padidino įtampą, susijusią su pastangomis subalansuoti ekonomiką, sumažinti priklausomybę nuo kapitalo įplaukų ir kovoti su infliacija“, – teigiama „Fitch“ ataskaitoje.

Finansinio konsultavimo bendrovės „Capital Economics“ vyriausiasis ekonomistas Williamas Jacksonas perspėjo, kad nepanašu, jog valdančioji koalicija Turkijoje bus suformuota greitu metu, o dėl to gali smarkiai nukentėti šalies ekonomika.

Dar 2011 m. Turkija buvo laikoma viena iš dinamiškiausių pasaulio ekonomikų, kurios BVP augimas per metus siekė 8,5 proc.

Tačiau pastaruosius porą metų Turkijos ūkio augimas buksuoja ir 2014 m. buvo mažesnis negu 3 proc.

Dar 2011 m. Turkija buvo laikoma viena iš dinamiškiausių pasaulio ekonomikų, kurios BVP augimas per metus siekė 8,5 proc.

„Net jeigu koalicija ir bus sudaryta, kyla grėsmė, kad AKP nusileis populistiniams koalicijos partnerės pažadams rinkėjams ir, pavyzdžiui, nuspręs padidinti minimalų atlyginimą“, – sakė W.Jacksonas.

Turkijos centrinis bankas įgaus daugiau nepriklausomybės

Finansų analitikus jau kurį laiką neramino R.T.Erdogano spaudimas šalies centriniam bankui, kad pastarasis sumažintų bazinę palūkanų normą ir taip stimuliuotų ūkio augimą nepaisant aukštos infliacijos ir silpnos Turkijos liros.

Po rinkimų pirmadienį liros vertė JAV dolerio atžvilgiu sumenko papildomais 5 proc.

Finansų bendrovėje „Bosphorus Gaz Corporation“ dirbantis analitikas Egemenas Candiras įsitikinęs, kad, nepaisant koalicijos formavimo baigties, Turkijos centrinis bankas turės daugiau nepriklausomybės.

„Manau, kad matysime labiau nepriklausomą centrinį banką, kuris tvirčiau užsiims ekonomikos kontrole nei per pastaruosius šešis mėnesius“, – tvirtina E.Candiras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis