„Kiekvieną savaitę vis kitas draugas paskambinęs praneša apie išvykimą“, – naujienų agentūrai „Reuters“ teigė vienas Maskvoje dirbantis Turkijos verslininkas. „Turkams čia vystyti verslą tapo labai sunku“.
Iš karto po to, kai lapkritį turkai numušė į šalies oro erdvę įskridusį Rusijos karinį lėktuvą, Kremlius įvedė sankcijas turkiškai produkcijai ir dvišaliai prekybai.
Suprasti akimirksniu
- Turkijos verslininkai apie veiklos Rusijoje nutraukimą paskelbia kiekvieną savaitę
- Rusiją turkų verslininkai palieka dėl dirbtinių kliūčių verslui ir sunkios pačios Rusijos ūkio padėties
- Prie Turkijos verslininkų sprendimo išvykti prisideda ir šios šalies demonizavimas Rusijos žiniasklaidoje
- Dvišalė Turkijos ir Rusijos prekyba per metus smarkiai susitraukė
Turkų verslininkai piktinasi, kad Rusijos pareigūnai sudaro įvairias kliūtis jų bendrovių veiklai.
Tai ir pablogėjusi ekonominė Rusijos padėtis lemia, kad vis daugiau turkų nusprendžia grįžti namo.
Prieš rusų lėktuvo numušimą, Rusijoje veikė apie 1500 Turkijos įmonių, kurios užsiėmė įvairia veikla – pradedant statybomis ir turizmu, baigiant turkiškų vaisių, daržovių ir tekstilės gaminių importu.
Nors oficialių duomenų nėra, tačiau vienas iš turkų verslininkų tikino, kad šiuo metu tokių įmonių likę vos keli šimtai.
Turkijos verslininkų veiklą riboja ir vis sunkiau gaunamos Rusijos vizos.
Du iš keturių Maskvoje kalbintų turkų verslininkų teigė įmones perrašę patikimiems rusams draugams, tokiu būdu bandydami apsisaugoti nuo papildomų pareigūnų dėmesio ir tikrinimų.
Be to, turkai skundžiasi ir tuo, kad jų šalis demonizuojama Rusijos žiniasklaidoje. Garsus Rusijos tabloidas „Komsomolskaya Pravda“ kovo pradžioje pasirodė su rėksminga antrašte „Turkija niekada nebuvo ir niekada nebus Rusijos draugė“.
Šių metų sausį, lyginant su 2014 m., Turkijos eksportas į Rusiją sumažėjo dviem trečdaliais, iki 108 mln. dolerių. Rusijos eksportas į Turkiją, kurį daugiausiai sudaro energetikos ištekliai, buvo trečdaliu mažesnis ir siekė 1,3 mlrd. dolerių.