Venesueloje neapibrėžtumas dėl vadovavimo šaliai susidarė nuo sausio pabaigos, kai Nacionalinės Asamblėjos lyderis Juanas Guaido metė iššūkį prezidentui Nicolui Maduro Venesuelai vis giliau klimpstant į ekonomikos krizės liūną.
„Bet koks TVF bendradarbiavimas su Venesuela, įskaitant atsakymus į galimus prašymus dėl finansinių sandorių, įmanomas tik kai bus pripažinta šalies vyriausybė“, – pranešė TVF atstovas spaudai.
Jungtinės Valstijos yra tarp 50 šalių, kurios pripažįsta opozicijos lyderį J.Guaidą, sausio pabaigoje pasiskelbusį laikinuoju prezidentu. J.Guaido vadina N.Maduro valdymą neteisėtu ir tvirtina, kad prezidentas buvo perrinktas po neva suklastotų rinkimų praėjusiais metais.
N.Maduro, kurį palaiko Rusija ir Kinija, patiria vis didesnį spaudimą nepaliaujamai blogėjant ekonominei padėčiai ir didėjant Venesuelos izoliacijai, kurią lemia vis gilėjanti humanitarinė krizė.
JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as trečiadienį paprašė Jungtinių Tautų pripažinti J.Guaidą teisėtu Venesuelos vadovu, pareikšdamas Saugumo Tarybai, kad „Nicolas Maduro turi pasitraukti“.
TVF anksčiau yra minėjęs, jog laukia savo narių sprendimo dėl Karakaso vyriausybės pripažinimo, kuriam reikalingas daugumos fondo narių su balsavimo teisėmis pritarimas, nors šis klausimas nebūtinai turi būti sprendžiamas oficialiu balsavimu.
Didžiausią TVF balsų dalį turi Jungtinės Valstijos – 16,5 procento. Ši balsų dalis suteikia galimybę vetuoti daugumą sprendimų.
Senkančios atsargos
Visos 189 fondo narės privalo išlaikyti minimalų užsienio valiutos atsargų kiekį indėliais TVF, tačiau dėl Karakase susiklosčiusios neapibrėžtos padėties, nei N. Maduro, nei J.Guaido negali naudotis šiomis lėšomis.
Taip pat nė vienas iš jų negali pradėti derybų su TVF dėl pagalbos programos.
Jungtinės Valstijos įvedė sankcijas daugybei N.Maduro administracijos pareigūnų, kariškių ir institucijų, atimdamos galimybę naudotis finansų sistema ir įšaldydamos JAV bankuose laikomas lėšas, įskaitant tas, kurios priklauso valstybinei Venesuelos naftos bendrovei „Citgo“.
Dėl šios priežasties TVF atsargos tapo paprasčiausiai pasiekiamu greitu pinigų šaltiniu N.Maduro režimui.
Per pastaruosius ketverius metus Venesuela smarkiai sumažino savo atsargas TVF, kurios laikomos specialiųjų skolinimosi teisių (SST) – TVF naudojama valiuta, įtraukta į penkių pagrindinių valiutų krepšelį – forma.
Nuo 2015 metų kovo fonde laikoma suma indėliais sumažėjo beveik 89 proc. iki šiek tiek žemiau nei 400 mln. JAV dolerių ekvivalento, nes Karakasas susidūrė su sunkumais valdydamas skolos išmokėjimą ir importuodamas pagrindines prekes.
Jungtinė Karalystė taip pat yra pripažinusi J.Guaido, o Anglijos banke saugoma apie 31 t Venesuelos aukso atsargų, kurių vertė siekia 1,3 mlrd. JAV dolerių ir kurias N.Maduro bando atgauti jau kelis mėnesius.