Šveicarijos Davose mieste besirenkantiems pareigūnams skirtame laiške TVF vadovė Kristalina Georgieva ir jos pavaduotoja Gita Gopinath teigė: „Tolimesnio susiskaldymo kaštai įvairiose šalyse būtų milžiniški. Nukentėtų bet kokio dydžio pajamas gaunantys žmonės“.
Pasaulio ekonomika susiduria su „nelaimių virtine“, įskaitant COVID-19 pandemijos padarinius, apsunkinamus karo Ukrainoje, o TVF atstovės perspėjo, kad eksporto ribojimo ar pasaulinių tiekimo grandinių trikdžių tendencijos panaikins per pastaruosius metus padarytą pažangą.
Globalizacija patrigubino pasaulio ekonomikos dydį ir padėjo 1,3 mlrd. žmonių išbristi iš didelio skurdo, tačiau nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario pabaigoje 30 šalių įvedė prekybos maistu, energija ir kitomis svarbiausiomis prekėmis apribojimus, pažymėjo TVF pareigūnės.
Jos paragino pasaulio lyderius atsispirti tokiam spaudimui ir sutelkti dėmesį į bendradarbiavimo gerinimą bei prekybos kliūčių mažinimą, kartu kovojant su klimato kaita ir augančia skolų našta besivystančiose šalyse.
Užuot ardžius tiekimo grandines ar „atkuriant“ į vietos gamintojos orientuotą poziciją, įmonės turėtų diversifikuoti savo importą, nes tai gali padėti sumažinti dėl tiekimo sutrikimų patiriamus ekonominius nuostolius per pusę.
„Politikos formuotojams ir verslo lyderiams vykstant į Davosą, pasaulio ekonomika susiduria su bene didžiausiu išbandymu nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“, – parašė K.Georgieva ir G.Gopinath.
„Turime pasirinkimą: pasiduoti geoekonominio susiskaldymo jėgoms, dėl kurių mūsų pasaulis taps skurdesnis ir pavojingesnis. Arba pakeisti tai, kaip bendradarbiaujame“, – sakoma paskelbtame laiške.
Pasaulio politikos ir verslo elitas šią savaitę renkasi Šveicarijos kalnų kurorte Davose, kur po dvejų metų pertraukos surengtas Pasaulio ekonomikos forumas (PEF).