TVF sumažino pasaulinės ekonomikos augimo prognozę 2022 metams iki 4,4 proc.

Koronaviruso omikron variantas kuria kliūčių ruožą pasaulinei ekonomikai, kurios augimas šiais metais sulėtės, o ypač tai pasijus dviejose didžiausiose pasaulio ekonomikose, antradienį pareiškė Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
Eurai (asociatyvi nuotr.)
Eurai (asociatyvi nuotr.) / 123RF.com nuotr.

Atsižvelgdamas į naujausių koronaviruso protrūkių sukeltas „kliūtis“ (nors ir tikėdamasis, kad jos pradės nykti jau antrąjį metų ketvirtį), TVF sumažino pasaulinio bendrojo vidaus produkto (BVP) prognozę 2022 metams iki 4,4 proc. – puse procentinio punkto mažiau nei prognozuota spalio mėnesį, kuomet kalbėta apie 4,9 proc. augimą.

„Pasaulinė ekonomika įžengia į 2022 metus silpnesnėje padėtyje, nei buvo tikėtasi anksčiau“, – teigiama TVF ketvirtinime pasaulinės ekonomikos apžvalgos „World Economic Outlook“ atnaujinime.

Fondas pridūrė, kad „omikron varianto atsiradimas lapkričio pabaigoje grasina sutrikdyti preliminarų kelią į ekonomikos atsigavimą.“

Tuo tarpu „kylančios energijos kainos ir tiekimo sutrikimai lemia didesnę, platesnėje ekonomikos dalyje išplitusią infliaciją nei tikėtasi“.

Be to, prognozuojama, kad aukšta infliacija išliks ilgiau, nei skaičiuota anksčiau.

Po tvirto atsigavimo praėjusiais metais, kai pasaulinė ekonomika paaugo maždaug 5,9 proc., TVF sumažino prognozes beveik kiekvienai šaliai (išskyrus Indiją), ir ypač sumažino JAV ir Kinijos prognozes.

„Manoma, kad minėtos kliūtys turės įtakos šių šalių BVP augimui pirmąjį 2022 metų ketvirtį“, – teigiama ataskaitoje.

„Numatoma, kad neigiamas poveikis pradės nykti nuo antrojo ketvirčio, ​​darant prielaidą, kad pasaulinis omikron varianto protrūkis sumažės, o virusas nemutuos į naujus variantus, pareikalausiančius papildomų mobilumo apribojimų,“ – pažymėjo TVF.

Skolintojas dar kartą pabrėžė, kad pandemijos kontrolė yra labai svarbi ekonomikos perspektyvoms, ir paragino besivystančias šalis nelėtinti vakcinavimo tempų, tuo metu kai išsivysčiusios ekonomikos jau pradėjo savo gyventojus skiepyti stiprinančiosiomis dozėmis.

„Be šių pasaulinių pastangų virusas bus labiau linkęs toliau mutuoti, o pandemijos gniaužtai plėsis visame pasaulyje“, – teigė fondas.

JAV ir Kinijos augimo lėtėjimas

Didžiausią neigiamą poveikį pasaulinėms perspektyvoms turės staigus JAV ir Kinijos ekonomikų sulėtėjimas, taip pat ir dėl veiksnių, nesusijusių su viruso poveikiu.

Atsižvelgdamas į tai, kad JAV Kongrese įstrigo prezidento Joe Bideno siūlomas didžiulis socialinių išlaidų planas, TVF pašalino numatomą programos poveikį ekonomikai augimui.

Fondo teigimu, kartu su tiekimo grandinių trikdžiais, apėmusiais amerikiečių verslą ir gamybą, šie veiksniai sumažins BVP augimą 1,2 procentinio punkto.

Dabar TVF skaičiuoja, kad JAV ekonomika šiais metais augs 4 procentais.

Nors istoriškai tai yra aukštas rodiklis didžiausiai pasaulio ekonomikai, jis yra daug mažesnis nei 5,6 proc. augimas 2021 metais.

Tuo tarpu atnaujinti apribojimai Kinijoje prisidėjo prie privataus vartojimo lėtėjimo, o dar 0,8 procentinio punkto greičiausiai kainuos sunkumai šalies nekilnojamojo turto sektoriuje. TVF skaičiuoja, kad Kinijos ekonomika šiais metais augs 4,8 procento.

„Plintant naujajam omikron variantui, šalys vėl įvedė judėjimo apribojimus. Kylančios energijos kainos ir tiekimo sutrikimai lėmė didesnę ir platesnę infliaciją, nei tikėtasi, ypač Jungtinėse Valstijose“, – teigia TVF.

„Kinijoje dėl pandemijos sukeltų sutrikimų, susijusių su nulinės tolerancijos COVID-19 politika, ir užsitęsusios finansinės įtampos tarp nekilnojamojo turto vystytojų, ekonomikos augimo prognozė buvo sumažinta 0,8 procentinio punkto“, – pažymėjo fondas.

Kitų didžiųjų šalių augimo prognozės taip pat smarkiai sumažintos, įskaitant 0,8 procentinio punkto mažesnę prognozę Vokietijai ir 1,2 procentinio punkto – Brazilijai ir Meksikai.

Tuo tarpu Indijos augimo prognozė padidinta 0,5 procentinio punkto iki 9 proc., o Japonijos – iki 3,3 procento.

TVF manymu, 2023 metų perspektyvos yra šiek tiek pagerėjusios, „tačiau to nepakanka, kad būtų galima kompensuoti dėl 2022 metų prognozės sumažinimo prarastas pozicijas. Prognozuojama, kad bendras pasaulio augimas 2022 ir 2023 metais bus 0,3 procentinio punkto mažesnis nei skaičiuota anksčiau“.

Auganti infliacija ir prognozuojami palūkanų normų didinimai

Pagrindinis iššūkis, su kuriuo šiuo metu susiduria pasaulio ekonomika, yra kainų šuolis.

Manoma, kad šis reiškinys paskatins agresyvesnius pagrindinių centrinių bankų, įskaitant JAV Federalinio rezervo sistemą (FRS), veiksmus, lemsiančius skolinimosi išlaidų didėjimą visame pasaulyje.

„Prognozuojame, kad padidėjusi infliacija išliks ilgiau, nei buvo numatyta spalio mėnesio apžvalgoje, o 2022 metais tęsis tiekimo grandinių sutrikimai ir aukštos energijos kainos“, – teigia TVF.

Jei „pandemija kiek atleis savo gniaužtus“, o energijos kainos didės nuosaikiai, „infliacija turėtų palaipsniui mažėti, nes 2022 metais mažės pasiūlos ir paklausos disbalansas, o didžiųjų ekonomikų pinigų politikos formuotojai atitinkamai reaguos“.

TVF ataskaitoje daroma prielaida, kad FRS šiemet tris kartus padidins bazinę palūkanų normą ir dar tris kartus – 2023 metais.

Numatoma, kad 2022 metais infliacija išsivysčiusiose šalyse sieks 3,9 proc., o besivystančiose šalyse ir valstybėse, pasižyminčiose sparčiai augančia ekonomika – 5,9 proc., prieš pradėdama mažėti 2023-aisiais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų