Paryžiuje ketvirtadienį įvykusioje konferencijoje Ch.Lagarde pareiškė, jog valiutos sąjunga „nėra pakankamai atspari“, kad galėtų be nuostolių atlaikyti „netikėtas ekonomines audras“.
TVF vadovė pripažino, jog euro zonos ekonomika šiuo metu yra „atsparesnė nei prieš dešimtmetį, kai prasidėjo pasaulinė finansų krizė.“
„Tačiau ji nėra pakankamai atspari“, – pažymėjo ji.
„[Euro zonos] bankų sistema yra saugesnė, bet nepakankamai. Ekonomikos būklė apskritai yra geresnė, tačiau augimo duodama nauda nėra pakankamai dalijamasi“, – pareiškė Ch.Lagarde Prancūzijos centrinio banko surengtoje konferencijoje.
Pasaulyje šiuo metu atsiranda vis daugiau ekonomikos augimo lėtėjimų ženklų, visų pirma Europos ekonomikos varikliu vadinamoje Vokietijoje ir Prancūzijoje – antrajame pagal dydį bloko ūkyje.
Prieš savaitę paskelbtas tyrimas parodė, jog prasti pramonės rodikliai vis labiau slopina ekonominį aktyvumą euro zonoje, o tai reiškia, kad euro zonos ekonomikos pirmojo ketvirčio rezultatai nebus džiuginantys.
Devyniolika šalių vienijančios bendros valiutos bloko gamintojai „pranešė apie didžiausią per šešerius metus aktyvumo nuosmukį“, nes prekybos karai ir nerimas dėl „Brexit“ dar padidino įtampą, pareiškė tyrimų bendrovė „IHS Markit“.
Nerimą dėl ekonomikos augimo trečiadienį dar pakurstė Europos Centrinio Banko (ECB) vadovas Mario Draghi, davęs suprasti, jog mažos palūkanų normos bus taikomos ilgiau, negu buvo manyta anksčiau, nes reikia skatinti ekonomikos augimą ir infliaciją.
„Parodyti naują ryžtą“
„Kai kurie gali teisėtai teigti, jog Europa neskuba kurti visiškai išsivysčiusios finansų ekosistemos“, – perspėjo Ch.Lagarde ir pažymėjo, jog Europa vis dar neužgydė visų pastarosios krizės žaizdų.
„Šie įvykiai daugelyje namų ūkių ir įmonių paliko skausmingų ekonominių randų, pasėjo ekonominės nelygybės sėklas tarp valstybių narių ir jų viduje“, – pareiškė TVF vadovė ir pridūrė, jog „atėjo laikas euro zonos finansams suteikti dar vieną didelį postūmį“.
Ji paragino euro zoną „parodyti naują ryžtą ir užbaigti bankų bei kapitalo rinkų sąjungų kūrimą, kad būtų galima gauti naudos ir dabar, ir ateityje“.
Kalbėdama apie bankus, Ch.Lagarde pažymėjo, jog „mums reikia Europos bankų sistemos, kuri gali nepalūžusi atlaikyti audrą, mums reikia bankų sistemos, kuri iš tiesų diversifikuotų riziką visoje ekosistemoje ir skatintų augimą“.
Ch.Lagarde euro zonos lyderius paragino „atgaivinti diskusijas, geranoriškai derėtis ir daryti sunkius kompromisus, kad būtų išnaudotas visas bankų sąjungos potencialas“.
TVF vadovė taip pat pažymėjo, jog bankai turi sukurti „bendrą indėlių draudimą“, kuris, padidėjus rizikai, veiktų kaip „gelbėjimo ratas“.
Pasak Ch.Lagarde, tokią sistemą turėtų finansuoti bankai, o ne mokesčių mokėtojai.
Bendroji Europos kapitalo rinka taip pat taptų euro zonos ekonomikos „atsarginiu ratu“, pridūrė ji.