Tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria daugiau kišenpinigių negu latviai ir estai

„Citadele“ banko užsakymu Baltijos šalyse atlikta apklausa rodo, kad lietuviai savo vaikams dažniau skiria didesnės vertės kišenpinigius negu latviai ir estai. 37 proc. Lietuvoje apklaustų tėvų nurodė savo atžaloms per dieną skiriantys po daugiau nei 2 eurus. Tuo metu Latvijoje tiek kišenpinigių per dieną savo vaikams nurodė skiriantys 34 proc., Estijoje – 31 proc. tėvų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Kišenpinigiai, vaikas
Kišenpinigiai, vaikas / 123RF.com nuotr.

Tyrimų bendrovės „Norstat“ atliktos apklausos duomenimis, beveik trečdalis (29 proc.) Lietuvos gyventojų savo vaikų reikmėms per dieną skiria po 1–2 eurus. Tokią sumą dažniausiai minėjo ir tyrime dalyvavę vaikus auginantys latviai (40 proc.) bei estai (26 proc.). Iš tėvų gautus kišenpinigius, kaip rodo „Citadele“ banko kortelėmis atliekamų operacijų Baltijos šalyse duomenys, jaunieji klientai dažniausiai leidžia maistui, užkandžiams.

„Kišenpinigių klausimas, nuo kada jų duoti vaikui, kiek jų duoti ir kaip, anksčiau ar vėliau iškyla visiems tėvams. Sprendimas, žinoma, priklauso nuo konkrečios šeimos situacijos, tačiau rekomenduojama suteikti vaikams galimybę turėti „savo“ pinigų, kai tik jie pradeda eiti į mokyklą. Taip ugdysite ir vaiko savarankiškumą, ir finansinį raštingumą, padėsite jam suvokti pinigų vertę. Leidę vaikui pačiam priimti sprendimus, padėsite jam mokytis tinkamai elgtis su pinigais ir ugdyti teisingus įpročius“, – atkreipia dėmesį „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už mažmeninės bankininkystės paslaugas Baltijos šalyse, Rūta Ežerskienė.

Trijose Baltijos šalyse atliktas tyrimas taip pat atskleidė, kad vaikams kišenpinigius lietuviai vis dar dažniau duoda grynaisiais pinigais. Tokia forma kišenpinigius Lietuvoje atžaloms duoda beveik trigubai daugiau tėvų (56 proc.), nei perveda į banko korteles (21 proc.). Latviai taip pat dažniau kišenpinigius vaikams skiria grynaisiais pinigais (47 proc.), o Estijoje tėvai, palyginti su lietuviais ir latviais, dažniau kišenpinigius perveda į banko kortelę (32 proc.).

„Neretai tėvai dar baiminasi vaikams duoti banko korteles manydami, kad jie per jauni jomis naudotis. Visgi tokia atsiskaitymo priemonė vaikams yra ir paprastesnė, ir saugesnė – net ir pametus kortelę pinigai sąskaitoje nėra prarandami, tik svarbu tuojau pat kortelę užblokuoti. Kišenpinigius pervesdami į su vaiko banko kortele susietą sąskaitą tėvai taip pat gali kartu su vaiku pasitikrinti operacijų ataskaitą ir aptarti, kam vaikas išleido pinigus, kaip jam sekėsi atidėti ir sutaupyti sutartą skiriamų pinigų dalį. Įprotis planuoti ir stebėti savo išlaidas yra labai svarbus mokant vaikus tinkamai elgtis su pinigais“, – pabrėžia „Citadele“ banko atstovė.

Baltijos šalių gyventojų apklausą „Citadele“ banko užsakymu tyrimų bendrovės „Norstat“ atliko šių metų liepos mėnesį. Kiekvienoje iš šalių apklausta daugiau kaip po tūkstantį įvairaus amžiaus gyventojų.

„Citadele“ banko nuotr./Kišenpinigiai vaikams
„Citadele“ banko nuotr./Kišenpinigiai vaikams

Kišenpinigiai – pirmieji vaiko pinigai

  • Duoti kišenpinigių kas dieną, savaitę ar mėnesį? Kai kurie tėvai vaikams kišenpinigių duoda kiekvieną dieną, kuriuos vaikai tą pačią dieną dažniai ir išleidžia. Duodami vaikui pinigų visai savaitei ar ilgesniam laikotarpiui, labiau ugdysime jo savarankiškumą – turėdamas didesnę pinigų sumą vaikas jausis labiau motyvuotas planuoti, kaip juos panaudos, o galbūt dalį nuspręs atsidėti ir sutaupyti.
  • Skatinkite vaiką užsidirbti papildomai. Susitvarkytas kambarys, išsiplauta lėkštė ar atlikti namų darbai – vaiko pareiga, už kurią tėvai neturėtų mokėti pinigų. Tačiau galite sutarti, kad už tam tikrą papildomą darbą vaikas gali tikėtis piniginio paskatinimo. Galbūt tai gali būti papildoma pagalba buityje, o gal kūrybinė veikla, pvz., surengtas namų koncertas šeimos šventėje.
  • Grynieji pinigai ar pinigai kortelėje? Kortelė dėl patogumo ir saugumo jau daugeliui žmonių yra tapusi pagrindine kasdienio atsiskaitymo priemone. Ja taip pat galima atsiskaityti ir mokyklų valgyklose. Tad paaugusiems vaikams klausimas nekyla, jie linkę rinktis kortelę. Tačiau patiems mažiausiesiems, kurie dar tik pažindinasi su pinigais ir jų verte, duokite grynųjų – laikydamas monetą delne vaikas geriau suvoks, kas yra pinigas, kokia jo vertė ir ką už jį galima įsigyti.
  • Leiskite vaikui pačiam priimti sprendimus, kur išleisti smulkioms reikmėms skirtus pinigus, tačiau kartu formuokite vaiko įprotį stebėti savo išlaidas. Atsiskaitant kortele stebėti savo išlaidas labai patogu, nes bet kuriuo metu interneto banke ar mob. programėlėje galima peržvelgti atliktų operacijų sąrašą, įvertinti, kiek pinigų ir kam buvo išleista.
  • Kalbėkite su vaikais apie pinigus. Nebijokite kalbėti su vaiku apie pinigus, įtraukite ir jį į šeimos biudžeto planavimą, pasitarimus dėl planuojamų didesnės vertės pirkinių. Tegul tinkamos elgsenos su pinigais vaikas išmoksta šeimoje, o ne įžengęs į suaugusiųjų pasaulį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis