„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

ŪBIG investicijos: nesėkmė po nesėkmės

Ūkio banko investicinė grupė (ŪBIG) dar neseniai gyrėsi, kad turtas, kurį ji valdo, vertas 3,1 mlrd. litų. Tačiau kokia šio turto tikroji vertė, niekas negali pasakyti, nes dauguma ŪBIG investicijų yra probleminės arba nuostolingos.
V.Romanovas daug tikėjosi iš investicijų į „Žalgirio“ stadioną bei Vilniaus koncertų ir sporto rūmus, tačiau projektas įstrigo
V.Romanovas daug tikėjosi iš investicijų į „Žalgirio“ stadioną bei Vilniaus koncertų ir sporto rūmus, tačiau projektas įstrigo / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

Finansai be skaičių

ŪBIG savo tinklalapyje skelbiasi investuojanti į finansų ir investicijų, nekilnojamojo turto, pramonės vystymo, sporto, turizmo, projektavimo ir prekybos veiklas. ŪBIG tinklalapyje apie investicijas – daug gražių žodžių, bet pabrėžtinai vengiama skaičių bei nedetalizuojama projektų eiga. 

ŪBIG yra pagrindinė Bosnijos ir Hercegovinos banko „Balkan Investment Bank AD“ steigėja ir akcininkė. Šis bankas vadinamas lyderiu elektroninės ir investicinės bankininkystės srityje Bosnijoje ir Hercegovinoje. Tačiau jokių skaičių nepateikiama. Apie šį banką skelbiama tik tiek, kad 2006 m. jo turtas viršijo 200 mln. litų. Taigi, net Lietuvos masteliais tai labai mažas bankas.

ŪBIG 2000 m. Bosnijoje ir Hercegovinoje įsteigė valdymo bendrovę „Balkan Investment Management AD“, per kurią siekė dalyvauti šios šalies privatizacijos procese.  

ŪBIG taip pat dalyvauja ir finansų maklerio įmonės „Finbaltus” veikloje.

Įstrigusios statybos

Itin daug dėmesio ŪBIG skyrė nekilnojamojo turto projektams. Bene didžiausių užmojų grupės savininkas Vladimiras Romanovas turėjo Baltarusijoje. Nuo 2007 m. ŪBIG Minske ketino investuoti daugiau nei 800 mln. litų ir pastatyti Minsko sporto ir laisvalaikio centrą: „modernų ir unikalų prekybos, pramogų ir sporto kompleksą, kurio teritorija sudaro 30,6 hektarai. Jame turėjo būti stadionas, viešbučiai, biurų pastatai, poilsio zona. Dėl šio projekto V.Romanovas net įsigijo Minsko futbolo klubą „Partizan“. Tačiau ŪBIG neskelbia, kad projektas beviltiškai įstrigo. Darbai turėjo būti užbaigti šiemet, bet dėl nesutarimų su Minsku jie net nepradėti. 

ŪBIG 2007 m. dalyvavo sudarant vieną didžiausių ir svarbiausių sandorių Edinburgo (Škotija) nekilnojamojo turto rinkoje. Maždaug už 80 mln. litų buvo įsigyti du Edinburgo centre esantys pastatai. Abu pastatus ketinta rekonstruoti, paverčiant juos moderniu daugiafunkciniu centru, apimančiu biuro ir viešbučio kompleksą bei prekybos patalpas, bet ir šis projektas nepavyko – pastatas parduodamas.

1996 m. V.Romanovas investavo į nekilnojamojo turto projektą „Stretenka 18“ – prestižinį verslo centrą Maskvoje. Kilus Ūkio banko krizei V.Romanovas už 200 mln. litų bandė įkeisti savo nekilnojamąjį turtą Maskvoje, tikriausiai šį pastatą, bet sumanymą sužlugdė netikėtai atsiradę dar vieni šio pastato savininkai.

2006 m. Vilniaus ir Maskvos vadovai sutarė, kad Lietuvos sostinėje bus įkurti „Maskvos namai“, o Rusijos sostinėje įsikurs „Vilniaus namai“. ŪBIG 2007 m. laimėjo Vilniaus miesto savivaldybės konkursą ir tapo pagrindiniu nekilnojamo turto projekto „Vilniaus namai“ Maskvoje vystytoju. Vilniuje Maskvos namų statyba jau artėja prie pabaigos, o ŪBIG projektas Maskvoje vos juda.

Vilniuje ŪBIG 2006 m. įsigijo „Žalgirio“ stadioną, koncertų ir sporto rūmus bei ketino šioje vietoje vystyti modernų daugiafunkcinį kultūrai, sportui, laisvalaikiui ir verslui skirtą kompleksą „Vilnius Baltic Centre“.  Šis pirkinys vertinamas apie 500 mln. litų. Kompleksas turėjo susidėti iš futbolo stadiono, biurų ir mažmeninei prekybai skirtų patalpų, viešbučio ir gyvenamųjų namų. Investicijos turėjo siekti apie 1,7 mlrd. litų, tačiau kol kas nepajudėjo iš mirties taško. Dabar jau kalbama tik apie stadiono statybą.

Merdinti pramonė

ŪBIG daug yra investavusi į didelius investicinius projektus aliuminio pramonės šakoje. 

1998–1999 m. ŪBIG valdė Nikolajevo molžemio gamyklą, vėliau turėtą akcijų paketą pardavė. 

Bosnijos ir Hercegovinos Srpskos Respublikoje ŪBIG 2001 m. privatizavo ,,Birač“ molžemio gamyklą. ŪBIG daug investavo į gamyklos veiklą ir jau džiaugėsi rezultatais. Nuo 2004 m. gamykla, turinti daugiau nei 1000 darbuotojų, ėmė dirbti beveik visu pajėgumu, sėkmingai eksportuoti produkciją, tačiau nepajėgė atsikratyti nuostolių kupros. Dėl jų gamykla keliskart mažino savo įstatinį kapitalą, o 2012 m. vasarą paskelbta, kad dėl skolų jai nutraukiamas dujų tiekimas. Nuo tol apie šią gamyklą – nei gerų, nei blogų žinių.

ŪBIG Bosnijoje ir Hercegovinoje siekė sukurti vientisą aliuminio gamybos ir perdirbimo grandinę, tačiau V.Romanovo planus sugriovė taip pat dėmesį į Balkanus atkreipęs Rusijos aliuminio karalius Olegas Deripaska. V.Romanovas jam pralaimėjo kovą dėl Mostaro aliuminio gamyklos, nors už ją siūlė net 486 mln. litų – daug daugiau nei O.Deripaska.

ŪBIG kartu su partneriais taip pat privatizavo ir dvi didžiausias Bosnijos ir Hercegovinos boksitų kasyklas – „Boksit“ AD, Milici ir „Srebrenica“ AD, Srebrenica. Bet apie šių gamyklų veiklos rezultatus nėra jokių duomenų.
 
ŪBIG taip pat skelbia Rusijoje, Karačiajų-Čerkesijos respublikoje, kartu su verslo partneriais vystanti dekoratyvinio akmens serpentinito, šamotinio molio, vario, cinko, aukso bei sidabro rūdų gavybą, bet apie šio verslo rezultatus taip pat nieko nepraneša.  

Nuostolingas sportas

V.Romanovas nuo seno jautė potraukį sporto klubams, bet ir čia jam nesisekė. Prieš keletą metų jo valdytam daugkartiniam Lietuvos futbolo čempionui „FBK Kaunas“ klubui neseniai paskelbtas bankrotas, Baltarusijos sostinės Minsko „Partizan“ klubas, kurio V.Romanovas taip pat nebefinansuoja, nusirito į miesto mėgėjų lygą.

Garsiausias V.Romanovo ir ŪBIG pirkinys – legendinis Škotijos klubas Edinburgo „Heart of Midlothian“. V.Romanovas klubo akcijų paketą per ŪBIG 2004 m. įsigijo vos už 4,5 mln. litų, bet paveldėjo didžiules, apie 100 mln. litų siekusias klubo skolas, kurias turėjo padengti. Didelės kelerių metų investicijos lauktos naudos neatnešė: dabar jau V.Romanovas nori parduoti skolose skendintį klubą, bet neranda pirkėjų.

Neradęs laimės futbolo pasaulyje V.Romanovas 2009 m. pasuko į krepšinį ir perėmė ant bankroto ribos atsidūrusį Kauno „Žalgirį“. 2009-ųjų pavasarį ŪBIG įsigijo kontrolinį Kauno „Žalgirio“ klubo akcijų paketą (75 proc. akcijų).  Klubo rėmėju tapo ne tik ŪBIG, bet ir Ūkio bankas. V.Romanovui teko padengti daugiau nei 25 mln. siekusias klubo skolas. Jis tvirtina per trejus metus į „Žalgirį“ investavęs 140 mln. litų.

Areštuotas poilsis

ŪBIG taip pat valdo 2005 m. įkurtą turizmo agentūrą UAB „Superturas“, bet ji neišvystė plačios veiklos. 

ŪBIG taip pat priklauso Neringoje įsikūrę svečių namai „Nidos pušynas“ bei viešbutis „Nidos Smiltė“. Tačiau šis turtas šiuo metu areštuotas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs