„Lietuvoje ši direktyva įgyvendinta Viešųjų pirkimų įstatymo ir Civilinio proceso kodekso nuostatomis, reguliuojančiomis viešųjų pirkimų ginčų procedūras. Šiomis nuostatomis siekiama, kad bet kuris tiekėjas, manantis, kad perkančioji organizacija nesilaikė viešųjų pirkimų taisyklių reikalavimų ir taip pažeidė ar pažeis jo teisėtus interesus, galėtų pasinaudoti skubiomis ir veiksmingomis priemonėmis savo interesams apginti“, – sako ūkio viceministras Gediminas Onaitis.
Šiomis nuostatomis siekiama, kad bet kuris tiekėjas, manantis, kad perkančioji organizacija nesilaikė viešųjų pirkimų taisyklių reikalavimų <...>, galėtų pasinaudoti skubiomis ir veiksmingomis priemonėmis savo interesams apginti.
Lietuvos įstatymais suformuota tiekėjų teisių gynimo priemonių sistema, pagal kurią tiekėjas pirmiausia turi pateikti pretenziją perkančiajai organizacijai, o vėliau gali skųsti perkančiosios organizacijos sprendimą apygardos teismui. Pretenzija perkančiajai organizacijai gali būti pateikiama tik iki pirkimo sutarties sudarymo, o ieškinys teismui – iki ar po pirkimo sutarties sudarymo. Ieškinyje tiekėjas gali prašyti teismo taikyti laikinąsias apsaugos priemones, panaikinti ar pakeisti perkančiosios organizacijos sprendimą, atlyginti žalą, pripažinti pirkimo sutartį negaliojančia ar taikyti alternatyvias sankcijas.
Siekiant sukurti efektyvias tiekėjų teisėtų interesų gynybos sąlygas, nustatyti privalomi pirkimo procedūros sustabdymo terminai perkančiajai organizacijai priėmus sprendimą dėl nugalėtojo, gavus tiekėjo pretenziją arba jam pateikus ieškinį teismui. Užtikrinant perkančiosios organizacijos sprendimų teisinį tikrumą, nustatyti senaties terminai, ribojantys galimybes ginčyti jos priimtus sprendimus. Tarptautiniams ir supaprastintiems pirkimams taikoma bendra viešųjų pirkimų ginčų nagrinėjimo tvarka.
Europos Komisija apklausą dėl viešųjų pirkimų nagrinėjimo sistemos vykdo iki š. m. liepos 20 dienos. Apklausoje gali dalyvauti Europos Sąjungos valstybių narių perkančiosios organizacijos, tiekėjai, ikiteisminės ir teisminės institucijos, teisininkai ir kiti suinteresuoti asmenys.
Europos Komisijos elektroninį klausimyną rasite čia. Apklausos rezultatai bus paskelbti Europos Komisijos tinklalapyje.