„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ūkio viceministras Adomas Audickas: naujos AE projektą 2 mlrd. litų „parems“ energetikos įmonės, dar 1 mlrd. litų – vartotojai

Maždaug pusę lėšų naujos atominės elektrinės Visagine (VAE) projektui Lietuva tikisi sukaupti iš valstybės valdomų energetikos įmonių bei vartotojų, teigia ūkio viceministras.
Adomas Audickis
Adomas Audickis / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Anot Adomo Audicko, iš energetikos įmonių tikimasi surinkti apie 2 mlrd. litų dividendų, o dar maždaug 1 mlrd. litų planuojama sukaupti iš pajamų už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP).

Ekonomistas Raimondas Kuodis mano, kad visi šie pinigai iš esmės bus vartotojų lėšos.

„Nuosavą Lietuvos dalį didžiąją dalimi sukaupsime per energetikos įmonių dividendus – per VAE dukterines įmones. Didžiausia dalis Lietuvos bus sukaupiama tokiu būdu.

Tie dividendai ar taip, ar taip bus, nes įmonės vykdo veiklą, jos uždirba pelną. Bus pakankamai didelė suma – apie 2 mlrd. litų – sukaupta iš dukterinių įmonių “, – ketvirtadienį Lietuvos ryto televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ sakė A.Audickas.

„Kitas milijardas gali būti sukauptas galbūt iš VIAP dedamosios, jis gali laikinai didėti, bet padidėjimas labai nedidelis. Tai bus tiesiog elektros vartotojų investicija į ateitį, nes vėliau ta investicija jiems sugrįš tokiu būdu, kad pirmiausia bus uždirbamas pelnas atominei jėgainei.

Pelnas bus mokamas Visagino atominei jėgainei, kuri išmokės dividendus į valstybės biudžetą ir tokiu būdu vartotojams grįš tie patys pinigai“, – aiškino ūkio viceministras.

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas, ekonomistas Raimondas Kuodis laidoje tvirtino, jog dividendus įmonėms „suneš“ vartotojai.

„Yra naudos gavėjai ir pralaiminčios žmonių grupės. Negyvi daiktai paprastai, sutikite, neturi savo lėšų, biudžetas irgi yra negyvas.

Jeigu mes pradėsime žiūrėti konkrečiai, kas yra už tų elektros įmonių, tai, aišku, yra elektros vartotojai, kurie suneš pinigus šioms kompanijoms. Rebusas ir išsisprendžia“, – kalbėjo R.Kuodis.

Tačiau, anot A.Audicko, jei Lietuva nestatys savo branduolinės jėgainės, tai importuojant rusišką elektrą, vartotojai mokės už atominių jėgainių statybas Baltarusijoje ir Kaliningrade.

„Čia yra uždaras ratas, nes į elektros energijos kainą automatiškai yra įskaičiuotas tam tikras pelnas, kuris bus panaudotas naujam projektui.

(...) Jeigu neturėsime savo atominės jėgainės, mes finansuosime Astravo ir Kaliningrado atominių jėgainių statybas, nes mes mokėdami rinkos kaina, į tą kainą tikrai įeis ir statybų kaina, ir pelnas, ir visi kiti dalykai.

Tai mes sumokėsime tokiu būdu, jeigu taip žiūrėti, už Astravą ir už Kaliningrado atominių jėgainių statybas taip pat“, – sakė jis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“