Užimtumo tarnyba: šįmet su darbuotojų trūkumu susidūrė keturi iš penkių darbdavių

Kasmet Užimtumo tarnybos atliekama darbdavių apklausa rodo, kad šiais metais su darbuotojų trūkumu susidūrė keturi iš penkių darbdavių – 43,7 proc. šalies įmonių. Joms nepavyko rasti reikiamų darbuotojų, patyrė sunkumų jų beieškant ar pritraukiant į įmonę, rašoma tarnybos pranešime žiniasklaidai.
Kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas
Kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 2 Darbas Finansai

Daugiausia sunkumų dėl darbuotojų trūkumo patyrė žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo, transporto ir saugojimo, švietimo, statybos, viešojo valdymo, elektros, dujų ir garo tiekimo bei apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veiklą vykdančios įmonės bei įstaigos.

„Šiemet su darbuotojų trūkumu susidūrė mažiau darbdavių nei praėjusiais metais, kuomet po pandeminių suvaržymų kai kurie verslai sparčiai intensyvino veiklą, tačiau ne visi darbo ieškantys skubėjo grįžti į darbo rinką. Visgi, nepaisant šiais metais didėjusio užimtumo, neužpildomos ar lėtai užpildomos laisvos darbo vietos išlieka iššūkiu daugeliui didesnių įmonių“, – teigė Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Gytis Darulis.

Palyginti su pernai vykdyta darbdavių apklausa, darbuotojų trūkumo problema paaštrėjo informacijos ir ryšių, žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo bei viešojo valdymo sektoriuose. Čia darbuotojų stygiaus sunkumus patyrė daugiau įmonių ir įstaigų nei pernai.

Marijampolės ir Alytaus apskrityse daugiausiai darbdavių patyrė darbuotojų stygių (atitinkamai – 65,1 proc. ir 57,6 proc.). Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse – mažiausiai (38,4 proc. ir 34,7 proc.).

Pagrindinėmis darbuotojų trūkumo priežastimis darbdaviai įvardijo nepakankamą darbo ieškančiųjų motyvaciją (58,1 proc.) ir kvalifikaciją (48,9 proc.) bei didelius lūkesčius dėl darbo užmokesčio (56,4 proc.).

Anot G.Darulio, pastarąją priežastį dažniausiai įvardijo didžiųjų miestų, ypač Vilniaus ir Kauno darbdaviai: „Kvalifikuoti specialistai rinkoje gali diktuoti savo sąlygas ir prašyti didesnio atlyginimo, nes jaučiasi konkurencingi ir renkasi ne iš vieno darbo pasiūlymo.“

Darbo ieškančių norus atitinkančio atlygio problema šiemet palietė dešimtadaliu daugiau įmonių nei pernai. Ne viena įmonė, ypač neseniai pradėjusi veiklą, pažymėjo, kad lūkesčiai dėl darbo užmokesčio auga greičiau nei įmonės pajėgumai juos tenkinti.

Motyvacijos dirbti stoką labiau pabrėžė žemės ūkio, apgyvendinimo ir maitinimo, administracinės ir aptarnavimo veiklą vykdančios įmonės, t. y. sektoriai, kuriuose vidutinis darbo užmokestis nesiekia šalies vidurkio.

Geriausiai apmokamų sektorių – informacijos ir ryšių, finansų ir draudimo, elektros, dujų ir garo tiekimo – įmonės labiau akcentavo nepakankamą darbo ieškančių kvalifikaciją. Tokią priežastį įvardijo 58,1 proc. apklaustų darbdavių.

Emigraciją kaip darbuotojų trūkumo priežastį nurodė penktadalis (19,7 proc.) apklaustų darbdavių. Daugiausia – statybos bei transporto įmonės.

Per mažą šalyje parengiamų specialistų skaičių įvardijo informacijos ir ryšių, žmonių sveikatos priežiūros bei energetikos įmonės.

Užimtumo tarnybos specialistai apklausė 2,6 tūkst. šalies įmonių ir įstaigų, kuriose dirba 115,7 tūkst. darbuotojų. Apklausa vyko 2022 m. spalį-lapkritį. Visi darbdavių apklausos duomenys bus skelbiami 2023 m. vasario mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis