„Per krizę iš rinkos buvo pašalinta maždaug šimtas bankų, o „Privatbank“ buvo nacionalizuotas. Dar kartą kartoju, kad visuose šiuose reikaluose ginsiu tik Ukrainos valstybės, kiekvieno ukrainiečio interesus. Šios problemos negali būti sprendžiamos mokesčių mokėtojų pinigais“, – investicijų forume Mariupolyje kalbėjo V.Zelenskis.
Jis pabrėžė, jog nepaisant skleidžiamų gandų, „niekas iš dabartinės valdžios neketina grąžinti probleminių bankų buvusiems savininkams“.
„Kreipiuosi į visus skleidėjus gandų, neva kažkas iš prezidento komandos ar naujosios vyriausybės ketina grąžinti bankus buvusiems savininkams: ne, tai netiesa“, – akcentavo Ukrainos prezidentas.
Premjeras Oleksijus Hončarukas sakė, jog „Privatbank“ istorija yra esminis veiksnys šalies makroekonominio stabilumo ir investicinio patrauklumo požiūriu.
O.Hončaruko žodžiais, užsienio investuotojai nežengs į Ukrainą, jei neįsitikins, kad „Privatbank“ tolesnis likimas nebus sprendžiamas mokėtojų mokėtojų sąskaita.
„Mes tai puikiai suprantame. Makroekonominis stabilumas, valstybės interesai, mokesčių mokėtojų interesai yra svarbiausi“, – pabrėžė vyriausybės vadovas.
Ties žlugimo riba atsidūręs „Privatbank“ 2016 metų gruodį buvo nacionalizuotas. Valstybė perėmė visas jo akcijas ir suteikė bankui 155,3 mlrd. grivinų (daugiau kaip 5 mlrd. eurų) finansinę paramą.
Kijevo administraciniam apygardos teismui šių metų balandį paskelbus, jog „Privatbank“ buvo nacionalizuotas neteisėtai, buvę pagrindiniai jo akcininkai Ihoris Kolomoiskis ir Henadijus Boholiubovas pareikalavo grąžinti jų turėtas akcijas. Tuo tarpu „Privatbank“ ir jo savininkė valstybė reikalauja, kad šie du oligarchai kompensuotų banko išgelbėjimui skirtas lėšas. Bylinėjimasis vyksta tiek Ukrainoje, tiek ir užsienyje.
Tarptautinis valiutos fondas, su kuriuo Ukraina derasi dėl naujos ilgalaikės kreditavimo programos, kategoriškai nepritaria „Privatbank“ nacionalizavimo peržiūrėjimui.
Per Ukrainos prezidento rinkimų kampaniją V.Zelenskį rėmęs Izraelyje dabar gyvenantis I.Kolomoiskis praėjusį mėnesį pasiūlė šiuos ginčus užbaigti taikos sutartimi, ją pavadinęs „langu į ateitį“.