2016 10 14 /14:38

Valonijos parlamentas blokavo ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartį

Belgijos nedidelio Valonijos regiono įstatymų leidėjai penktadienį nubalsavo blokuoti Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios prekybos sutartį (CETA), o šis žingsnis gali sukelti sunkių pasekmių tolesnėms deryboms dėl panašių sutarčių su JAV ir Didžiąja Britanija, apsisprendusia pasitraukti iš Bendrijos.
CETA sutarties priešininkai sako, kad ji sukurs pavojingą precedentą.
CETA sutarties priešininkai sako, kad ji sukurs pavojingą precedentą. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 3 CETA Prekyba Belgija

„Nesuteiksiu galių federalinei vyriausybei, o Belgija spalio 18 dieną nepasirašys CETA“, – pareiškė šio prancūzakalbio regiono socialistų vyriausybės vadovas Paulis Magnette'as per Valonijos parlamento nepaprastąjį posėdį.

Šią balsavimo baigtį daug kas prognozavo. 46 deputatai nubalsavo, kad CETA būtų atmestą, o 16 įstatymų leidėjų ją palaikė. Dar vienas deputatas susilaikė.

Tarptautines sutartis Belgijos vardu oficialiai pasirašo federalinė vyriausybė, tačiau pagal sudėtingą lingvistiškai susiskaldžiusios Belgijos politinę sistemą prieš tai ji turi gauti atitinkamus įgaliojimus, kuriuos jai turi suteikti septyni skirtingi regioniniai parlamentai.

Kad J.Trudeau galėtų pasirašyti sutartį spalio 27 dieną įvyksiančiame ES ir Kanados aukščiausiojo lygio susitikime, ją pirma turi patvirtinti visos 28 ES valstybės narės ir tai numatoma padaryti antradienį rengiamame ministrų susitikime.

J.Trudeau trečiadienį pareiškė, kad po dvejų metų atidėliojimo jis jau ima netekti kantrybės, ir įspėjo, kad sandorio sužlugdymas „labai aiškiai parodytų, ... kad Europa nėra produktyvi“.

Skurdesnėje pramoninėje Valonijoje vis labiau įsivyrauja protekcionistinės nuotaikos, tuo tarpu turtingesnėje olandiškai kalbančioje Flandrijoje, kuri entuziastingai pasisako už globalizaciją, nuomonės yra visiškai priešingos.

„Nerimauju dėl Europos ateities, kam reikia dar vienos krizės?“ – pareiškė Belgijos užsienio reikalų ministras Didier Reyndersas, kuris vis dar tikisi, jog galės patvirtinti sutartį antradienį rengiamame susitikime su savo ES kolegomis.

Sudėtingoje Belgijos politinėje sistemoje veikia federalinis parlamentas, trijų regionų – Flandrijos, Valonijos ir Briuselio regiono – parlamentai, taip pat flamandų, prancūzų ir vokiečių kalbomis kalbančių bendruomenių parlamentai.

P.Magnette vėliau penktadienį išvyks į Paryžių derybų su Prancūzijos prezidentu Francois Hollande – galingiausiu ES socialistų lyderiu, kuris ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarčiai vis dėlto pritaria.

Belgijos federalinis parlamentas ir Flandrija jau nurodė, kad sutarčiai pritars.

Tuo tarpu aktyvistai tvirtina, kad pasirašius sutartį su Kanada bus sukurtas pavojingas precedentas ir bus atvertas kelias panašiam, bet gerokai platesnio užmojo susitarimui su Jungtinėmis Valstijomis – vadinamajai Transatlantinei prekybos ir investicijų partnerystei (TPIP).

Derantis dėl TPIP yra kilę nemažai sunkumų ir ES sako, kad, priešingai negu planuota, susitarimas iki prezidento Baracko Obamos kadencijos pabaigos nebus suderintas.

Problemos dėl sutarties su Kanada patvirtinimo sudėtingoje Belgijos politinėje sistemoje taip pat parodo, ko galima laukti, kai reikės tvirtinti daug prieštaringiau vertinamų būsimų derybų dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES rezultatą.

Koks bebūtų susitarimas dėl „Brexit“, kuris bus pasiektas po dvejų metų derybų, kurios turėtų prasidėti kovo mėnesį, jį taip pat turės patvirtinti visi ES parlamentai, įskaitant septynis Belgijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų