Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Valstybės valdomos įmonės vis dar veikia nepatenkinamai

Valstybės valdomos įmonės pernai uždirbo 150 mln. Lt pelno – 112 mln. Lt daugiau nei 2009 metais. Visgi rezultatai esą dar nepatenkinami – įmonės pernai galėjo uždirbti apie milijardą. Tačiau valstybės valdomų įmonių reformos dar tik įsibėgėja, todėl rezultatus esą derėtų vertinti atsargiai.
Kelionė iš Vilniaus į Kauną traukiniu pabrango litu.
Valstybės valdoma įmonė Lietuvos geležinkeliai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Laikotarpis pernai buvo dar ne normalaus veikimo, o tik pradžia, tai dar tik reformos užuomazgos“, – padėtį vertino ūkio ministras Rimantas Žylius.

Jei valstybės įmones būtų valdęs privatus investuotojas, per metus jos galėjo uždirbti apie milijardą litų pelno. Ši suma yra valstybės įmonių vykdomų nekomercinių įsipareigojimų ir įmonių patirtų nuostolių dėl neefektyvios veiklos kaina.

„Privataus kapitalo klausimas natūraliai iškyla lyginant mūsų įmonių veiklą su Skandinavijos įmonių veikla ir tai bus nuosekliai svarstoma“, – teigė A.Kubilius.

Jis taip pat pabrėžė, kad gerėjusius įmonių veiklos rodiklius labiau skatino auganti ekonomika.

„Rezultatai pelnų, dividendų prasme yra dvigubai geresni, bet turime nuoširdžiai pasakyti, kad didelė dalis šio pagerėjimo yra sąlygota visos ekonomikos pagerėjimo“, – sakė ministras pirmininkas Andrius Kubilius.

Optimistiškai nusiteikęs premjeras pažymėjo, kad buvo sukurti tinkami instrumentai valstybės įmonių valdymui – skaidrumas, prieinama informacija, palyginamieji finansiniai rezultatai. Būtent tai esą leis iš įmonių ir toliau reikalauti gerėsiančių rezultatų. Be to, A.Kubiliaus teigimu, didelį turtą valdo ir nepriklausomos savivaldybės, todėl vis didesnio indėlio į šalies biudžetą bus laukiama ir iš pastarųjų.

Taip pat akcentuota, kad nepaisant pelno augimo, įmonių veiklos efektyvumas neaugo. Kapitalo grąžos rodiklis pernai siekė 0,8 proc. Šis rodiklis yra gerokai mažesnis už valstybės ilgalaikio skolinimosi lėšas, kurios siekia 5 proc. Tai reiškia, kad valstybė nekompensuoja net savo skolinimosi kaštų.

„Dauguma įmonių nepadidino savo veiklos efektyvumo. Energetikos sektorius pasižymėjo, nes jis perėjo daugybę pasikeitimų. Noriu pagirti Lietuvos paštą – jis dar rodo nuostolius, tačiau pagerino kaštų struktūrą. Urėdijos, geležinkeliai rodo tokius pačius rezultatus, tačiau suteikė daugiau paslaugų, todėl augo pelnas“, – teigė ūkio ministras.

Dar šiemet turėtų būti parengta valstybės valdomų įmonių teikiamų komercinių ir nekomercinių veiklų ataskaita. Ji esą pareikalaus iš įmonių pastangų gerinti socialines paslaugas ir rūpintis valstybės biudžeto pildymu.

A.Kubiliaus teigimu, greičiausiai valstybės valdomos įmonės ateinančiais metais augs ne mažiau nei pati ekonomika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?