Valstybinę pensiją greičiausiai galės gauti ir menininkai, daugiavaikėms mamoms teks palaukti

Seimas antradienį po svarstymo pritarė siūlymui, kad valstybinę premiją galės gauti ir Nacionalinės kultūros ir meno premijų laureatai. Taip pat svarstyta, ar nederėtų valstybinę pensiją skirti daugiau daug vaikų išauginusių motinų, tačiau siūlymui kol kas nepritarta.
Daugiavaikė šeima
Daugiavaikė šeima / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

Pretenduoti į pirmojo laipsnio valstybinę pensiją šiuo metu gali olimpinių žaidynių aukso medalininkai, ne mažesnį kaip 10 metų daktaro ar habilituoto daktaro darbo stažą turintys mokslininkai. Taip pat sportininkas, baigęs sportininko karjerą, turi teisę gauti 1,5 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio rentą per mėnesį, jeigu jis yra tapęs olimpinių žaidynių čempionu ar prizininku, olimpinės sporto šakos olimpinės rungties Europos ar pasaulio čempionu ir t.t.

Menininkai buvo nuskriausti

Valstybinių pensijų įstatymo pataisos numato, kad nuo šiol į valstybinę pensiją galės pretenduoti ne tik sportininkai ir mokslininkai, bet ir meno bei kultūros žmonės.

„Pagal dabartinį teisinį reglamentavimą, kultūros ir meno veikėjai, ne mažiau nusipelnę valstybei nei sportininkai ir mokslininkai, neturi jokios galimybės pretenduoti į valstybinę pensiją ar rentą“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Už tokį įstatymo projektą po svarstymo balsavo 64, susilaikė 18 parlamentarų. Prieš balsuojančiųjų nebuvo.

Valdančiosios koalicijos atstovo darbiečio Mečislovo Zasčiurinsko teigimu, šiuo metu keisti valstybinių pensijų įstatymą yra netikslinga, nes iki kitų metų liepos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija privalės pateikti siūlymus, kaip reformuoti visą pensijų sistemą.

„Valstybinių pensijų pertvarka taip pat yra būtina. Prieš darant tvarką, čia plėsti valstybinių pensijų sistemą pridedant dar vieną sistemą ir taip galutinai išbalansuojant valstybinių pensijų sistemą, yra netikslinga“, – sakė parlamentaras.

Pasak jo, toks sprendimas nepateisintų kilnaus tikslo.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys sutiko su nuomone, kad reikia reformuoti visą pensijų sistemą, tačiau to skubiai padaryti nepavyks, todėl galima suteikti teisę į valstybinę pensiją ir kultūros bei meno žmonėms.

„Pasiūlymas yra logiškas, o jei kada nors apsispręsite, kad visiems neteiksime, tai ir visiems ir neteiksime“, – sakė Seimo narys.

Toks nutarimas nereiškia, kad valstybinę pensiją automatiškai gaus visi Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai. Jie tik turės galimybę kandidatuoti į pensiją, o sprendimą dėl kiekvieno konkretaus atvejo priims Vyriausybė.

Motinoms teks palaukti

Seimas taip pat svarstė siūlymus, kaip keisti valstybinių pensijų skyrimą daugiavaikėms mamoms.

Siūlyta penkis ir daugiau vaikų turinčioms motinoms skirti valstybines pensijas nepriklausomai nuo to, ar jos tuos vaikus pagimdė, globojo ar įsivaikino.

Taip pat siūlyta atsisakyti riboti vaikų amžių. Anksčiau įstatyme įrašyta, kad į valstybinę pensiją turi teisę daugiavaikės motinos, kurios rūpinosi vaikais iki 8 metų.

Tačiau įstatymas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Šiuo metu valstybinės pensijos skiriamos motinoms, pagimdžiusioms (įvaikinusioms) ir išauginusioms iki 8 metų bei gerai išauklėjusioms septynis ir daugiau vaikų.

Penktadienį 13 val. portalas 15min.lt rengia tiesioginę vaizdo konferenciją. Apie taupymą senatvei kalbėsimės su ekonomistu Teodoru Medaiskiu ir „SEB investicijų valdymo“ generaliniu direktoriumi Gediminu Milieška. Klausimus siųskite paštu pinigai@15min.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos