Žinoma, kartais susidaro tokių situacijų, kai skolintis tenka, tačiau tai reikia daryti tik įvertinus skolinimosi kainą. Tad prieš pasirinkdami kredito įstaigą, palyginkite bendrąją vartojimo kredito kainos metinę normą (BVKKMN), kitaip vadinamą metine kredito grąžinimo norma.
Metinė kredito grąžinimo norma – tai procentais išreikšta suma, kurią pasiskolinęs asmuo turės mokėti už suteiktą kreditą, įskaitant palūkanas ir visus su paslaugos suteikimu bei naudojimusi ja susijusius mokesčius, skaičiuojamus per metus. Kuo mažesnė ši norma, tuo mažiau reikės mokėti už suteiktą kreditą.
Kartais susidaro tokių situacijų, kai skolintis tenka, tačiau tai reikia daryti tik įvertinus skolinimosi kainą
Visos kredito įstaigos, lizingo ir kitoms bendrovės, teikiančios vartojimo lizingo ir vartojimo kreditų paslaugas metinę normą privalo skaičiuoti vienodai.
Žinodami metinę kredito grąžino normą, galėsite palyginti skirtingų paslaugų teikėjų pasiūlymus ir išsirinkti Jums tinkamiausią. Reikėtų lyginti tokios pačios sumos ir trukmės vartojimo kredito paslaugas. Trumpesnio laikotarpio vartojimo kredito ir lizingo paslaugų metinė norma dažniausiai bus didesnė.
Nuo 2013 m. liepos 1 d. visi vartojimo kredito davėjai, prieš sudarydami vartojimo kredito sutartį, privalo laikytis taisyklės, kad vidutinės vartojimo kredito gavėjo įmokos dydis pagal visus turimus asmens įsipareigojimus neviršytų 40 proc. vartojimo kredito gavėjo pajamų. Paprastai kalbant, jei uždirbate 1 000 Lt, mėnesiui negalėsite paimti kredito, kuris su palūkanomis ir kitais taikomais mokesčiais sudaro daugiau nei 400 Lt. Žinoma, jei neturite anksčiau prisiimtų finansinių įsipareigojimų.
Taip pat vartojimo kredito davėjas privalo tiksliai įvertinti kredito gavėjo mokumą, t. y. įvertinti Jūsų pajamų šaltinius, išlaidas, susijusias su įsiskolinimais finansų įstaigoms ir kitiems asmenims bei kredito istoriją. Jei vartojimo kredito davėjas Jums kreditą suteiktų nesilaikydamas šių nuostatų, galite kreiptis į Lietuvos banką dėl ginčo nagrinėjimo.
Jei nesate tikri, ar galėsite atsispirti neracionalaus skolinimosi pagundai, galite savo noru apsispręsti nesinaudoti smulkiųjų vartojimo kreditų davėjų paslaugomis. Pateikite prašymą Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijai įrašyti Jus į nepageidaujančiųjų gauti smulkiųjų vartojimo kreditų asmenų registrą „Neteikite man kredito“.
Asmeninės kredito istorijos sistema „Mano Creditinfo“ taip pat teikia paslaugą, skirtą asmens galimybėms gauti greitųjų ar kitų rūšių kreditų apriboti „Nenoriu greito kredito“. Registracija ir jos panaikinimas yra savanoriški ir nemokami.
Kita teikiama paslauga – „Apsaugok savo tapatybę“: galite apsisaugoti nuo galimo sukčiavimo ir įtraukti save įtraukti į nekredituotinų asmenų sąrašą, patvirtindami, kad laikinai Jūsų vardu nebūtų išduodami kreditai
Kita teikiama paslauga – „Apsaugok savo tapatybę“: galite apsisaugoti nuo galimo sukčiavimo ir įtraukti save įtraukti į nekredituotinų asmenų sąrašą, patvirtindami, kad laikinai Jūsų vardu nebūtų išduodami kreditai, telekomunikacijų ar išperkamosios nuomos paslaugos ir pan.
Jei skolinotės pernelyg optimistiškai ir tinkamai neįvertinote savo finansinių galimybių, net ir laikini finansiniai nesklandumai gali įsukti į skolų ratą. Tokiais atvejais svarbiausia nesiskolinti papildomai jau esamoms skoloms padengti – bandykite tartis su kredito davėju dėl lankstesnio paskolos grąžinimo grafiko. Linkime „Nepaslysti ant paskolos”!
Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos banku