Lavinti saugaus darbo įgūdžius
Suvesti motyvuotus jaunuolius su vasarą papildomų darbo rankų stokojančiais darbdaviais – ne vienintelė „Biuro“ išsikelta užduotis. Įmonės laikinojo įdarbinimo skyriaus vadovė Gerda Jonaitienė teigė, kad jaunimui reikia net tik sudaryti galimybę įgyti darbo įgūdžių, bet mokyti juos dirbti saugiai, nekenkiant nei savo, nei aplinkinių sveikatai.
Paklausta, kodėl būtent dabar atkreiptas dėmesys į darbuotojų saugą, ar susidurta su nelaimingais atsitikimais, skyriaus vadovė teigė, kad tokie dalykai turi būti vykdomi nuolat, progų tam nereikia. Apie darbo saugą, anot G. Jonaitienės, žmonės pagalvoja tik jau nutikus nelaimei, todėl mes norime padėti užbėgti įvykiams už akių – lavinti saugaus darbo įgūdžius jau nuo pirmųjų darbo valandų.
Jaunimui reikia net tik sudaryti galimybę įgyti darbo įgūdžių, bet mokyti juos dirbti saugiai, nekenkiant nei savo, nei aplinkinių sveikatai.
Seminarai bus rengiami visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Liepos 14 d. seminaras vyko Klaipėdoje, liepos 15 d. – Kaune, o liepos 16 d. ir 17 d.– Vilniuje. Darbo saugos paskaitos bus skaitomos „Biuro“ patalpose.
Išvengti grėsmių
Prie seminarų apie darbo ir darbuotojų saugą organizavimo prisidedančios Valstybinės darbo inspekcijos Komunikacijos skyriaus vedėja Gabrielė Banaitytė teigė, kad šie seminarai reikalingi dėl kelių labai svarbių priežasčių. „Pirma, daugiausia nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta pirmus metus dirbantiems asmenims. Dar būna nesusiformavę saugaus darbo įgūdžiai, trūksta patirties, deja, ir instruktavimas neretai būna tik formalus.
Antra, tvarius saugaus darbo įgūdžius sunku suformuoti dirbant trumpalaikius darbus, kurių pobūdis nuolat keičiasi. Taigi, šie seminarai skirti jauniems žmonėms akcentuoti esminius darbuotojų saugos ir sveikatos principus, dar kartą priminti apie didžiausias grėsmes keliančius darbus ir kaip tų grėsmių išvengti, ypač atsižvelgiant į tai, kad apie trečdalis visų nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta dėl darbuotojo kaltės“, – kalbėjo G. Banaitytė.
Suvokti riziką
Kaip tvirtino G. Banaitytė, šiais seminarais siekiama padėti jaunam, darbo rinkoje gal tik pirmuosius žingsnius žengiančiam žmogui suprasti, kad kiekviename darbe yra savos rizikos ir pavojų, juos aptarti, paanalizuoti nelaimingų atsitikimų darbe priežastis – o jos nuolat kartojasi: kritimai iš aukštai, veikiančių įrenginių sukelti sužalojimai (dažnai – ir mirtini), krovinių užvirtimas ir pan. „Seminarus ves patyrę darbo inspektoriai, savo praktikoje ištyrę ne vieną nelaimingą atsitikimą darbe – visi būsimiems darbuotojams duodami patarimai, rekomendacijos paremtos realiais įvykiais“, – kalbėjo VDI Komunikacijos skyriaus vedėja.
Siekiama padėti jaunam, darbo rinkoje gal tik pirmuosius žingsnius žengiančiam žmogui suprasti, kad kiekviename darbe yra savos rizikos ir pavojų.
Kad išvengtų traumų, darbuotojas pirmiausia turi išmokti suvokti darbo keliamą riziką, teigė G. Banaitytė, Taigi, bus daug dėmesio skiriama rizikos suvokimui ir įvertinimui. Darbe egzistuoja tam tikri nelaimingų atsitikimų dėsningumai, t.y. lengvi nelaimingi atsitikimai darbe yra ženklas, jog darbuotojų saugos ir sveikatos užtikrinimo sistemoje yra spragų, tuomet ne klausimas, „ar įvyks“ kyla, o „kada ir koks įvyks“ nelaimingas atsitikimas darbe.
„Šiuo atveju labai svarbi net ir smulkių pažeidimų ar netinkamo elgesio prevencija, apie kurią taip pat bus kalbama“, – atkreipė dėmesį G. Banaitytė. Ji pridūrė, kad seminarų metu bus aptartos darbuotojų ir darbdavių teisės, pareigos ir atsakomybė, kas taip pat itin glaudžiai susiję su saugiu darbu.