Darbdaviams, kurie nemoka sutarto atlyginimo, siūloma didinti baudas

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) siūlo didinti baudas darbdaviams už darbo užmokesčio, sutarto su darbuotoju, nemokėjimą.
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

VDI teigimu, dabartinės nuobaudos per menkos, todėl darbdaviai verčiau moka baudas nei darbuotojams išmoka žadėtus atlyginimus.

„Dažnu atveju dėl nemokamo darbo užmokesčio darbuotojams neužtikrinamas elementarus pragyvenimas“, – teigiama VDI atliktos Darbo kodekso teisinio reguliavimo stebėsenos 2022-2023 metais išvadose, kurias trečiadienį aptars Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Dabar Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad už kolektyvinėje arba darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimą darbdaviui bauda siekia nuo 300 eurų iki 1,45 tūkst. eurų arba iki 3 tūkst. eurų už pakartotiną pažeidimą.

Už tyčinius pažeidimus dėl darbo užmokesčio baudos siekia nuo 2,7 tūkst. eurų iki 6 tūkst. eurų.

VDI nuomone, svarbios su darbo santykiais susijusių pažeidimų priežastys – savo teisių nežinojimas arba pažeidimų toleravimas.

Tuo pačiu VDI pabrėžia, kad darbuotojai vis dažniau reikalauja jiems atlyginti neturtinę žalą dėl pažeistų jų teisių, susijusių su darbo santykiais.

VDI duomenimis, užpernai gauta 4 227 skundų – 4,4 proc. daugiau nei 2022 metais (4 040).

2023 metais VDI nustatė beveik 29 tūkst. su darbo santykiais susijusių pažeidimų, 2022 metais – 27 tūkst., o baudų ir administracinių nurodymų suma per metus išaugo 21 proc. – nuo 1,983 mln. eurų iki 2,395 mln. eurų.

Užpernai dažniau nei 2022 metais darbuotojai skundėsi dėl darbo vietų įrengimo tinkamumo, bet mažiau dėl darbo laiko, atlyginimo ar įdarbinimo sutarčių sudarymo aplinkybių.

2023 metais daugiau skundų buvo dėl saugios darbo aplinkos, kurioje darbuotojai nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, stokos, taip pat dėl psichologinio smurto darbo aplinkoje prevencijos neužtikrinimo.

Užpernai 25 proc. daugiau sulaukta skundų dėl psichologinio smurto darbe.

„Psichologinio smurto problema įmonėse, įstaigose, organizacijose ir toliau išlieka aktuali ir reikšminga. Iš 2023 metais gautų skundų ir pranešimų analizės pastebėta, kad į VDI dėl patiriamo psichologinio smurto/priekabiavimo darbe dažniau kreipiasi moterys nei vyrai“, – nurodoma VDI išvadoje.

2023 metais pažeidimų dėl darbo skelbimo turinio nustatyta dvigubai daugiau (61) nei 2022-aisiais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“