Trečiadienį Venesuelos nemokumo tikimybė per ateinančių 12 mėnesių investuotojų buvo vertinama 70 proc.
Venesuelos investicijų banko „ Caracas Capital Markets“ analitikų vertinimu, iki šių metų pabaigos šalies valdžia ir valstybinė naftos kompanija „Petroleos de Venezuela SA“ (PDVSA) turi išmokėti 5 mlrd. JAV dolerių vertės skolų ir palūkanų. Vien ik rugpjūtį turi būti grąžinti 725 mln. JAV dolerių.
Tuo tarpu Venesuelos aukso ir užsienio valiutų atsargos dar balandį sumažėjo ir nebesiekia 10 mlrd. JAV dolerių, rodo šalies centrinio banko duomenys. Be to, pagrindinę jų dalį sudaro aukso luitai, todėl šias atsargas bus sunkiau panaudoti.
Įplaukų iš vienintelio užsienio valiutų šaltinio – pajamų parduodant naftą – neužtenka, kad būtų galima surinkti būtiną sumą, ypač sugriežtėjus sankcijoms, pabrėžia ekspertai.
Šią savaitę Vašingtonas įšaldė Venesuelos prezidento Nicolaso Maduro aktyvus, apkaltinęs jį žmogaus teisių pažeidimu ir neteisėto balsavimo organizavimu. O praėjusią savaitę buvo įvestos sankcijos trylikai aukšto rango Venesuelos valstybės pareigūnų. Tačiau naftos sektoriaus sankcijų išvengė.
Venesuela Jungtinėms Valstijoms per parą tiekia 780 tūkst. barelių naftos, kas sudaro 49 proc. Venesuelos naftos eksporto, pažymėjo „ Torino Capital LLC“. Tačiau ši Pietų Amerikos šalis taip pat daug naftos importuoja iš JAV.
„Jeigu sankcijos palies tik naftos iš JAV į Venesuelą eksportą, neigiamos pasekmės, mūsų nuomone, bus ribotos ir jų nepakaks šiais metais sukelti nemokumui“, – nurodo „Bank of America Merrill Lynch“ ekspertai.
O jeigu Venesuela vis dėlto paskelbs apie savo nemokumą, jis gali tapti vienu didžiausiu istorijoje. Šiuo metu, remiantis kai kurių ekspertų skaičiavimais, Venesuelos valstybės skola siekia 150 mlrd. JAV dolerių. Padėtį apsunkina tai, kad Venesuelos obligacijos yra įtrauktos į pagrindinius besivystančių rinkų indeksus, todėl į jas tiesiogiai ar netiesiogiai investuoja daug tarptautinių investuotojų.