Didelė dalis kadenciją baigiančių ir neperrinktų Seimo narių taps bedarbiais. Valdžios kabinetus turės palikti netgi tokios garsenybės kaip ministrai Artūras Paulauskas, Kazimira Prunskienė ar Vytas Navickas.
Štai žemės ūkio ministrė turi minčių pasukti į konsultacijų verslą. O ką daryti kitiems – gal pasižvalgyti šiltos vietos sėkmingose verslo įmonėse?
Abejoja sąžine
Kai kurie LŽ kalbinti verslininkai mano, kad buvęs politikas versle būtų naudingas. Tik jie turi dvejonių dėl jų moralinių vertybių.
„Microsoft“ verslo valdymo sprendimų grupės vadovas Apolinaras Škikūnas, neseniai vadovavęs bendrovei „Tilde IT“, tikina, jog pirmiausia vertintų kiekvieno buvusio politiko galimybes. „Seimas, politikai ir partijos yra nepopuliarūs. Bet nemanau, kad visi ten yra nevykėliai, vagys ar sukčiai. Seime būna įvairios publikos, todėl kolektyviai visų nenurašyčiau“, – sakė jis.
Vis dėlto A.Škikūnas pripažįsta, kad kai kurių personalijų negali įsivaizduoti dirbančių aukštųjų technologijų kompanijoje. „Buvusiam Seimo nariui gali būti sunku persiorientuoti. Juk yra tokių, kurie ten tik ilsėjosi, ir tai buvo aiškiai matyti“, – sakė vienas „Microsoft Lietuvos“ vadovų.
Buvusių Seimo narių pavardės verslininkams įspūdžio nedaro.
Jei netrukus išsivaikščiosiantys parlamentarai nerastų darbo, jie gali kreiptis į kopijavimo paslaugų tinklo „Copy 1“ savininką Egidijų Buiką. Jis sako su politiku pakalbėjęs pasvarstytų, ar verta jį priimti į kolektyvą. "Tik abejoju, ar mano įmonėje rastųsi jam atitinkama vieta. Sunkiai įsivaizduoju“, – sakė E.Buika.
Durų politikui neužtrenktų ir Rimvydas Antanas Levanas, „Žemaitijos granito“ generalinis direktorius. Jis mano, kad šioje įmonėje politikui darbo atsirastų. „Žmonės su tokia patirtimi ir ryšiais (ir nebūtinai korupciniais) nesimėto. Tik klausimas, koks tų žmonių sugedimo laipsnis“, – teigė jis.
Politika gadina
Tuo metu „Norfos“ prekybos tinklus valdančios įmonės valdybos pirmininkas Dainius Dundulis į Seimą nebeprasimušusius žmones vertina kritiškai, nes turi patirties – buvo tokį vieną pasamdęs. „Buvau įdarbinęs politiką. Šiandien džiaugiuosi, kad jo nebeturiu“, – teigė D.Dundulis.
Jo supratimu, politikoje pabuvę žmonės versle dažniausiai nebemoka dirbti. „Atėjus į darbą neužtenka vien atsisėsti į kėdę ir plepėti. Versle be rezultato niekur nenueisi. Mums mokesčių mokėtojai pinigų nemoka – mes turime patys užsidirbti“, – aiškino „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas.
Biodyzelio gamintojos „Rapsoila“ direktoriui Edvardui Čaplinskui pirmiausia reikia savo darbą išmanančių specialistų – technologų, buhalterių, o ne politikų. "Abejoju, ar iš jų turėtume naudos, o ir per brangu būtų išlaikyti“, – sakė jis.
Netenka įgūdžių
„Vilniaus degtinės“ valdybos pirmininkas Darius Žaromskis samdomą darbuotoją pirmiausia vertina pagal žinias ir veiklos vaisius buvusioje darbovietėje. „Geriems specialistams durys visada atviros. Bet kuris iš politikų pro jas praeitų? Įmonėje reikia išmanyti mikroekonomiką, o jie mąstė makroekonominiais, globaliais masteliais. Bet kita vertus - kur tas jų mąstymo rezultatas?“, – svarstė D.Žaromskis.
Jo teigimu, K.Prunskienės, A.Paulausko ar V.Navicko vardai jam patys savaime nekalba ir įspūdžio nedaro. „Vien dėl to ant kelių nesiklaupčiau, kad pas mane ateitų dirbti. Štai Artūrą Zuoką kaip vadybininką vertinčiau rimtai, bet K.Prunskienės – tikrai ne“, – juokėsi gamyklos vadovas.
LŽ dar pasiteiravo: gal degtindariai priimtų į Seimą neperrinktą Gintautą Mikolaitį, kuris antai buvo pagautas parlamente su kvapeliu ir taip netiesiogiai reklamavo jų produkciją. Be to, šis politikas turi aparatų inžinieriaus išsilavinimą ir iki pat 2000-ųjų dirbo gamykloje. „Gamybos srityje dirbo, bet turbūt numarino gamybą išėjęs į politiką – jis jau bus nupuolęs nuo paprastos kasdienybės. Štai aš pas gydytoją, kuris meta praktinį darbą, neičiau operuotis“, – nukirto D.Žaromskis.