Dabar mes galime daug lengviau palyginti savo atlygį už darbą su kitų šalių atlyginimais. „Vidutinis atlyginimas Lietuvoje yra trigubai mažesnis nei Vokietijoje. Tokie skirtumai vienoje ekonominėje ir pinigų sąjungoje, besidalinančioje viena valiuta, bado akis ir nėra adekvatūs“, – sakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Kaune esančios kepyklėlės „Crustum“ vadovė Roberta Rutkauskienė tvirtino, kad atlyginimai nėra jau tokie maži. „Negalime suteikti Europos lygio užmokesčio, bet alga turi būti patogi, kiek galime mes ir kad darbuotojas jaustųsi patogiai. Užmokesčiai yra labai įvairūs – nuo 200 iki 700-800 eurų“, – teigė vadovė.
Šioje kepykloje dirba 40 žmonių.
Neatskaičius mokesčių lietuvis vidutiniškai uždirba 700 eurų, į rankas gauna apie 500 eurų. „Gali atrodyti keistai, kodėl Lietuvoje dabar atlyginimai yra daugiau nei dvigubai mažesni negu Graikijoje – Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis siekia apie 700 eurų, Graikijoje – per 1500 eurų. Nors bendrasis vidaus produktas tenkantis vienam gyventojui pagal perkamosios galios paritetą yra praktiškai toks pats“, – teigė N.Mačiulis.
Vidutinį graiko atlyginimą lietuviai gaus nebent po 20 metų - tiek teks dar palaukti. Net ir Estijoje vidutinis atlyginimas yra didesnis – jau apie 1000 eurų. O tam, kad uždirbtume, kiek vokiečiai ar danai, reikės laukti nuo 50 iki 60 metų, jeigu atlyginimai Lietuvoje kils kaip dabar – 5 proc. per metus.
„Neskaičiuokime, po kiek laiko mes pasivysime, aš manau, kad dar reikia žiūrėti pagal žmonių perkamąją galią. Aš manau, kad po 5 proc. atlyginimų didinimas yra labai normalus procesas“, – nesureikšmina atlyginimų skirtumo premjeras Algirdas Butkevičius.
Lietuviai net 60 proc. savo gaunamos algos išleidžia būtiniausiems dalykams, o Europos šalyse-senbuvėse – tik trečdalį. Pasak N.Mačiulio, kol netapsime inovatyvi šalis, tol nepriartėsime prie atlyginimų kitose šalyse.
R.Rutkauskienė tikina norinti kelti atlyginimus darbuotojams 100-200 eurų, bet norėtų, kad ir apyvarta augtų, vadinasi, žmonės turėtų ne taupyti, o pirkti.