Nuo šių metų kovo minimalus cigarečių akcizas padidėjo 6 proc., iki 1,8 euro už 20 cigarečių. Tiesa, cigarečių akcizas priklauso nuo jų kainos – brangesnės cigaretės apmokestinamos labiau. Akcizai cigaretėms tuo pačiu metu didėjo ir pernai.
Cigarečių pardavimo svyravimai dėl akcizų toli gražu nepriminė alkoholio pardavimų – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, akcizai nelėmė didelio pardavimų šuolio, o po akcizų pakėlimo pardavimai ir akcizų surinkimas mažėja.
Iš viso per kovą–balandį parduota 8,9 proc. mažiau cigarečių, o akcizų surinkta 1,42 proc. mažiau. Šiemetinis akcizų surinkimas išlieka padidėjęs 4,07 proc., tačiau cigarečių pardavimai mažesni 2,95 proc.
Jei tokie akcizų surinkimo tempai išsilaikytų, per 2017 m. parduotų cigarečių skaičius sumažėtų 11,4 proc., o akcizų būtų surinkta 6,85 proc., arba 19 mln. eurų mažiau, skaičiuoja VMI.
Nesipildo prognozė, kurią pernai prieš akcizų didinimą pateikė Finansų ministerija – ji prognozavo, kad 2017 m. biudžetas iš tabako akcizų gaus 23 mln. eurų pajamų.
VMI komunikacijos vadovas Darius Buta aiškina, kad prieš akcizų pakėlimą paprastai įmonės iš anksto deklaruoja didesnius kiekius, o akcizą sumoka šiek tiek vėliau, tai leidžia dar kurį laiką cigaretes pardavinėti žemesne kaina.
Užsipirkti per brangu
„Philip Morris Baltic“ korporacijos reikalų direktorius Gintautas Dirgėla 15min aiškina, kad tabako gaminių prekybininkams užsipirkti ir taip įšaldyti pinigus yra per brangu.
„Padidėjimas gali būti didesnis prieš akcizų pokytį, bet jis tikrai nėra labai didelis, bent jau iš mūsų pusės. Kai deklaruoji, reikia iš karto akcizą ir sumokėti. O kadangi cigarečių kainoje mokesčiai sudaro apie 80 procentų, tai kompanijoms tiesiog finansiškai neapsimoka įšaldyti tiek daug pinigų, neapsimoka žaisti dėl akcizų padidėjimo, vėliau tektų laukti daug mėnesių, kol visą kiekį parduosi“, – sako G.Dirgėla.
Tačiau jis patvirtina, kad pirmaisiais metų mėnesiais, prieš pakylant akcizams, mažmeniniai prekybininkai stengiasi rūkalų įsigyti daugiau.
Tačiau kiek reikšmingiau sureagavo cigarų ir cigarilių pardavimai – vasarį deklaruoti šių produktų pardavimai buvo beveik 14 kartų didesni, nei kovą. Pasak G.Dirgėlos, cigarų ir cigarelių kiekiai yra mažesni, todėl ir vieno didesnio pardavėjo veiksmai galėjo šį kiekį paveikti reikšmingiau.
Baiminasi šešėlio
Cigarečių gamintojo atstovas teigia, kad pastaraisiais metais jaučiamas cigarečių pardavimo mažėjimas.
„Gali būti, kad pardavimai kris. Mes esam labai jautrioje zonoje, prie Baltarusijos ir prie Rusijos. Akcizo pakėlimas kiekvienu atveju tą riziką šiek tiek padidina. Vertinant absoliučiais skaičiais, galbūt akcizų surinkimas šiemet ir nesumažės, bet pardavimai – gali būti. Ir mes jau matome pirmuosius požymius, kad pardavimai, kai akcizai buvo pakelti daugiau nei planuota, bent legalūs, pradėjo kristi“, – sako G.Dirgėla.
Pasak jo, detalesnius nelegalios rinkos pokyčius turėtų atskleisti II ketv. atliekamas tuščio pakelio tyrimas.
„Kai turėsime rezultatus, galėsime matyti, ar nelegali rinka padidėjo, ar nepadidėjo, kokios gali būti rimtos priežastys. Bet pardavimų kritimą mes jau matom“, – sako G.Dirgėla.
Jis pažymi, kad cigarečių vartojimas mažėja stabiliai jau daugelį metų.
„Vartojimas mažėja 2-3 procentiniais punktais kiekvienais metais pastaruosius penkiolika metų, kiek tik prisimenu. Tai natūrali išsivysčiusių pasaulio šalių tendencija ir tai vyksta nepriklausomai nuo nelegalios-legalios rinkos santykio“, – sako G.Dirgėla.