Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Vladimiro Romanovo kalbos apie skyrybas – planas gelbėti turtą?

Buvęs Ūkio banko savininkas Vladimiras Romanovas netikėtai prasitarė, kad byra jo ir žmonos Svetlanos santuoka. Pasak verslininko, santykiai su žmona pastaruoju metu tapo itin įtempti. Toks V.Romanovo atvirumas sukėlė diskusijų audrą, ar taip nesistengiama nuo kreditorių gelbėti milijonieriaus turto. Šeimos teisės specialistai pastebi, kad skyrybų atveju V.Romanovo sutuoktinė galėtų reikalauti turto padalinimo ir arešto nuėmimo nuo savo dalies, jeigu pavyktų įrodyti, kad ji galimose vyro avantiūrose nedalyvavo ir apie jas nežinojo.
Vladimiras Romanovas
Vladimiras Romanovas su žmona Svetlana (centre) / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Nežinau, ar su žmona būsim kartu, ar išsiskirsime, nežinau...“, – laidai „Nuo... Iki..“ sakė 65 metų verslininkas.

Santykiai pašlijo

Vladimiras Romanovas su žmona Svetlana
Vladimiras Romanovas su žmona Svetlana

Pasak V.Romanovo, santykiai su antrąja puse stipriai pablogėjo praradus Ūkio banką, kai  itin sustiprėjo aplinkinių noras pakenkti jų šeimai. „Yra atakų prieš mano žmoną – „pletkais“, erzinimu, provokavimu bandoma ją išvesti iš kelio. Taip daroma tyčia, kad tarp mūsų kiltų kivirčai, nes yra žmonių, kuriems tai būtų naudinga finansiškai. Aš žmoną vis raminu, bet ne visada pavyksta“, – sakė jis.

Pasak milijonieriaus, didelį turtą valdantys žmonės turi būti pasiruošę aplinkinių pavydui, apgaulėms, norui sužlugdyti ar kerštauti. Tai viena nemaloniausių verslo pusių, su kuria tenka susidurti daugeliui turtingų žmonių.

Turto dalybos

Dabar kreditoriai turi įrodinėti, kad viena ar kita paskola buvo paimta šeimos poreikiams tenkinti ir abu sutuoktiniai iš jos gavo naudą, – sakė Inga Kudinavičiūtė-Michailovienė

Mykolo Romerio universiteto Civilinės ir komercinės teisės katedros docentė Inga Kudinavičiūtė-Michailovienė 15min.lt sakė, kad įprastai turto ir prievolių pasidalinimu apdairūs verslininkai pasirūpina iš anksto, dar neprasidėjus teisminiams procesams. Tačiau net ir areštavus turtą, sąžiningas sutuoktinis gali reikalauti savo dalies. „Jeigu nėra ištuokos, bet kreditoriai pareiškė reikalavimus ir uždedamas turto areštas, pirmiausia jis dedamas skolininko asmeniniam turtui. Bet asmeninį turtą ne visada lengva identifikuoti. Pavyzdžiui, vertinant bendras lėšas, esančias banke. Antstoliams dažniausiai paprasčiau areštą uždėti visam turtui, o tik paskui nustatyti, kokia dalis turto, kokie konkretūs daiktai, kokia pajamų suma priklauso vienam ar kitam sutuoktiniui“, – sakė teisininkė.

Dalinant turtą ir prievoles tampa svarbu nustatyti, kad buvo naudojamos gautos paskolos, ir kitas aplinkybes. „Jeigu nėra vedybinės sutarties ir turtas sutuoktiniams priklauso bendra jungtine nuosavybe, žinoti, kam kokia turto dalis priklauso, labai sunku. Turtą padalinus prasideda įrodinėjimo dalykai – ar kitas sutuoktinis turi atsakyti už prievoles. Tampa svarbu žinoti, kam imta paskola“, – paaiškino I.Kudinavičiūtė-Michailovienė.

Problema kreditoriams

Teisininkė pabrėžė, kad šiuo metu teismų praktika nėra palanki kreditoriams, kuriems neretai patiems tenka aiškintis savo turto likimą: „Dabar teisminė praktika yra pasikeitusi. Kreditoriai turi įrodinėti, kad vienas ar kitas kreditas buvo paimtas šeimos poreikiams tenkinti ir abu sutuoktiniai gavo tam tikrą naudą.“

Tuo tarpu sutuoktiniui taip pat suteikta galimybė įrodinėti, kad jis nėra susijęs su finansinėmis machinacijomis, ir teismo prašyti nuimti areštą nuo jam priklausančios turto dalies. Teismui panaikinus areštą ir padalinus turtą, dalis jo kreditoriams tampa nebepasiekiama.

Išradingumo netrūksta

Nepaisant to, kad santuoka yra nenutraukta, nebelieka galimybės reikalauti kito sutuoktinio vykdyti prievoles, – paaiškino teisininkė.

I.Kudinavičiūtės-Michailovienės teigimu, įprastai rizikingus verslus pradedantys žmonės turi keletą būdų apsaugoti savo turtą: „Verslo žmonės protingėja ir ketindami imtis rizikingo verslo sudaro vedybines sutartis. Tokiu atveju už savo prievoles kiekvienas atsako asmeniniu turtu. Tačiau vedybų sutartis nėra šimtaprocentinis garantas. Ji, kaip viena iš sutarties rūšių, gali būti kreditorių nuginčyta ir pripažinta negaliojančia.“

Pašnekovė pastebėjo, kad vis labiau plinta kitas būdas nuo kreditorių apsaugoti savo turtą. „Dažnesnis atvejis yra separacijos nusistatymas. Gyvenimas skyriumi yra gana naujas dalykas. Separacijos pripažinti negaliojančia normų nėra. Nustatant separaciją teismas privalo padalinti bendrą turtą. Vieno sutuoktinio rankose gali atsidurti visas turtas, o kitas gali imtis rizikingo verslo. Visos prievolės ir turtas priklauso kiekvienam asmeniškai. Nepaisant to, kad santuoka yra nenutraukta, nebelieka galimybės reikalauti kito sutuoktinio vykdyti prievoles. Dažnai būna, kad tokia šeima ir toliau gyvena po vienu stogu, veda bendrą ūkį“, – nurodė  I.Kudinavičiūtė-Michailovienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos