Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

VMI primena: ką reikia žinoti atliekant sezoninius darbus pagal paslaugų kvitus?

Įsibėgėjus vasaros sezono žemės ūkio ir miškininkystės darbams, Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Kauno AVMI) primena gyventojams, kaip teisingai įforminti paslaugas, teikiamas pagal Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų kvitus (paslaugų kvitai), rašoma VMI pranešime spaudai.
Sezoninis darbas
Sezoninis darbas / 123RF nuotr.

Mokesčių administratorius atkreipia dėmesį, kad paslaugų kvitų darbo forma gali naudotis asmenys dirbantys tik trumpalaikius, sezoninius ir aukštos kvalifikacijos nereikalaujančius darbus. Pilną paslaugų, teikiamų pagal paslaugų kvitus, sąrašą galima pasitikrinti čia.

„Sezonines, trumpalaikes ir aukštos kvalifikacijos nereikalaujančias paslaugas asmenys gali teikti supaprastinta tvarka - naudojant Žemės ūkio bei miškininkystės paslaugų kvitus. Vis dėlto, atliekamų prevencinių ir kontrolės veiksmų metu pastebime, kad jais dažnu atveju naudojamasi netinkamai“, - sako Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė, pažymėdama, jog iš balandžio-gegužės mėnesiais atliktų 16 patikrinimų ūkiuose, stebint ar tinkamai yra užpildomi paslaugų kvitai, pažeidimai nustatyti beveik 90 proc. atvejų.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

VMI specialistai tikrindami, ar trumpalaikiai, nekvalifikuoti žemės ūkio ir miškininkystės darbai yra įforminami bei apskaitomi tinkamai, nustato keletą dažniausiai pasitaikančių klaidų. Pastebima, kad pildant paslaugų kvitus įrašomi ne visi reikalingi duomenys arba nėra išduodamas antrasis šio kvito egzempliorius paslaugų teikėjui. Taip pat susiduriama ir su atvejais, kai paslaugų kvitai neužpildomi laiku, prieš pradedant teikti paslaugas arba nėra išrašomi visai.

VMI taip pat identifikuoja pavienius atvejus, kai prisidengiant paslaugų kvitu dirbamas ir kvalifikuotas darbas bei teikiamos ilgalaikės paslaugos, nors pagal tokį dokumentą darbus galima atlikti tik vienkartinius, trumpalaikius darbus ir jeigu jiems nėra reikalingi specialūs įgūdžiai ar kvalifikacija, pavyzdžiui rankomis atliekami miško sodmenų sodinimo, žemės ūkio derliaus nuėmimo, akmenų rinkimo nuo laukų ir panašūs darbai.

VMI primena, kad komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimas užtraukia baudą nuo 390 iki 1100 eurų. Finansinę apskaitą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 40 iki 140 eurų.

Ką privalo užtikrinti paslaugų teikėjai ir gavėjai, naudojantys paslaugų kvitus?

· Fiziniai asmenys gali teikti žemės ūkio ir miškininkystės paslaugas, kurios yra laikinos, vienkartinės ir kurioms teikti nereikalingi specialūs įgūdžiai, kvalifikacija, leidimai, pažymėjimai, mokymai ar kursai.

· Vienas paslaugas teikiantis asmuo turi teisę teikti paslaugas vienam gavėjui ne ilgiau kaip 60 dienų. Jeigu paslaugos teikiamos keliems paslaugų gavėjams – ne ilgiau kaip 90 dienų per kalendorinius metus, sumuojant kiekvieną mėnesį teiktų paslaugų laiką dienomis, neatsižvelgiant į per dieną teiktų paslaugų valandų skaičių.

(Pavyzdžiui, asmuo gali skinti braškes pas vieną paslaugų gavėją keturias ir daugiau savaičių iš eilės, tačiau paslaugų gavėjas turi kontroliuoti, kad paslaugų teikėjas neviršytų nustatyto maksimalaus 60 dienų termino per kalendorinius metus).

· Asmuo paslaugą gali pradėti teikti tik kai kvite įrašomi pirminiai duomenys ir išduodamas antrasis šio kvito egzempliorius, todėl prieš pradedant dirbti, paslaugų gavėjui būtina užpildyti visą reikiamą paslaugų kvito informaciją ir antrą kvito egzempliorių įteikti dirbsiančiam asmeniui.

· Pagal paslaugų kvitus uždirbta atlygio suma, viršijanti 1 750 eurų per metus, yra apmokestinama 15 proc. GPM tarifu. Pajamų mokestį nuo viršijančios sumos pajamų gavęs gyventojas turi susimokėti pasibaigus kalendoriniams metams, iki kitų kalendorinių metų, gegužės 1 d., pateikdamas metinę pajamų deklaraciją.

· Paslaugų gavėjai už paslaugų teikėjus turi apskaičiuoti ir mokėti privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) įmokas. Daugiau informacijos apie PSD įmokų apskaičiavimą ir sumokėjimą galima rasti „Sodros“ interneto svetainėje.

VMI atkreipia dėmesį, kad nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. paslaugų kvitų knygeles galima įsigyti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre (ŽŪIKVC). Detalesnę informaciją apie paslaugų kvitų knygelių įsigijimą galima rasti ŽŪIKVC interneto svetainėje.

VMI primena, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje https://www.vmi.lt/evmi/stop-seseliui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?