Sumažėjęs nerimas dėl defliacijos bei didesnio pelningumo paieškos lėmė, jog prasidėjo Vokietijos ir kitų Europos šalių valstybinių obligacijų išpardavimas, t.y. pajamingumo, kuris daugeliu atvejų, dalinai dėl Europos Centrinio banko pradėto valstybinių obligacijų supirkimo, buvo nusiritęs iki absoliučiai rekordinių žemumų, spartus didėjimas.
Be jokios abejonės, daugelis šių obligacijų prieš tai buvo gerokai perpirktos, t.y. buvo pradėta kalbėti apie realų besiformuojantį burbulą Europos skolos vertybinių popierių rinkoje.
Vos prieš tris savaites Vokietijos dešimties metų trukmės valstybinių obligacijų pajamingumas šturmavo rekordines žemumas ir siekė vos 0,049 procento, o šiuo metu jis jau sudaro net 0,63 procento.
Nors Vokietijos valstybinių obligacijų pajamingumas ir toliau išlieka pakankamai žemas, tačiau tokio šios šalies valstybinių obligacijų išpardavimo nebuvo nuo pat 1999 metų.
„Pokyčiai, kuriuos šiuo metu stebime, yra istoriniai“, – pareiškė „Natixis“ banko strategijų padalinio vadovas Jeanas Francois Robinas.
Ketvirtadienį vienu metu Vokietijos dešimties metų trukmės valstybinių obligacijų pajamingumas buvo pašokęs net iki 0,796 procento, arba iki praėjusių metų lapkričio mėnesį buvusio lygio. Vien per šią savaitę šių obligacijų pajamingumas jau šoktelėjo beveik trisdešimt bazinių punktų.
„JP Morgan“ fondų valdytojas Billas Eigenas apskaičiavo, kad dėl pastaruoju metu stebimo Vokietijos obligacijų pajamingumo šuolio, kalbant apie bendrą investicijų grąžą, investuotojai galėjo patirti daugiau nei dešimties procentų vertės nuostolį.
Priminsime, kad prieš porą savaičių gerai žinomas obligacijų rinkos specialistas Billas Grossas buvo užsiminęs, kad Vokietijos valstybinių obligacijų šortinimas, t.y. siekis uždirbti už jų vertės kritimo, tai gali būti geriausia gyvenimo investicija.
Tuo tarpu Prancūzijos dešimties metų trukmės valstybinių obligacijų pajamingumas per minimą pastarųjų maždaug trijų savaičių laikotarpį šoktelėjo nuo 0,332 iki 0,939 procento, Italijos – nuo 1,221 iki 1,817 procento, Ispanijos – nuo 1,225 iki 1,793 procento.