Valstybės saugumo departamento (VSD) 2017 metų ataskaitoje nurodoma, kad pernai žvalgybininkai pateikė 2279 išvadas, susijusias su investicijų patikimumu, devynios iš jų – neigiamos (2016 metais – 1174 išvadas, iš jų šešios neigiamos).
Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimo komisijai VSD pernai pateikė 180 išvadų, iš kurių dvi – neigiamos. Komisija neleido investuoti į svarbią reikšmę nacionaliniam saugumui turinčius sektorius arba strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčias įmones bei objektus.
Konkrečios įmonės, investuotojai bei investicijų objektai dokumente neįvardijami.
Vienas iš šių atvejų yra paviešintas. Kovą BNS pranešė, kad Lietuvos žvalgyba blokavo investicijų bendrovės „Lewben Investment Management“ planus įsigyti įmonę, numatančią investuoti į netoli Seimo rūmų esantį biurų kompleksą „Verslo trikampis“. Vyriausybės komisija, remdamasi VSD pažyma apie riziką keliančius „Lewben Investment Management“ akcininko ryšius su ES ir NATO nepriklausančių šalių asmenimis, nedavė leidimo sandoriui.
VSD ir karinės žvalgybos parengtoje tradicinėje grėsmių vertinimo ataskaitoje taip pat teigiama, kad Lietuvoje dažnai taikomos verslo valdymo schemos per lengvatinio apmokestinimo zonose registruotus juridinius asmenis, taip siekiant nuslėpti tikruosius naudos gavėjus ir sumažinti mokesčių naštą.
„2017 metais buvo nustatyta atvejų, kai pasinaudodami šiomis schemomis Lietuvoje siekė investuoti užsienio fondai ir įmonės, turintys sąsajų su Rusijos ir Baltarusijos piliečiais bei įmonėmis. Kai kurie iš jų siekė gauti teigiamas Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimo komisijos išvadas“, – rašoma ataskaitoje.
Žvalgybininkai pabrėžia, kad neskaidrios investicijos, ypač kai investuotojai turi sąsajų su Lietuvai priešiškomis žvalgybos ir saugumo tarnybomis bei jėgos institucijomis, kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui.
Strateginę reikšmę turinčias investicijas vertinančią Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams komisiją nuo šių metų kovo pakeitė Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija.