„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vyriausiasis SEB grupės strategas: šiemet verslą formuos žalioji ekonomika ir nuotolinis darbas

SEB grupės ekonomistai prognozuoja 2021-uosius būsiant pasaulio ekonomikos atsigavimo metais. SEB banko surengtoje konferencijoje pasaulio ir Baltijos šalių makroekonomikai apžvelgti, vyriausiasis SEB grupės strategas Johanas Javeusas teigė, kad pirmąjį šių metų ketvirtį dar tikimasi kiek lėtesnio pasaulio ūkio augimo, tačiau apie metų vidurį prognozuojamas jo atsigavimas ir dar spartesnė plėtra nei 2019 m. Pasak eksperto, ekonomikos raidą artimiausiu metu lems dvi svarbios tendencijos – dėmesys žaliajai ekonomikai ir darbas iš namų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Darbas iš namų
Darbas iš namų / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

J.Javeusas atkreipia dėmesį, kad daugelio valstybių vyriausybės kovai su klimato kaita ir šios srities investicijoms skiria didesnį dėmesį nei kada anksčiau.

Naujosios JAV administracijos skelbiama politika ir ketinimai skirti 2 trilijonus dolerių tvariai ekonomikai kurti, Europos ekonomikos gaivinimo planas ir Europos Sąjungos (ES) 1,8 trilijonų eurų biudžetas, iš kurio trečdalis nukreipiamas žaliosioms investicijoms, aiškiai liudija, kad aplinkai draugiškų sprendimų ir veiklos svarba pasaulio ekonomikoje artimiausiu metu sparčiai augs.

123RF.com nuotr./Klimato kaita
123RF.com nuotr./Klimato kaita

„Priemonių kovai su klimato kaita imasi ir centriniai bankai. Pavyzdžiui, Europos centrinis bankas jau ėmėsi konkrečių žingsnių klimato kaitos mažinimo priemonėms įtraukti į savo monetarinę politiką, šiuo pavyzdžiu seka Švedijos ir Japonijos centriniai bankai. JAV Federalinio banko pozicija kol kas neaiški, bet tikėtina, kad, vadovaujant naujajam šalies prezidentui, bankas taip pat aktyviau įsitrauks į žaliosios ekonomikos skatinimą.

Tvari plėtra ir investicijos tarptautinėje ekonomikos darbotvarkėje taps vienu svarbiausių prioritetų.

Milžinišką susidomėjimą tvariam, aplinką tausojančiam verslui stebime ir pasaulio akcijų rinkose. Šie veiksniai rodo, kad tvari plėtra ir investicijos tarptautinėje ekonomikos darbotvarkėje taps vienu svarbiausių prioritetų“, – kalbėjo vyriausiasis SEB grupės strategas.

Kita tendencija, kuri artimiausiu metu darys didelę įtaką ekonomikos raidai, yra nuotolinis darbas iš namų. J.Javeusas pažymi, kad daugelis didžiųjų pasaulio bendrovių, pavyzdžiui, „Google“, „Facebook“, ketina skatinti nuotolinį darbą ir pandemijai atslūgus. Neabejojama, kad tokią praktiką taikys ir daugelis kitų įmonių bei organizacijų.

„Daliai verslo – pavyzdžiui, biurų nuomotojams, viešajam transportui ir verslo kelionių organizatoriams, valymo paslaugų teikėjams, drabužių ir prabangių aksesuarų gamintojams, – šis pokytis, suprantama, reiškia sunkius laikus. Tuo metu telekomunikacijų, interneto paslaugų teikėjams, namų elektronikos gamintojams nuotolinis darbas atveria iki šiol neregėtų galimybių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darbas iš namų
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darbas iš namų

Polinkis dirbti nuotoliniu būdu yra gera žinia ir turizmo sektoriui, nes karantinui švelnėjant, vis daugiau žmonių rinksis galimybę dirbti būdami svetur. Vienaip ar kitaip, tiek darbuotojų, kiek buvo iki pandemijos, į biurus negrįš, ir tai turės didelį poveikį rinkai“, – teigė J.Javeusas.

Apžvelgdamas pasaulio ūkio padėtį, vyriausiasis SEB grupės strategas atkreipė dėmesį, kad sergančiųjų skaičiaus mažėjimas daugelyje šalių ir ypač – prasidėjęs gyventojų vakcinavimas, suteikė teigiamą postūmį ekonomikai. Pavyzdžiui, po staigaus kritimo 2020 m. balandį, lapkritį pramonės gamybos indeksas JAV ir didžiosiose Europos ekonomikose buvo grįžęs arba priartėjęs prie 2019 m. lygio. Mažmeninės prekybos indeksas svyruoja labiau, tačiau Švedijoje, Vokietijoje, JAV pernai lapkritį jis netgi pralenkė 2019 m. pabaigos rodiklius.

„Valstybės ir tarptautinės organizacijos ėmėsi precedento iki šiol neturinčių pastangų ūkiui gaivinti. Centriniai bankai leidžia pinigus, kuriuos vyriausybės įlieja tiesiai į ekonomiką, taikydamos įvairias paramos ir skatinimo programas. Suprantama, tai stimuliuoja ekonomiką ir skatina jos augimą.

Kol kas infliacija tebėra labai žema, tačiau ateityje, baiminamasi, ji gali gerokai išaugti.

Kita vertus, reikia atsiminti, kad bendrovėms ir namų ūkiams teikiama daug lėšų vartojimui, tačiau jomis nereikalaujama kurti pridėtinės vertės. Tai, tikėtina, turės padarinių. Kol kas infliacija tebėra labai žema, tačiau ateityje, baiminamasi, ji gali gerokai išaugti“, – kalbėjo J.Javeusas.

Vyriausiasis SEB grupės strategas pabrėžia, kad optimizmo suteikia ir ta aplinkybė, kad valstybės antrąją pandemijos bangą pasitiko kur kas geriau pasirengusios kovai su virusu ir dėl jo taikomų apribojimų padariniais. Todėl šiuos metus ekspertas linkęs laikyti atsigavimo metais.

SEB grupė prognozuoja, kad Euro zonos šalių BVP, po 6,6 proc. nuosmukio 2020 m., šiemet stiebsis 3,1 proc., o 2022 m. tikimasi dar spartesnio, 4,9 proc. augimo. Baltijos šalių ekonomiką SEB grupės ekonomistai prognozuoja šiemet augsiant 2,7 proc., o kitąmet – 4,2 proc.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pinigai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pinigai

Tokia prognozė atspindi SEB grupės nuosaikųjį ekonomikos atsigavimo scenarijų. Vis dėlto, vyriausias grupės strategas teigia matąs galimybių susiklostyti ir optimistiniam, greitojo atsigavimo scenarijui, kuriuo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančių šalių ekonomika dar pirmoje šių metų pusėje pasivytų ir pranoktų 2019 m. BVP lygį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs