Vyriausybė sumanė naujas viliones, kurios emigrantus sugundytų grįžti namo

Nemokama telefono linija su Norvegija ir Airija, nemokama psichologų pagalba „dėl vidinių konfliktų“ sugrįžusiems, individualus nemokamas konsultantas įdarbinimo klausimais, nemokami lietuvių kalbos kursai tautiečių sutuoktiniams užsieniečiams, jaunų darbuotojų apdraudimas valstybės lėšomis, nemokamas lietuvių perkėlimas iš karštų taškų – tai tik keli Vyriausybės naujausi siūlymai priemonių plane, kuriuo valdžia siekia sugrąžinti emigracijoje gyvenančius lietuvius į Tėvynę. Trečiadienį Vyriausybė svarstė jį ir balsavimą nutarė atidėti kitai savaitei.
Emigracija
Emigracija / Mato Miežonio / 15min nuotr.

Emigranto skambutis į Migracijos centrą – nemokamas

Iš pasiūlymų matyti, kad Vyriausybė ketina stiprinti Migracijos informacijos centrą „Renkuosi Lietuvą“ – suteikti jam daugiau funkcijų, paslaugų.

Žadama įvesti papildomas nemokamas telefono linijas ryšiui su Norvegija ir Airija, kur gyvena daug tautiečių. Nemokama linija su Norvegija galėtų būti įvesta jau 2019 m. antrąjį ketvirtį, o su Airija – tų pačių metų III ketvirtį.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Skambutis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Skambutis

Tais skambučiais emigrantai bus konsultuojami dėl grįžimo. Beje, skelbiama, kad nemokamai telefono linijai nereikės papildomų lėšų, tačiau Vyriausybės priemonių plane nerašoma, kaip techniškai tai veiks.

Telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ Komunikacijos vadovas Andrius Baranauskas, įvertinęs šį siūlymą, teigė, kad bet kokiu atveju papildomų lėšų reikės. Jei, pavyzdžiui, emigrantas skambins į Lietuvą patarimo, kas ir kokiu būdu jam apmokės sąskaitą? „Jeigu nori, kad skambučiai būtų nemokami į Informacijos centrą, turi tartis su tos šalies operatoriumi“, – teigė A.Baranauskas.

Siūlys psichologo pagalbą

Vyriausybė taip pat ketina biudžeto lėšomis finansuoti psichologinę pagalbą grįžtantiems ir jų artimiesiems. „Tai padėtų grįžusiems asmenims adaptuotis Lietuvoje, spręsti dėl kultūrinių ir socialinių skirtumų kylančius vidinius konfliktus“, – teigiama Vyriausybės pristatytame priemonių plane.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Psichologo kabinetas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Psichologo kabinetas

Čia pat pastebima, kad dėl nesprendžiamų psichologinių problemų emigrantai gali ryžtis grįžti atgal ir tai gali „paskatinti jų vienatvę, savivartės sumažėjimą“. Psichologų pagalbą siūloma teikti jau nuo 2019 m. Tokia priemonė įvedama pagal Airijos pavyzdžius, skelbia Vyriausybė.

Emigrantų sutuoktiniams – kursai

Vyriausybė taip pat pastebi, kad daugėja Lietuvos piliečių, susituokusių su kitų šalių piliečiais – nuo 2004 m. tokių jau 42,7 tūkst. Kalbos barjeras gali būti kliūtis grįžti į tėvynę, todėl lietuvių kalbos kursai už biudžeto pinigus esą galėtų palengvinti grįžimą, teigia Vyriausybė.

123RF nuotr./Mišri šeima
123RF nuotr./Mišri šeima

Tokie kursai galėtų būti teikiami ir internetu. Be to, dėl tokių sutuoktinių siūloma visoms viešoms valstybės ir savivaldybių institucijoms informaciją skelbti ir anglų kalba, o kaip svarbiausios išskirtos Valstybinė mokesčių inspekcija ir Valstybinės ligonių kasos.

Emigrantų vaikų mokyklose – netestuoti

Praėjusiais metais į Lietuvą sugrįžo 1,38 tūkst. Lietuvos piliečių iki 18 metų. Emigrantų vaikams, kaip skelbiama, sunkiau integruotis regionų mokyklose, todėl Vyriausybė žada netestuoti sugrįžusio mokinio, o sudaryti individualų mokymosi planą.

Flickr.com/Asoc. nuotr./Į lietuviškas mokyklas emigrantų vaikai traukia vakarais bei savaitgaliais.
Flickr.com/Asoc. nuotr./Į lietuviškas mokyklas emigrantų vaikai traukia vakarais bei savaitgaliais.

Taip pat Vyriausybės plane teigiama, kad apie 66 proc. grįžusių į Lietuvą asmenų per vienerius metus nesusiranda darbo arba imasi žemos kvalifikacijos darbą. Todėl Vyriausybė siūlo skirti iš biudžeto lėšų specialiems konsultantams telefonu, kurie dirbtų tik su norinčiais grįžti emigrantais.

Vyriausybė trečiadienį pasiūlė Seimui įstatymu įtvirtinti, kad krizių kamuojamose šalyse gyvenantys lietuviai gautų valstybės paramą, jeigu nuspręstų grįžti į Lietuvą.

į Lietuvą grįžtantys tautiečiai taip pat gautų paramą naudojantis Užimtumo tarnybos paslaugomis ir užimtumo rėmimo priemonėmis, nemokamas teisines konsultacijas, kitą socialinę paramą ir išmokas.

Pirmieji dokumentai perkeliamiesiems asmenims bus išduodami nemokamai. Jie galės gauti kompensaciją už išlaidas legalizuojant ir verčiant dokumentus, mokant valstybės rinkliavas ir konsulinius mokesčius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, pristatydamas priemonių planą, sakė, kad tai padės sugrąžinti imigrantus į Tėvynę.

Dokumente numatyta ir daugiau priemonių, pavyzdžiui, prisivilioti emigrantus per įvairias užimtumo muges, mokėti pinigus įmonėms, kai jose įsidarbina iš emigracijos grįžęs žmogus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis