Valstybės įmonė „Indėlių ir investicijų draudimas“ turi sukaupusi beveik 1,7 mlrd. Lt dydžio indėlių draudimo fondą. Didžioji dalis sumos laikoma obligacijomis, kurias, finansų ministrės Ingridos Šimonytės teigimu, dabar parduoti būtų nuostolinga.
„Nemaža dalis įmonės lėšų investuota į vertybinius popierius, dabar juos visus parduoti reikštų labai didelius nuostolius, todėl tą daryti reikės palaipsniui ir tai pinigų srautų valdymo klausimas“, – žurnalistams pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė finansų ministrė.
Jos teigimu, skolinimo Indėlių draudimo fondui poreikis priklausys nuo kelių faktorių: „Nuo to, kaip greitai žmonės skubės atsiimti savo pinigų (skubėti nėra kur, nes draudimo išmokas galima pasiimti per penkerius metus nuo draudiminio įvykio dienos), be to, „Indėlių ir investicijų draudimas“ turi tam tikrą turtą – vertybinius popierius, kurių realizavimas taip pat tą faktinį poreikį gali pakeisti.“
Finansų viceministras Rolandas Kriščiūnas BNS sakė, jog Vyriausybė yra pasiskolinusi tiek užsienio, tiek vidaus rinkose, ir šiuo metu iždo sąskaitoje yra pakankamai pinigų, kad valstybei nereikėtų skolintis papildomai. Vyriausybė lapkričio pradžioje tarptautinėse rinkose išplatino 750 mln. JAV dolerių (apie 1,9 mlrd.) litų obligacijų emisiją, todėl su kitomis laisvomis lėšomis ji turi pakankamai pinigų indėliams grąžinti.
Anot finansų ministrės, terminas, kada bus pradėti grąžinti indėliai, priklauso ir nuo techninių dalykų – tai yra kada bus gauti tikslūs „Snoro“ indėlininkų sąrašai. I.Šimonytė sakė, jog sąrašai bus perduoti jau šią savaitę.
„Tačiau dėl techninių dalykų sunku pasakyti, kada tie pinigai pasieks sąskaitas, nes SEB bankui dar reikia kelių dienų techniškai pasiruošti. Todėl ar tai bus šį ketvirtadienį, ar kitą – negaliu pasakyti. Tikrai galiu garantuoti, kad pinigus žmonės gaus per tuos terminus, kuriuos numato įstatymas“, – kalbėjo finansų ministrė.
Įstatymas numato, kad indėliai turi būti grąžinti per 20 dienų nuo draudiminio įvykio – tai yra iki gruodžio 22 dienos, o pratęsus šį terminą dar 10 dienų – iki sausio 7 dienos.
Per 8 pasirinktus komercinius bankus bus grąžinami indėliai iki 345 tūkst. litų. Gyventojams indėlius išmokės SEB bankas, o įmonėms, priklausomai nuo regionų, SEB bankas (Vilniaus apskrityje), Ūkio bankas (Kauno), „Danske“ bankas (Klaipėdos),Šiaulių bankas (Šiaulių), „Nordea“ bankas (Panevėžio), „Swedbank“ (Alytaus ir Marijampolės), – DNB bankas (Telšių ir Utenos), Medicinos bankas (Tauragės apskrityje).Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, visi gyventojų ir įmonių indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdrausti. Tačiau nedraudžiami indėliai Rusijos rubliais ir kitomis trečiųjų šalių valiutomis.