„Ar pastebėjote kaip sumažėjo kainos restoranuose sumažinus PVM tarifą viešojo maitinimo paslaugoms nuo 21% iki 9%? Tik negalvokite, kad jums trūksta pastabumo, nes jos tiesiog nesumažėjo (kaip netikėta!)“, – feisbuke rašė jis.
Ekonomisto skaičiavimu, nepaisant 2021 m. liepos 1 d. sumažinto PVM tarifo, kainos restoranuose ir kavinėse per pusmetį išaugo 6%, o metinis augimas jau siekia daugiau nei 8%.
„Tiesa, restoranai aukso kalnų ir nežadėjo, nes teigė, kad dėl PVM lengvatos restoranuose kainos mažės tik šiek tiek, nes papildomas lėšas restoranai panaudos skoloms dengti bei darbuotojų atlyginimams kelti. Visgi, kainos restoranuose ir kavinėse ne tik kad nesumažėjo, bet ir pakilo – ir ne „šiek tiek“.
Ekonomistų tokia įvykių seka nestebina, nes tai yra tipinė rinkos reakcija į „laikinai“ sumažinamą PVM tarifą (tiesa, kai jis vėliau yra padidinamas, kainos kaip mat pakyla lygiai tiek, kiek padidėja tarifas), tačiau tokie pavyzdžiai, deja, netrukdo politikams siūlyti vis naujas PVM lengvatas, kaip priemonę kovoje su kylančiomis kainomis...“ – stebėjosi Ž.Mauricas.
Ekonomistas kritikavo ir Vyriausybės siūlymą taikyti 0 PVM tarifą centralizuotam šildymui.
„Dėl tokių sprendimų žmonės gali pamesti horizontą, kryptį, kur plaukiame. Tai padidina neapibrėžtumą, nes gal dar ką nors sugalvos atgaline data“, – antradienį 15min sakė Ž.Mauricas.
15min primena, kad liepos 1 dieną įsigaliojo lengvatinis PVM itin nuo pandemijos nukentėjusiems maitinimo ir kultūros sektoriams bei atlikėjams. Tarifas taikomas iki 2022 metų pabaigos.
Jis galioja visų rūšių meno ir kultūros įstaigoms bei renginiams, aktoriams, dainininkams, muzikantams, dirigentams, šokėjams, skaitovams, cirko artistams, taip pat kino, sporto renginiams, klubams, privačių žmonių teikiamoms sporto paslaugoms.
Lengvata taikoma kavinių, barų, restoranų ir kitų maitinimo įstaigų paslaugoms, taip pat ir išsinešamam maistui, bet ne alkoholiui.