Pietinėje Afrikos dalyje įsikūrusi valstybė savo valiutos atsisakė po 2008-2009 metų krizės, kuomet infliacija tapo nebekontroliuojama.
Atsisakiusi savo valiutos Zimbabvė pradėjo naudoti JAV dolerį, Pietų Afrikos Respublikos (PAR) randą bei kitas užsienio valiutas. Tačiau praėjus keliems metams ir ekonomikai vis dar tebesant tragiškoje būklėje, JAV dolerių banknotų Zimbabvėje ėmė trūkti.
2016-aisiais buvusio ilgamečio prezidento Roberto Mugabės (Roberto Mugabės) vyriausybė bandė spręsti JAV dolerių banknotų trūkumą įvesdama paralelinę valiutą, kurios banknotai teoriškai buvo verti tiek pat kiek JAV doleriai.
Tačiau realybėje paralelinės valiutos banknotai buvo verti gerokai mažiau nei JAV doleris.
„Noriu labai aiškiai pasakyti, kad noriu, jog Zimbabvės doleris sugrįžtų“, – sakė naujai prisaikdintas Zimbabvės finansų ministras Mthuli Ncube.
55-erių M.Ncube yra buvęs Oksfordo universiteto profesorius bei Afrikos plėtros banko viceprezidentas. Jo laukia itin sunki užduotis – atgaivinti R. Mugabės laikais sužlugdytą šalies ekonomiką.
„Tačiau vien valiutos reformos nepakanka, jai reikia antros kojos. Ji veikia kartu su fiskaline politika“, – pabrėžė jis.
Liepą rinkimus laimėjęs naujasis Zimbabvės prezidentas Emmersonas Mnangagwa prižadėjo, kad ekonomikos atgaivinimas bus pagrindinis jo prioritetas.
O M. Ncube taip pat žadėjo spręsti skolos Afrikos plėtros bankui ir Pasaulio bankui (PB) problemą.
„Mes norime užtikrinti, kad tokios tarptautinės finansinės institucijos kaip Afrikos plėtros bankas ar Pasaulio bankas pilnai bendradarbiautų su mumis sprendžiant įsiskolinimų problemą“, – sakė naujasis finansų ministras.
Pirmadienį E.Mnangagwa prisaikdino 20 kabineto ministrų, 13 ministrų pavaduotojų ir 9 provincijų ministrus.
Jo kabinete yra ir buvusi daugkartinė olimpinių žaidynių prizininkė plaukikė Kirsty Coventry, kuri tapo naująja sporto ministre.