„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Žmonės santaupas laiko krosnyse ar židiniuose: ar sudegusius banknotus galima pakeisti naujais?

Sugadinti banknotai gyventojams gali sukelti nemažai rūpesčių, todėl Lietuvos bankas pataria pirmiausia kreiptis pagalbos į jo ekspertus, rašoma Lietuvos banko pranešime spaudai.
Sudegę banknotai
Sudegę banknotai / Lietuvos banko nuotr.

Per 2024 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos banko ekspertai ištyrė, pakeitė naujais ir grąžino gyventojams 6 168 vnt. sugadintų eurų banknotų, kurių vertė – daugiau kaip 203 tūkst. eurų.

„Atlikus ekspertizę, suplyšę, apdegę ar kitaip sugadinti pinigai dažnu atveju gali būti pakeisti į naujus banknotus. Norėtųsi visiems gyventojams priminti – sugadinus banknotus visada pirmiausia reikia kreiptis į Lietuvos banką. Ekspertizė ir jų keitimas gyventojams nekainuoja“, – sakė Asta Kuniyoshi, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja.

Lietuvos banką pasiekia įvairiais būdais apgadinti banknotai, tačiau itin dažnai pinigai nukenčia nuo ugnies.

„Vis dar pasitaiko atvejų, kai žmonės santaupas laiko krosnyse ar židiniuose. Apdegusių pinigų ekspertizės būna išties sudėtingos ir reikalauja daug kantrybės, patirties bei žinių. Tačiau net ir smarkiai apdegę banknotai dar nėra nuostolis“, – kalbėjo A.Kuniyoshi.

Metalinėje dėžutėje suanglėjo tūkstančiai

Į Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento Ekspertizės ir techninį skyrių klientas pastarąjį kartą atnešė sudegusius banknotus, kurie buvo susukti ir sudėti į metalinę arbatos dėžutę. Per gaisrą metalo karštis nepaveikė, tačiau dėžutėje buvę pinigai nuo aukštos temperatūros suanglėjo ir išsiplėtė, sulipo ties išsilydžiusiomis hologramos dalimis.

Ekspertams pavyko dėžutę sukarpyti taip, kad banknotai nesutrupėtų. Atliekant ekspertizę identifikuoti įvairūs nominalai – nuo 5 iki 100 eurų. Pasitelkus mikroskopą jie suskaičiuoti ir gauta vertė kompensuota savininkui – pakeista beveik 8,5 tūkstančio eurų.

Tirdami pinigus, Lietuvos banko ekspertai naudoja įvairius įrankius: adatas, pincetus, vandens voneles, popierinius filtrus, ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių apšvietimą.

Veikiant aukštai temperatūrai, pinigai išsiplečia ir trupa. Išimti jų iš talpos – dėžutės ar stiklainio – beveik neįmanoma nei pirštais, nei pincetu. Nors banknotai yra standesni nei paprastas popierius, formą išlaiko, tačiau reikia ypatingo kruopštumo, kad būtų galima atlikti jų ekspertizę.

Svarbu atsiminti, kad ekspertams reikėtų pateikti visas, net ir smulkiausias banknotų dalis. Jokiu būdu sudegusių ar sugadintų pinigų nereikia klijuoti.

Kokiais atvejais pinigai keičiami

Turint susidėvėjusių ar sugadintų banknotų, juos reikėtų atnešti į Lietuvos banko kasas Vilniuje arba Kaune. Kitų regionų gyventojai, negalintys atvykti, dėl galimybės pateikti ekspertams sugadintus banknotus turėtų susisiekti su Lietuvos banku.

Nestipriai sugadinti pinigai pakeičiami iš karto. Jeigu banknotai stipriai sugadinti, ekspertizė atliekama per 20 darbo dienų. Lietuvos banko kasose galima pakeisti ne tik eurų banknotus ir monetas, bet ir susidėvėjusius litus į eurus. Šios paslaugos yra nemokamos.

Keičiami susidėvėję, sutepti, išskyrus atvejus, kai sutepti specialiais, apsaugai nuo vagysčių naudojamais dažais, dėmėti, prirašinėti, išblukę, įplėšti, suglamžyti, sulankstyti ar kitaip sugadinti banknotai.

Svarbu yra tai, kad banknotų turi būti išlikę daugiau kaip pusė vientiso ploto ir nustatyta bent viena apsaugos priemonė.

Taip pat yra keičiamos ir monetos, kurių išvaizda pasikeitusi dėl ilgo buvimo apyvartoje (subraižytos, šiek tiek deformuotos), paveiktos aplinkos sąlygų, pavyzdžiui, ilgai buvusios vandenyje, surūdijusios ir pan. Monetų turi būti aiškiai matomi abiejų pusių vaizdai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“