Tik „Snoro“ problema
BFL/Tomo Lukšio nuotr./Ingrida Šimonytė |
Buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė komentuodama „Snoro“ situaciją 2011 m. lapkritį naujienų agentūrai BNS sakė: „Tai yra visiškai išskirtinis vienos finansų įstaigos atvejis, ir dėl to tikrai kitų bankų indėlininkai ir kitų bankų kreditoriai gali būti visiškai ramūs“.
2012 m. sausio mėn. I.Šimonytė 15min.lt teigė, kad pasitikėjimas bankais sugrįš, kai tik žmonės supras, jog tai išskirtinai vieno banko problema.
„Žinoma, pasitikėjimas bankais sumenko, bet tai yra natūralus trumpo laikotarpio poveikis. Ir jau visiškai suvokus, visiškai išgryninus, kad šita situacija yra vieno banko problema, kuri, tikiuosi, bus išspręsta pačiu geriausiu būdu, pasitikėjimas bankais grįš, nes bankai yra patikimiau nei stiklainis“, – sakė tuometinė finansų ministrė.
Pinigų švaistyti neleis
„Visi šalyje veikiantys bankai vykdo Lietuvos banko nustatytus veiklos riziką ribojančius normatyvus, jų veikla stabili“, – prieš metus sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovas Vytautas Valvonis.
Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovas Vytautas Valvonis praėjusių metų pradžioje žurnalistams žadėjo, kad bus itin atidžiai vertinami prabangai įspūdingas sumas švaistantys bankų akcininkai.
„Mano įsitikinimu, normali klasikinė bankininkystė tikrai negali turėti nieko bendro su prabangaus turto pirkimu galimai siekiant patenkinti banko stambiausių akcininkų prabangos ar jų asmeninių verslų poreikius. Tai nepriimtina ir nebus toleruojama, o bus siekiama tokiems veiksmams užkirsti kelią kiek galima anksčiau, tik pastebėjus pirmus tokios veiklos požymius“, – 2012 sausį V.Valvonis sakė portalui delfi.lt.
Tame pačiame interviu jis žadėjo, kad bus sugriežtinti reikalavimai bankų akcininkams ir vadovams: „Tarp šiuo metu svarstomų priemonių – griežtesni reikalavimai kredito įstaigų akcininkams ir vadovams, gal net jų kvalifikacinių gebėjimų egzaminavimas, reikalavimas daugiau ir detalesnės nuolatinės informacijos iš kredito įstaigų, kad apie esminius veiklos pokyčius bankuose būtų sužinoma iš karto, kokybiškai nauji reikalavimai bankų strateginiams planams, išankstinės kredito įstaigų rizikos vertinimo sistemos tobulinimas ir daug kitų priemonių. Šiems darbams ir bus skiriamas vienas didžiausių prioritetų 2012 metais.“
Pasak V.Valvonio, visi šalies bankai veikia stabiliai ir vykdo riziką ribojančius normatyvus: „Manau, kad Lietuvos bankų situacija, nepaisant iššūkius keliančios išorinės aplinkos, yra gera: visi šalyje veikiantys bankai vykdo Lietuvos banko nustatytus veiklos riziką ribojančius normatyvus, jų veikla stabili.“
Patikima sistema
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vitas Vasiliauskas |
„Testavimo nepalankiomis sąlygomis rezultatai rodo, kad mūsų bankų sistema pajėgi atlaikyti didelius sukrėtimus, tačiau ir toliau reikėtų gausinti kapitalo atsargas. Gera žinia ta, kad bankai ir toliau stiprino savo kapitalą. Jo pakankamumas 2011 m. buvo beveik du kartus didesnis už reikalaujamą“, – 2012 m. birželio mėn. pristatydamas Finansinio stabilumo apžvalgą sakė Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.
„Indėlių sistemos tendencijos yra teigiamos: naujausi spalio duomenys rodo, kad indėlių sumos bankuose pranoko sumą, fiksuotą iki „Snoro“ griūties, ir apskritai pasiekė aukštumas visos šalies istorijos kontekste“, – 2012. lapkritį V.Vasiliauskas sakė diena.lt žurnalistams.