Perkūnkiemio gyventojai sukilo dar prieš vieną statytoją – įtaria pažeidinėjant reikalavimus

Vilniaus Perkūnkiemio rajono gyventojai ir toliau nerimsta dėl rajone nepaliaujamai dygstančių namų. Šį kartą į jų akiratį pateko Perkūnkiemio gatvės gale pastatytas daugiabutis. Iniciatyvūs gyventojai pastebėjo, kad viename bute įrengtos papildomos durys, kurios leistų dviejų kambarių butą padalinti. Sunerimta, kad taip plėtotojai gali apeiti reikalavimą vienam butui įrengti vieną vietą automobiliui. Jei butas būtų padalintas, statytojas turėtų įrengti ne vieną, o dvi parkavimo vietas. Tačiau patys plėtotojai tikina, kad jie nieko nepažeidžia, o jei butas būtų padalintas, papildomomis vietomis būtų pasirūpinta.
Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis
Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Kovodami su nepaliaujamomis statybomis Perkūnkiemyje, rajono gyventojai susibūrė į iniciatyvinę grupę, kuri tikrina kiekvieną statomą ar planuojamą statyti projektą šioje vietovėje. Šį kartą jų nemalonę užsitraukė Perkūnkiemio g. 49 daugiabutį pastačiusi bendrovė „Smilgos“.

„Nuvažiavome į savivaldybę, pasikėlėme popierius ir paskaičiavome, ar pagal butų skaičių užtenka automobilių stovėjimo vietų. Suskaičiavome, kad viskas gerai. Tačiau gruodžio pradžioje pastebėjome, kad jie pardavinėja vieno kambario butus, nors pagal statybos leidimą tokių butų projekte neturi būti. Tuomet kreipėmės į Valstybinę statybos inspekciją“, – 15min pasakojo vienas iš Perkūnkiemio gyventojų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis

Vieno kambario butus vis tiek siūlo

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) gyventojus informavo, kad plėtotoją KŪB „Smilgos“ įpareigojo pašalinti klaidinančią reklamą, kurioje buvo teigiama, kad name yra ir butų po vieną kambarį.

„KŪB „Smilgos“ informavo, kad šiuo metu galimai klaidinanti ir statybos užbaigimo metu teikiamo butų skaičiaus neatitinkanti reklama sustabdyta“, – rašoma rašte, kurį 15min perdavė gyventojas. Jį pasirašė Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorė Lina Staškevičienė.

Ir iš tiesų, bendrovė reklamą panaikino. Tiksliau, visiškai pašalino informaciją apie parduodamus butus – internete negalima apžiūrėti nei suplanavimo, nei sužinoti kainų. Tačiau gyventojai nusprendė patikrinti, ar vieno kambario butai vis tiek parduodami ir kaip jie atrodo. VTPSI atsakymą dėl klaidinančios reklamos panaikinimo gyventojams atsiuntė praėjusių metų gruodžio 29 d., o gyventojas butų apžiūrėti ėjo sausio 2 dieną.

„Nusprendžiau, kad galbūt reikėtų jiems paskambinti ir pasiteirauti. Svarsčiau, gal mamai paieškosiu buto. Kreipiausi dėl apžiūros ir pasakiau, kad domina vieno kambario butas. Nusivedė parodyti ir pardavėjas pasakė, kad čia bus užmūryta anga po pridavimo. Bet kaip? Gipso plokštė įstatyta, ten tik vagims eiti per tokią sieną. Kam laužtis per duris, jei gali atsinešti pjūklą ir įeiti“, – svarstė pašnekovas.

Tuo galėjo įsitikinti ir 15min žurnalistai, kurie atvyko kartu su VTPSI specialistais apžiūrėjo daugiabučio. Kiekviename aukšte esančiuose dviejų kambarių butuose iš tiesų sudaryta galimybė skaidyti butą iš dviejų kambarių į du po vieną – tam net parengta vieta, kur galėtų įstatyti duris, yra telefonspynė.

„Man tai pikta dėl to, kad žmogus čia nusipirks vieno kambario butą, tai kaip jį įteisinti? Juk taip užsiprogramuoja problemos, nes nusiperki dviejų kambarių pusę buto. O kaip po to jį įregistruoti?“ – klausė Perkūnkiemyje gyvenantis vyras.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis

Skundžiasi, bet vietų automobiliams neperka

Tačiau KŪB „Smilgos“ atstovė Daiva Perevičienė teisinosi, kad bendrovė įstatymų nepažeidžia. Projekte numatyta statyti 120 butų, tiek pat automobilių stovėjimo vietų ir įrengta. Kodėl tuomet butuose numatyta galimybė įstatyti papildomas duris?

„Kai buvo daromas projektas, nusprendėme statyti 120 butų ir tik įsibėgėjus projektavimo darbams permąstėm, kad galbūt atsirastų poreikis mažesniems butams. Todėl buvo nuspręsta dalį butų daryti su galimybe skaidyti – tokia galimybė yra tiek teisiškai, tiek techniškai, tačiau nebūtinai tai bus įvykdyta. Lygiai taip pat, kituose projektuose būna galimybė tiek skaidyti, tiek jungti butus – atsiranda poreikis didesniam butui, tai paima du butus ir sujungia. Butų skaidymas ar sujungimas yra vykdomas vadovaujantis teisės aktais“, – 15min komentavo ji.

Anot jos, dalis sienos, kurioje, suskaidžius butus, būtų įrengtos durys, yra pastatyta naudojant gipso kartono plokščių konstrukcijas ir atitinka visus priešgaisrinius reikalavimus.

„Įrengiant duris tokią konstrukciją yra lengviau išardyti nepažeidžiant pastato konstrukcijų. Bet šiaip, ji atitinka visus projektinius reikalavimus“, – sakė D.Perevičienė.

Paklausus, jei bus nuspręsta dalinti butus iš dviejų kambarių į du po vieno kambario, ar įrengs papildomas aikšteles, bendrovės atstovė patvirtino, kad tai bus padaryta.

„Ne pirmą ir ne paskutinį projektą vystome, savo vardo tikrai nenorime susigadinti. Vilniaus rinka nėra didelė, susigadinti vardą galima labai greitai. Mūsų tikslas – dirbti švariai. Ir tikrai užtikrinsime papildomas automobilių stovėjimo vietas, jeigu mes butus skaidysime“, – teigė D.Perevičienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis

Pasak D.Perevičienės, ne tik gyventojams skauda galvą dėl automobilių statymo ir jų vietų trūkumo, bet ir plėtotojams. Minimas daugiabutis – antras bendrovės projektas Perkūnkiemyje. Pirmajame projekte, kaip sakė bendrovės atstovė, buvo įrengta automobilių stovėjimo vietų tiek, kiek ir reikalaujama pagal Statybos techninį reglamentą – vienas butas, viena vieta. Tačiau bene pusė jų pirmame name iki šiol neparduota.

„Šiuo metu beveik 50 proc. vietų neparduota. Tai reiškia, kad jeigu mes pastatėme 144 butus, įrengėme 144 vietas, kol kas 68 automobilių parkavimo vietos yra neparduotos. Mums jas įrengti kainuoja, o parduoti negalime. Labai gaila, kad gyventojai, kurie perka butus, tų vietų neperka“, – kalbėjo ji.

Viena automobilių stovėjimo vieta lauke projekte kainuoja 3,5 tūkst. eurų. Šiuo metu daugiabutyje yra parduoti 4 dviejų kambarių butai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sostinės Perkūnkiemio 49 adresu esantis daugiabutis

Anksčiau nukrypimų nerado

VTPSI 15min informavo, kad pagal 2015 metais išduotą statybos leidimą name numatyta 120 butų – 72 dviejų kambarių ir 48 – 3 kambarių butai. Praėjusių metų spalio 3 dieną VTPSI išdavė pažymą, kad pastatas statomas be esminių nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių.

„2017-12-04 Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas gavo KŪB „Smilgos“ prašymą išduoti statybos užbaigimo aktą daugiabučio namo Perkūnkiemio g. 49, Vilniuje, I etapui. Su prašymu pateikta Nekilnojamojo daikto kadastrinių matavimų byla. Šioje byloje nurodyta, kad gyvenamajame name yra 120 butų, tai yra 72 butai 2 kambarių ir 48 butai 3 kambarių“, – teigė VTPSI atstovė spaudai Ligita Luščiauskaitė.

Šių metų sausio 4 dieną statybos užbaigimo komisija vizualiai apžiūrėjo pastatą vietoje, apžiūroje kartu dalyvavo ir 15min žurnalistai.

„Gavę visų komisijos narių išvadas apie galutinį komisijos sprendimą informuosime papildomai“, – sakė L.Luščiauskaitė.

Butus jungti ir skaidyti – legalu

Vilniaus miesto savivaldybės statybos dokumentų skyriaus vedėja Angelija Petrauskienė 15min informavo, kad formuojant naujus nekilnojamojo turto kadastro objektus t.y. pastatus, butus, kelius, gatves ir pan. reikia parengti schemą.

Statinių ar patalpų savininkai ar valdytojai turi kreiptis į savivaldybę, pateikdami laisvos formos prašymą išduoti pažymą apie naujai suformuotų nekilnojamojo turto kadastro objektų, t.y. patalpų ar statinių, galimybę naudoti juo pagal paskirtį, kuri patvirtintų, kad jie galės būti naudojami pagal tą pačią paskirtį, kuri buvo įregistruota nekilnojamojo turto registre.

„Savivaldybės įgaliotas valstybės tarnautojas ar kitas įgaliotas darbuotojas turi patikrinti, ar schemą parengė turintis teisę rengti tokią schemą asmuo, ar naujai suformuotos patalpos (statiniai) galės būti naudojamos pagal paskirtį, kuri buvo įregistruota nekilnojamojo turto registre, kaip atskiri nekilnojamieji daiktai, t. y. ar numatyti atskiri įėjimai į šias patalpas (statinius), atskirtos (esant reikalui įrengtos naujos) inžinerinės sistemos, išspręsti automobilių stovėjimo vietų klausimai, kai parengtos schemos sprendiniai neatitinka minėtų reikalavimų, pvz., trūksta parkavimo vietos, tuomet pažyma neišduodama“, – raštu komentavo ji.

Anot A.Petrauskienės, taip pat išlieka galimybė statybos metu didelius butus skaidyti į mažesnius, užtikrinant automobilių stovėjimo vietas ir atlikus techninio projekto korektūrą (šiuo atveju darbo projekte), kadangi tai yra neesminis projekto pakeitimas ir naujo statybos leidimo nereikia.

Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis atkreipė dėmesį, kad nors skaidyti butus – legalu, statytojai turi pateikti įrodymus dėl papildomų automobilių stovėjimo vietų. Tačiau statytojai, būna, apeina šį reikalavimą parduodami dalį buto.

„Tada žmonės tampa garsios komunalkės bendraturčiais ir po to pradeda patys rūpintis ta problema, kurią nusipirko. Reikėtų žmones perspėti dėl tokio turto įsigijimo, jeigu jis nėra įformintas kaip atskiras butas ir perkama buto dalis. Tai jie po to turės ir bendrą skaitiklį, turės gauti vienas kito sutikimą, jeigu ką nors norės daryti“, – 15min teigė M.Pakalnis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai