Nuo 2013 m. pensijas kaupiantys asmenys galės rinktis vieną iš trijų kelių

Liko kelios savaitės, kai po kelerių metų diskusijų daugiau kaip milijonas dirbančiųjų galės atsikvėpti – startuos atnaujinta pensijų kaupimo sistema, kur daugiau atsakomybės ir pasirinkimo suteikiama patiems kaupiantiesiems.
Kiaulė taupyklė
Kiaulė taupyklė / BFL/Tomo Urbeliono nuotr.

Pati geriausia žinia yra ta, kad prieš kelias savaites Seimo priimti įstatymai numato įmokų į pensijų fonduose esančias kaupiančiųjų sąskaitas padidinimą. Dabar pervedama 1,5 proc. nuo darbo užmokesčio, o nuo sausio 1 dienos jau bus pervedama po 2,5 proc. Žinoma, tai nesiekia prieš krizę buvusių 5,5 proc., tačiau vis tiek įmoka didėja, ir tai reiškia, kad į žmogaus sąskaitas pateks dviem trečdaliais daugiau pajamų, taigi jis sukaups daugiau lėšų senatvei. Vėliau įmoka numatoma padidinti iki 3,5 proc. (nuo 2020 metų).

Tie, kurie nusprendė visgi savo senatvę patikėti valstybei 2013 m. balandžio–rugpjūčio mėnesiais galės sustabdyti dalyvavimą Pensijų kaupimo sistemoje. Tiesa, vėliau vieną kartą jiems bus leidžiama persigalvoti ir toliau tęsti kaupimą pensijų fonde.

Tačiau didžiausia naujovė yra ta, kad žmonėms bus leidžiama kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę ir pasirašyti sutikimą į II pakopos pensijų fondus šalia valstybės mokamos įmokos pervesti papildomą sumą iš savo asmeninių lėšų. Taip nusprendusiems kaupiantiesiems valstybė yra numačiusi solidžią paskatą. Nuo 2014 m. sausio pirmos dienos kaupiantysis galės papildomai pervesti 1 proc. savo darbo užmokesčio, o nuo 2016 m. – 2 proc. atlyginimo. Atitinkamai valstybė kaip paskatinimą į jo sąskaitą perves papildomą įmoką, kurios dydis – atitinkamai 1 ir 2 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.

Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo nedideli skaičiai, tačiau tai reiškia, kad nusprendę į II pakopos pensijų fondus papildomai įmokėti įmokas dirbantieji vidutiniškai gaus 100 proc. premiją.

Paimkime dirbantįjį, kuris, tarkime, uždirba tiek pat, koks šiuo metu yra vidutinis darbo užmokestis – 2171 Lt. Tad nuo 2013 metų pradžios į šio dirbančiojo sąskaitą pensijų fonde kiekvieną mėnesį valstybė perves po 54,28 Lt dydžio bazinę įmoką. Jeigu jis sutiks papildomai mokėti įmokas, jau nuo 2014 metų pradžios į jo sąskaitą kas mėnesį bus pervedama po 21,71 Lt dirbančiojo pajamų ir valstybė perves dar tiek pat. Iš viso į pensijų fondų sąskaitą kiekvieną mėnesį bus pervedama po 86,82 Lt, iš kurių dirbančiojo įmoka sudarys tik ketvirtadalį, o likusi 65,11 Lt suma bus valstybės subsidija.

O nuo 2016 metų ši kiekvieną mėnesį pervedama suma padidės dar 43,42 Lt – iki 130,24 Lt, iš kurių žmogus mokės tik 43,42, o likusius 86,82 Lt – valstybė. Beje, vėliau valstybė ketina didinti bazinę įmoką iki 3,5 proc. nuo dirbančiojo pajamų, taigi bendra įmoka išaugs iki 162,83 Lt, iš kurių žmogus mokės tik tuos pačius 43,42 Lt, o valstybė – 119,41 Lt.

Ateityje vidutinis šalies darbo užmokestis neišvengiamai didės, todėl atitinkamai didės ir valstybės subsidija.

Pavadinimas
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai