13 keisčiausių Marso nuotraukose pastebėtų dalykų

Nuo įvairių aukų ir statulų dievams iki Marso paviršiuje ropliojančių gyvių - zondai ir marsaeigiai į Žemę atsiuntė gausybę nuotraukų, kurios kurstė ateivių ieškotojų vaizduotę. Whatculture.com pateikia pačius įdomiausius iš Marso mus pasiekusius vaizdus.
Neįprastas akmuo Marse
Neįprastas akmuo Marse / NASA nuotr.

Pelė

Šių metų lapkričio mėnesį žiniasklaidoje mirgėjo nuotrauka, kurioje matyti milžiniškos pelės siluetas Marso paviršiuje. Nuotrauką padarė NASA marsaeigis „Curiosity“.

Tačiau tai – toli gražu ne keisčiausias Raudonojoje planetoje aptiktas objektas. Už šio ir kitų Marso įdomybių gausą turime dėkoti pareidolijos fenomenui, dėl kurio atsitiktinį vaizdą žmogaus smegenys suvokiama kaip žinomo objekto vaizdą.

NASA nuotr./Pelės siluetas Marse
NASA nuotr./Pelės siluetas Marse

Ore skaldantis šaukštas

Šių metų rugsėjį „Curiosity“ Marso paviršiuje pastebėjo tai, kas primena ore sklandantį šaukštą. Žinoma, šiam vaizdui yra ir kur kas žemiškesnis paaiškinimas – silpnesnė Marso gravitacija leidžia susidaryti tokiems uolienų dariniams, kokių niekuomet nepamatytume Žemėje.

Esant tinkamoms oro sąlygoms panaši ilga uoliena galėtų pradėti formuotis ir Žemėje, tačiau prieš pasiekdama tokias proporcijas ji perlūžtų nuo savo svorio.

NASA nuotr./Marso „šaukštas“
NASA nuotr./Marso „šaukštas“

Sterblinė žiurkė

Tai dar vienas įdomus pareidolijos atvejis, dėl kurio akmuo žmonių vaizduotėje pavirsta miegančiu graužiku. Šioje nuotraukoje matyti graužiko akis, priekinės galūnės ir ausis.

NASA nuotr./Žiurkės siluetas marse
NASA nuotr./Žiurkės siluetas marse

Marso moteris

Ateivių ieškotojai tiesiog pamišo, kai „Spirit“ marsaeigis iš Marso Gusevo kraterio atsiuntė šią nuotrauką. Joje esantis objektas atrodo taip, tarsi būtų moteris, žiūrinti žemyn nuo kalvos.

Tiesa, tikra moteris Marse sėdėti negalėtų ne tik dėl negyvenamų sąlygų, bet ir dėl dydžio – NASA teigia, kad tikrovėje „moters“ dydis siekia vos keletą colių.

NASA nuotr./Moters atvaizdą primenantis objektas Marase
NASA nuotr./Moters atvaizdą primenantis objektas Marase

Pirmojo pasaulio karo šalmas

Šis vaizdas buvo užfiksuotas 2013 m. marsaeigio „Curiosity“. Ateivių ieškotojai tikino, kad tai – apdulkėjęs šalmas iš Pirmojo Pasaulinio karo.

NASA nuotr./Šalmą primenantis objektas Marase
NASA nuotr./Šalmą primenantis objektas Marase

Akmens veidas

Daugumą čia aprašytų nuotraukų pastebėti itin sunku, tačiau yra tokių, kurios iškart krenta į akis. Kaip tik tokia yra 2010 m. marsaeigio „Opportunity“ daryta fotografija. Internautai akmenį palaikė auka senovės dievams.

Tai anaiptol ne pirmas veidas iš Marso, apie kurį rašė žiniasklaida. Kodėl veidai Marso nuotraukose įžvelgiami taip dažnai?

Žmonės labai gerai geba pastebėti dalykus, kurie primena veidus, o viso to kaltininkė yra smegenų dalis fusiform gyrus, kuri atsakinga už vaizdų aptikimą ir atpažinimą.

Kai kurių profesijų žmonės turi labai išvystytą veidų atpažinimo funkciją, pavyzdžiui, šachmatų žaidėjai.

NASA nuotr./Neįprastas akmuo Marse
NASA nuotr./Neįprastas akmuo Marse

Milžiniškas krabas

Šis išdidintas nuotraukos fragmentas primena didelį daugiakojį krabą, kurį sunkiai galima paaiškinti atsitiktiniu uolienų išsidėstymu.

Vis dėlto prie tokio neįprasto vaizdo prisideda ir nuotraukų išdidinimo efektas.

Dauguma marsaeigių nuotraukų padarytos labai tolimu atstumu ir objektų jose negalima įžiūrėti plika akimi. Ateivių entuziastai nuotraukas priartina ir išdidina, kad šios atrodytų gražiau. Kai išdidinamas kontrastas, pasikeičia ir nuotraukos ypatybės. Tuo iš dalies galima paaiškinti neįprastas formas.

NASA nuotr./Krabą primenantis objektas Marse
NASA nuotr./Krabą primenantis objektas Marse

Monolitas

Šią nuotrauką 2008 m. padarė zondas „Mars Reconnaissance Orbiter“. Iš dviejų skirtingų pusių matyti aukšta plona struktūra, iškilusi tuščioje Marso paviršiaus vietoje.

Tai, kad struktūra viena ir aplinkui nėra nieko kito, sudaro dirbtinai sukurto objekto įspūdį.

NASA teigia, kad šis objektas susidarė natūraliai – nukrito nuo šalimai esančio skardžio ir įstrigo ant žemės.

NASA nuotr./Marso objektas
NASA nuotr./Marso objektas

Gorila

„Gorila“ vaizdas atrodo taip tikroviškai, tarsi nuotrauka iš Žemės būtų įmontuota į Marso paviršiaus fotografiją. Tačiau nuotraukoje, darytoje 2003 m. marsaeigiu „Spirit”, nėra jokio montažo.

Dauguma marasaeigių nuotraukų padarytos naudojant stereo kameras. Tai reiškia, kad du skirtingi vaizdai padaromi greta esančiomis diafragmomis. Vaizdai tuomet gali būti sudėti taip, kad žmogaus akis matytų objekto 3D modelį.

Ši technika ir papildomos vietovės nuotraukos rodo, kad Marse gorilų nėra.

NASA nuotr./Gorilos siluetas Marse
NASA nuotr./Gorilos siluetas Marse

Egipto statula

Ši šalia 12 m skardžio esanti „statula” nufotografuota 2007 m. „Opportunity” marsaeigiu ir buvo perublikuota įvairiuose tinklaraščiuose ir tinklalapiuose daugybę kartų,

Ufologai nuotrauką palaikė įrodymu, kad tarp šio Senovės Egipto statulą primenančio vaizdo ir ateivių aktyvumo Žemėje yra sąsajų ...

NASA nuotr./Marso „sarkofagas“
NASA nuotr./Marso „sarkofagas“

Piramidė

Tai dar vienas senovės Egiptą primenantis vaizdas, fotografuotas „Curiosity“ marsaeigiu. Įdomus sutapimas, kad nuotrauka padaryta praėjus lygai 8 metams nuo to laiko, kai „Opportunity“ užfiksavo „Egipto sarkofagą“.

Tačiau iš tiesų „piramidės“ dydis siekia vos kelis colius, o platesnis šios vietos vaizdas rodo, kad aplink pilna skardžių ir skaldos. Įsižiūrėjus į bendrą vaizdą matyti, kad „piramidė“ yra tik viena iš šimtų tūkstančių uolienų Marso paviršiuje, tik ji labiau simetriškai nei kaimynai.

NASA nuotr./Marso piramidė
NASA nuotr./Marso piramidė

Reptilija

Dar vienas vaizdas, kuris labiau primena fotošupu pagražintą nuotrauką. Tačiau ji visiška tokia pat, kokią 2012 m. užfiksavo marsaeigis „Curiosity“.

Kai NASA sužinojo apie didelį susidomėjimą vaizdu iš Marso kraterio, ateivių ieškotojų nusivylimui, pranešė, kad nėra pagrindo apsukti marsaeigį ir atlikti tyrimų. Greičiausiai toks manevras būtų kainavęs milijonus dolerių.

NASA nuotr./Marso „reptilija“
NASA nuotr./Marso „reptilija“

Nepilnamečių piešinys

Ką čia daugiau galima pridurti? Nepriklausomai nuo to, ar vaizdas nupieštas specialiai, sunku suprasti, ar už tai verta girti ar peikti NASA mokslininkus, kurių valdomas „Curiosity“ nupiešė 15 metrų ilgio vyrišką lytinį organą.

NASA nuotr./Marsaeigio „Spirit“ paliktos lytinį organą primenančios vėžės
NASA nuotr./Marsaeigio „Spirit“ paliktos lytinį organą primenančios vėžės

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis