Analizuokite duomenis
Norintiems sumažinti svetainės krovimo laiką rekomenduojama imtis papildomų svetainės optimizacijos darbų. Bet prieš tai pravartu atlikti puslapio analizę ir išsiaiškinti, kas konkrečiai nulemia lėtą jo veikimą.
„Pastebėjus, kad svetainės veikimo greitis per mažas, pirmiausia, reikia išsiaiškinti lėto veikimo aplinkybes – galbūt lėtai veikia tik tam tikras puslapis ar funkcija, pavyzdžiui, elektroninės parduotuvės prekių filtras, o ne visa svetainė. Kita vertus, kartais problemas sukelia ne svetainių komponentai, bet išaugę poreikiai ir jų neatitinkantis svetainių talpinimas”, – aiškina Gintaras Skridulis.
Analizę ekspertas rekomenduoja atlikti naudojant įrankius „Google PageSpeed Insights“, „Pingdom“, „GTmetrix“. Jie padės sužinoti, kurie jūsų svetainės komponentai ilgiausiai kraunami ir ką reikėtų optimizuoti.
„Atlikus svetainės analizę, rekomenduojama rezultatus perduoti svetainės kūrėjams, programuotojams ar administratoriams, kad būtinuosius darbus nustatyti, o esant poreikiui, ir atlikti, galėtų profesionalai. Taip būsite tikri, kad problemos sprendžiamos produktyviausiu būdu“, – sako G.Skridulis.
Kešavimas – kas tai?
Ženkliai išaugus svetainės lankytojų srautui, gali išaugti serverio apkrovimas, o tuo pačiu ir puslapio užkrovimo laikas. Norint išvengti šios problemos, patariama pasitelkti kešavimą (angl. caching).
„Kaskart apsilankius svetainėje, į vartotojų kompiuterius atsiunčiamas vis tas pats turinys. Tuomet puslapis „kreipiasi“ į serverį tam, kad pateiktų lankytojo pageidautą informaciją. Jei lankytojų daug, išauga serverio apkrova, o todėl – ir puslapio užkrovimo laikas. Bet jeigu svetainė ir jos talpinimo serveris naudoja kešavimą, lankytojams dažniausiai naudojamas turinys bus užkraunamas kur kas greičiau“, – aiškina G.Skridulis.
Pasak specialisto, pirmiausia reikėtų pasirūpinti kešavimu serverio pusėje – svetainės turinio valdymo sistemoje, pavyzdžiui, „WordPress“, įdiegti kešavimo įskiepį ir tuo pačiu kreiptis į svetainės talpinimo serverio administratorius, kad šie jame įdiegtų ir sukonfigūruotų specialų kešavimo modulį. To nepadarius, puslapio kešavimo funkcija galės išsaugoti dalį puslapio tik nuolatinių lankytojų naršyklėse ir taip atverti jį sparčiau, tačiau užsukantys į svetainę pirmą kartą šio privalumo nepajus.
Mažinkite paveiksliukų dydį
Tyrimų duomenimis, 66 proc. interneto vartotojų nori matyti mažiausiai tris produkto nuotraukas prieš jį įsigydami, tad geri ir kokybiški vaizdai puslapyje – būtini, tačiau tai kelia tam tikrų iššūkių. Problema atsiranda todėl, kad aukštos kokybės nuotraukos užima daug vietos ir joms „užkrauti“ bei atvaizduoti reikia nemažai resursų, o tai lėtina svetainės veikimą.
„Jokiu būdu nereikia daryti kompromisų kokybei – nuotraukos turi būti ryškios, aiškios ir kokybiškos. Bet svarbu optimizuoti jų dydį, paveikslėlius sumažinant arba suspaudžiant („kompresuojant“). Tokiu būdu, 10 megabaitų „svėręs“ paveikslėlis dabar puslapyje užims tik 300–500 kilobaitų – 20 kartų mažiau“, – aiškina G.Skridulis.
Nuotraukas sumažinti galima naudojant programas „Adobe Photoshop“, „Pixlr“ ar pasitelkiant nemokamus internetinius įrankius, pavyzdžiui, kraken.io, compressor.io ar panašius. Kai kurios turinio valdymo sistemos turi atskirus įskiepius, kurie nuotraukas optimizuoja automatiškai.
Pašalinkite nereikalingus įskiepius
Kuriant svetaines, jose įdiegiamas sąlyginai didelis įskiepių (angl. plugin) kiekis – jie reikalingi būtent svetainės kūrimo darbams atlikti. Vis tik puslapiui jau sėkmingai veikiant, dalis jų tampa nebereikalingi, tačiau neištrinti vis dar eikvoja serverio resursus ir taip lėtina svetainės veikimą.
„Rekomenduojama reguliariai peržiūrėti turimus įskiepius ir ištrinti nebenaudojamus, o reikalingiems atsisiųsti naujausias jų versijas. Atnaujinimai ne tik padės optimizuoti įskiepių veikimą, bet ir padidins svetainės saugumą – pasenusią programinę įrangą atakoms dažnai naudoja programišiai“, – pasakoja G.Skridulis.
Nors įskiepiu kreipimasis į serverį dažniausiai sudaro tik kelias šimtąsias sekundes dalis, norint iš esmės optimizuoti svetainės veikimą, į šį aspektą būtina atkreipti dėmesį.
Pasirinkite gerą talpinimo serverį
Svetainės veikimo greičiui įtakos turi ir serverio suteikiamų resursų kiekis. Tad norėdami pagreitinti svetainės veikimą, jos kūrėjai dažnai svarsto apie talpinimo plano keitimą. Vis tik G. Skridulis rekomenduoja nepriimti skubotų sprendimų.
„Apie talpinimo plano keitimą rekomenduojama galvoti tik tada, kai esate visiškai įsitikinę, kad svetainė veikia lėtai dėl serverio kaltės. Tai galite patikrinti paprastai – kelioms dienoms pasirinkti galingesnį planą. Jei svetainė pradeda veikti pastebimai greičiau – tikrai verta pagalvoti apie galingesnį serverį, tačiau jei niekas nepasikeičia – problema greičiausiai bus pačioje svetainėje, jos kode ar naudojamuose turinio valdymo sistemos įskiepiuose“, – įspėja G.Skridulis.
Dėl šios priežasties, talpyklą svarbu tinkamai pasirinkti jau svetainės kūrimo pradžioje. Vis tik „Interneto vizijos“ iniciatyva atlikto tyrimo duomenimis, 13 proc. svetainę turinčių lietuvių nėra tikri, kaip tą padaryti teisingai. Siekiant padėti kūrėjams, kompanija įkūrė naują vidinį padalinį, kurio tikslas – ieškoti sprendimų, geriausiai patenkinančių klientų poreikius.
„Nors oficialiai tai – pardavimų padalinys, jo veikimo principas kiek kitoks. Nuo pat „Interneto vizijos“ įkūrimo didžiausią prioritetą skiriame klientų aptarnavimui, todėl ir šio padalinio darbuotojai dirbs kaip konsultantai, padedantys klientams pasiekti daugiau“, – teigia G.Skridulis.