Tai reiškia laipsnišką 3G technologijos saulėlydį ir perėjimą prie gerokai efektyvesnio dažnių panaudojimo. „Telia“ klientams dėl to jau dabar didėja mobiliojo interneto sparta, rašoma pranešime spaudai.
Balso ir duomenų perdavimas vyksta radijo bangomis, kurios yra padalintos į skirtingas dažnių juostas ir tam naudojamos skirtingų kartų ryšio technologijas. Tačiau sparčiai augant mobiliųjų duomenų vartojimui, perduoti informaciją tais pačiais dažniais yra daug efektyviau naudojant naujus ryšio sprendimus.
„Plėtojant išmanias technologijas pirmiausiai turime sumaniai panaudoti esamus išteklius, todėl iš senesnės kartos 3G ryšio paėmėme dalį dažnių ir priskyrėme juos 4G dažnių juostai. Tai leidžia beveik 50 proc. padidinti LTE ryšio talpą stotyse, o duomenų parsisiuntimo sparta „Telia“ LTE ++ tinkle gali padidėti papildomais 70 megabitų per sekundę (Mb/s)“, – sako „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius. Jis primena, kad didžiausia pasiekta greitaveika realiame „Telia“ tinkle fiksuota 2016 m. pradžioje ir siekė 750 Mb/s.
Šis mobiliojo ryšio tinklo išplėtimas 3G dažnių sąskaita pirmiausiai buvo sėkmingai išbandytas Alytuje. O nuo liepos gerokai didesnę spartą „Telia“ tinkle pajus tankiai apgyvendintų sostinės apylinkių gyventojai, taip pat Elektrėnų, Kaišiadorių, Šalčininkų ir kitų aplinkinių miestelių žmonės. Pakeitimai visą Lietuvą dengiančiame mobiliajame „Telia“ tinkle bus atlikti iki vasaros pabaigos.
Pasak A. Šemeškevičiaus, 3G technologija perduodamų duomenų srautas jau ne vienerius metus yra nusistovėjęs, o ateities tendencija – mažėjanti. Teoriškai, 3G technologijos dažnių juostas jau dabar galima būtų panaudoti daug spartesniam 4G ryšiui, kuris stipriai išplėstų tinklo spartą. Tačiau Lietuvoje dar yra nemažai naudojamų ir vis dar parduodamų įrenginių, kurie nepalaiko 3G ir 4G ryšio technologijų.
„Europoje ir pasaulyje daug diskutuojama kuri technologija pasitrauks pirmiau – 2G ar 3G? Tačiau senų įrenginių paplitimas, operatorių turimi dažniai, duomenų vartojimas bei poreikis talpai kiekvienoje šalyje yra labai skirtingas. Lietuvoje labiausiai tikėtina, kad būtent 3G taps pirmąja ryšio technologija, kurios dažnių spektras bus perleistas esamai 4G ir ateinančiai 5G technologijai. Kadangi tai sudėtingas ir daug pasiruošimo reikalaujantis darbas, bet kokiu atveju tai nutiks ne anksčiau nei 2020 metais“, – kalbėjo A. Šemeškevičius.
Birželio pradžioje „Telia“ paskelbė, kad visoje šalyje išmaniosios televizijos (IPTV) paslauga bus teikiama ir per sparčiausią „Telia“ mobilųjį 4G LTE tinklą. Ši technologija pakeis senąją antžeminę skaitmeninę televiziją (DVBT), kurios retransliacijos bus atsisakyta etapais pradedant nuo rugpjūčio.