Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

93 proc. garsiausių gamintojų mineralinio vandens užteršti plastiku: koks gali būti poveikis sveikatai?

Beveik viskas, ką šiandien perkame, yra supakuota į plastiką. Jei pasižvalgytumėte aplink save, rastumėte daugybę plastikinių daiktų, didelė dalis kurių greitai keliaus į sąvartyną. Pasaulio vandenynai ir net gėlo vandens ežerai labai kenčia nuo plastiko taršos, tačiau teigiamų pokyčių nematyti. Žmonės vis dažniau renkasi vandenį plastikiniuose buteliuose, manydami, kad jis švaresnis, bet ar tikrai? Štai ką mokslininkai jame aptiko.
Plastikas
Plastikas

Mokslininkai ištyrė 259 vandens butelius iš 11 populiariausių gamintojų. 93 proc. jų buvo užteršti plastiku. Kitaip tariant, žmonės, geriantys vandenį iš butelių, labai rizikuoja išgerti ir nemažai tikrų tikriausio plastiko. Ir ko tik mokslininkai neaptiko – daugiausia dalelių sudarė polipropilenas, nailonas ir polietilenas. Kai kurie aptikti plastikai net nėra naudojami butelių gamyboje, tačiau kažkaip surado kelią į juos.

Visgi reikėtų paminėti, kad plastiko koncentracija labai skyrėsi tarp mėginių. Kai kurie plastiko dalelių turėjo labai mažai, o kituose buvo galima suskaičiuoti ir visas 10 tūkstančių. Skyrėsi ir šių dalelių dydis – jis svyravo nuo 6,5 iki 100 mikrometrų. Kitaip tariant, kai kurios dalelės buvo pastebimos ir plika akimi. Blogiausia tai, kad jokių rekomendacijų mokslininkai pateikti negali, nes ir šalia lentynoje gulėję to paties gamintojo buteliai buvo užteršti skirtingais mikroplastikų kiekiais.

90 proc. plastiko iš žmogaus kūno pasišalina įprastai, tačiau dalis plastiko nukeliauja net į kraują.

Mokslininkai mano, kad daug didesnių dalelių atkeliauja iš paties butelio ir jo kamštelio, tačiau likusios gali atkeliauti ir iš vandens šaltinio. Ne visas vanduo buteliukuose atkeliauja iš požeminių gręžinių.

Turint omenyje, kad mažytės plastiko dalys lengvai keliauja vandens kanalais, jos gali lengvai patekti ir į atvirus telkinius ar negilius gręžinius.

Koks plastiko poveikis sveikatai?

Turint omenyje, kad pasaulyje kasdien nuperkami keli milijonai buteliukų vandens, pavojus yra didžiulis, tačiau koks? Mokslininkai nesutaria, kokį poveikį sveikatai gali turėti kasdienis mikroplastikų vartojimas. Manoma, kad jie gali sukelti vėžį, tačiau kiti mokslininkai mano, kad tokios mažos plastiko dalelės gali būti greitai pašalinamos iš organizmo nepridariusios didesnių bėdų.

Pavyzdžiui, 2016 metais buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip su jūros gėrybėmis suvartotas mikroplastikas yra pašalinamas iš organizmo. Tyrimas parodė, kad 90 proc. plastiko iš žmogaus kūno pasišalina įprastai, tačiau dalis plastiko nukeliauja net į kraują.

Mikroplastiko dalelės yra aptinkamos ir maiste, ir aluje, ir žuvyje. Mūsų planetoje yra tiesiog per daug plastiko, kuris nėra efektyviai perdirbamas. Mokslininkams labiausiai liūdna ne dėl to, kad žmonės galimai nuodijasi gerdami vandenį iš buteliuko, bet dėl to, kad augantys butelių pardavimai tik dar labiau teršia pasaulio vandenynus. Ir pabaigos nematyti.

Beje, vienas iš tikrintų gamintojų, „Nestlé“, į šį mokslininkų tyrimą atsakė savo bandymais. Kompanija skelbia, kad mokslininkai gerokai perdeda – bandytuose šešiuose buteliuose rasta nuo 0 iki 5 plastiko dalelių.

Taigi plastiko vandenyje tikrai yra, nesutinkama tik dėl koncentracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs