Nardymo aparatu „DSV Limiting Factor“ pasinėrę tyrinėtojai nufilmavo, nufotografavo ir apžiūrėjo minininko „USS Johnston“ nuolaužas netoli Samaro salos per praeito mėnesio pabaigoje įvykusius du pasinėrimus, trukusius po aštuonias valandas, nurodė Teksase įsikūrusi povandeninių technologijų bendrovė „Caladan Oceanic“.
115 metrų ilgio laivas buvo nuskandintas 1944 metų spalio 25 dieną per Leitės įlankos mūšį, kai JAV pajėgos stengėsi išvaduoti tuometę savo koloniją Filipinus nuo salyną okupavusių Japonijos pajėgų.
„Fletcher“ klasės eskadrinio minininko nuolaužos Filipinų jūroje buvo atrastos 2019 metais kitos tyrinėtojų grupės, bet jų naudotas per atstumą valdomas nardymo aparatas į tokį gylį panerti negalėjo.
„Ką tik baigėme visų laikų giliausią pasinėrimą prie nuskendusio laivo, kad surastume eskadrinio minininko „USS Johnston“ korpuso pagrindinę dalį“, – per „Twitter“ parašė „Caladan Oceanic“ įkūrėjas Victoras Vescovo, valdęs „Limiting Factor“.
„Suradome du trečdalius laivo priekio – stačią ir nesubyrėjusią dalį – 6 456 metrų gylyje. Trys iš mūsų per du pasinėrimus apžiūrėjo laivą ir atidavė pagarbą jo drąsiai įgulai“, – pridūrė jis.
Kaip rodo JAV karinių jūrų pajėgų duomenys, tik 141 iš šio laivo 327 įgulos narių buvo išgelbėtas.
„Caladan Oceanic“ remiama ekspedicija apžiūrėjo laivo pirmagalį, tiltelį ir korpuso vidutinę dalį. Ant borto tebėra gerai matomas numeris 557.
Pranešime sakoma, kad tebėra išlikę du bokšteliai su penkių colių kalibro pabūklais, du torpedų aparatai, taip pat daugelis kitų kovos postų.
Komandos navigatorius ir istorikas Parksas Stephensonas sakė, kad ant korpuso matyti žalos, padarytos per įnirtingą antvandeninių pajėgų mūšį prieš 76 metus, pėdsakų.
„Jis buvo apšaudytas didžiausio kada nors pastatyto karo laivo – Japonijos imperatoriškojo karo laivyno šarvuotlaivio „Yamato“ – ir nuožmiai priešinosi“, – sakė P.Stephensonas.
Per ekspediciją surinkti žvalgymo sonaru duomenys, nuotraukos, vaizdo įrašai ir užrašai bus perduoti JAV kariniam laivynui, sakė V.Vescovo.