Tyrėjai 2014 m. duomenis pateikė remdamiesi BICEP2 Pietų poliaus duomenimis, kurie tapo kosminės mikrobangų spinduliuotės šablono ašimi, rašo „Nature“.
Mokslininkai šabloną priskyrė gravitacinėms bangoms – raibuliams, esantiems erdvėje ir laike, kurie atsirado ankstyvaisiais mūsų Visatos gyvavimo metais. Kosmologai mano, kad tuomet Visata išgyveno nepaprastai spartaus plėtimosi etapą, vadinamą kosmine infliacija. Jeigu pavyktų aptikti pirmaprades bangas, jos įrodytų, kad pripažinimo sulaukusi, dar neįrodyta kosminės infliacijos teorija iš tiesų egzistuoja.
Tačiau dulkės Paukščių Tako galaktikoje taip pat skleidžia poliarizuotą šviesą, kuri turi lygiai tokį pat šabloną. Astronomai, taip pat ir patys tyrėjai, anksčiau ne kartą buvo išreiškę įtarimų, kad BICEP2 galėjo apsigauti. Bendri „Plancko“ erdvėlaivio ir BICEP2 duomenys užtikrintai parodė, kad tai nebuvo Didžiojo sprogimo aido bangos.
„Kai mes pirmą kartą užfiksavome šį signalą, pasitikėjome Galaktikos dulkių emisijos modeliais, kurie buvo prieinami tuo metu, – ESA pranešime spaudai cituojamas vyriausiasis BICEP2 tyrėjas Johnas Kovacas iš Harvardo-Smitsono astrofizikos centro Kembridže. – Iš to darėme išvadą, jog mūsų stebėjimams pasirinkta dangaus pusė turėjo žymiai žemesnę dulkių poliarizaciją nei mūsų užfiksuotas signalas.“
Naujausi tyrimai dar nereiškia, kad neįmanoma aptikti gravitacinių bangų įrodymų mikrobangų fone. Tai tik reiškia, kad BICEP2 negali vienareikšmiškai atskirti signalo nuo mūsų galaktikos skleidžiamo triukšmo.