Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Apple“ karas su „Android“

Septyni milijardai JAV dolerių. Tokią pinigų sumą „Apple“ kasmet moka „Samsung Electronics“ už jai tiekiamus komponentus mobiliesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams. Nepaisant tokio finansiškai įspūdingo bendradarbiavimo, „Apple“ padavė „Samsung“ į teismą už patentų pažeidimus.
„Android“ pliušinis žaislas ir „Apple“ kompiuteris.
„Android“ pliušinis žaislas ir „Apple“ kompiuteris. / Lai Ryanne (Flickr.com/laihiu) nuotr.

Praėjus devyniems mėnesiams po pirmojo ieškinio, šiam patentų karui pabaigos nematyti. „Apple“ padavė dar vieną ieškinį, kuriame teigiama, kad „Samsung“ akivaizdžiai nukopijavo „Apple“ produktų funkcijas aštuoniolikoje produktų.

Didžiųjų IT bendrovių kasdienybė

Konfliktas atspindi IT „milžinų“ kasdienybę. Šalys vargiai pastebi, kad kiekvienais metais išleidžia milijonus dolerių teismams. „Apple“ kovoja ne tik su „Samsung“, bet ir su „Motorola Mobility“, HTC bei „Google Android“.

Anot vidinių šaltinių, buvęs „Apple“ vadovas Steve‘as Jobsas tiesiog nekentė „Android“ operacinės sistemos, nes ji taiko „Apple“ tiesiai į paširdžius. Aštuoniolika paskutinių savo gyvenimo mėnesių technologijų legenda siekė sužlugdyti „Android“.

Problema ta, kad „Android“ operacinę sistemą jau pritaikė daugelis galingų mobiliųjų telefonų gamintojų, tad „Apple“ kelia grėsmę ne tiek „Google“, kiek jos klientams. Todėl „Samsung“, „Motorola“ ir kitos bendrovės kontratakavo ir iškėlė ieškinius pačiai „Apple“.

Paskelbęs karą, S.Jobsas paliko kompaniją nepavydėtinoje situacijoje. Galbūt „Apple“ ir pavyks atsikovoti keletą mobiliųjų telefonų funkcijų, o galbūt iš rinkos bus atšaukti ir keli konkurentų mobiliųjų telefonų modeliai, bet konkurentų daug: vienam suklupus, ateis kitas. Kovoti iš abiejų frontų sunku.

Patentų karų užuomazgos ir priežastys

Patentų karų užuomazgos siekia dar 2010-ųjų pradžią. Tuo metu S.Jobsas pristatė „iPad“ planšetę. Tiek „iPhone“, tiek „iPad“ yra palaikoma „iOS“ operacinės sistemos. „Apple“ pati sukūrė šią operacinę sistemą, kad galėtų apsisaugoti nuo konkurentų.

„Google Android“ yra paremtas atviruoju kodu (angl. open-source code), todėl „Android“ tikslas yra integruotis į kitų mobiliųjų telefonų gamintojų kuriamus modelius. „Google“ siekia uždirbti ne iš operacinės sistemos pardavimų, o paieškos sistemos, kuri „Android“ įrenginiuose yra numatytoji (taip „Google“ siekia apsaugoti savo pagrindinį verslą).

„Android“ susikūrimo priežastis įžeidė S.Jobsą. „Mes neketiname veržtis į paieškos internete verslą, bet jie įsiveržė į mobiliųjų telefonų verslą. Neapsirikite – jie nori nužudyti „iPhone“, – taip į kasmetinį darbuotojų susirinkimą kreipėsi S.Jobsas 2010-ųjų sausį.

Jis žino ką kalba, kadangi tai labai primena devintąjį dešimtmetį, kai Billas Gatesas sukūrė „Windows“ operacinę sistemą (tuo metu – „DOS“) ir ėmė ją pardavinėti kompiuterių gamintojams. Buvęs „Apple“ vadovas smerkė „Windows“, bet ši pranoko „Macintosh“ kompiuterių pardavimus. Ar istorija kartojasi?

Labiausiai S.Jobsą suerzino tai, kad „Google Android“ nukopijavo daugybę funkcijų, kurias sukūrė „Apple“, įskaitant vartotojo sąsają (angl. user interface) bei pirštų prisilietimams jautriojo ekrano „multitouch“ funkciją.

Todėl 2008-aisiais S.Jobsas aplankė „Google“ biurą ir pasakė Larry Page‘ui bei Sergey‘ui Brinui, kad jeigu jie atsitrauks, „iPhone“ ir „iPad“ produktuose atsirastų vietos kelioms „Google“ programėlėms. Jeigu jie nuspręs konkuruoti su „iOS“, bus kreipiamasi į teismą ir „Google“ turės didelių nemalonumų.

„Apple“ ieškinys HTC ir jos atsakas

Išgirdus „Google“ vadovų reakciją, 2010-ųjų metų kovo mėnesį „Apple“ apkaltino Taivano bendrovę HTC pažeidus dešimt patentų tokiuose produktuose, kaip „Nexus One“, „Touch Pro“ ir „Droid Eris“.

„Mes galime sėdėti ir stebėti, kaip konkurentai vagia mūsų išradimus, arba imtis tam tikrų priemonių ir apsiginti“, – tuo metu savo poziciją darbuotojams ir akcininkams dėstė buvęs „Apple“ vadovas S.Jobsas.

Įkurta 1997-aisiais, HTC pasinaudojo „Android“ partneryste (prasidėjo 2007-iais) ir iš atskirų komponentų mobiliesiems telefonams gamintojos tapo išmaniųjų telefonų gamintoja. Savo reklamose HTC skelbia: „Santūriai nuostabus“ (angl. quietly brilliant).

„Apple“ kreipėsi į tarptautinę prekybos komisiją, Vašingtone įkurtą agentūrą, nes šioje institucijoje verdiktai paskelbiami greičiau negu federaliniuose teismuose ir ji turi patirties intelektualinės nuosavybės srityje. Kompanijos ieškinys buvo ganėtinai švelnus.

Anot vadybos profesoriaus Harvardo verslo mokykloje Willy‘o Shiho, „Apple“ tikėjosi, kad užteks švelnaus ieškinio HTC, kad ši pasiųstų signalą kitoms „Android“ OS paremtoms mobiliųjų telefonų gamintojoms atsitraukti, kol dar ne vėlu.

Deja, HTC sureagavo kiečiau nei tikėtasi. Ji pasamdė profesionalią advokatų kontorą iš San Francisko „Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan“ (tarp kurios klienčių yra ir „Google“) ir sėkmingai apsigynė, argumentuodama, kad „Apple“ tenori atsikratyti nepageidautinos konkurencijos.

„Apple“ nelaimei, jos ieškinys atsisuko prieš ją pačią. Supratę „Apple“ ketinimus, kitos mobiliųjų telefonų gamintojos nelaukė ir pirmos padavė ieškinį. 2010-ųjų spalį „Motorola Mobility“ pateikė ieškinį dėl trijų patentų pažeidimų, o po pusmečio bylą laimėjo.

„Google“ pasielgė dar gudriau ir nusipirko „Motorola Mobility“ padalinį, kuris kontroliuoja turimus patentus (jie tokie vertingi, kad kompanija už padalinį sumokėjo 12,5 mlrd. dolerių).

„Google“ vadovas Larry Page‘as sakė: „Tai leis mums apsaugoti „Android“ nuo konkurencinių grėsmių iš „Microsoft“, „Apple“ ir kitų kompanijų“. Verčiant į paprastą kalbą: tu paduodi mus į teismą, mes paduodam tave.

„Apple“ ieškinys „Samsung“ ir jos atsakas

2011-ųjų kovą, po antrojo „iPad“ pristatymo, S.Jobsas sutelkė visą energiją į „Samsung“. Savo kalboje jis teigė, kad „Galaxy Tab“ galėtų būti nominuotas „Metų kopijos“ kategorijai. Dar po mėnesio „Apple“ padavė „Samsung“ į teismą.

Iki XXI amžiaus „Samsung“ ir kiti Korėjos konglomeratai buvo žinomi kaip masiniai imitatoriai: jie kopijavo elektroniką, virtuvės reikmenis, automobilius. „Samsung“ neabejotinai tapo didžiausia technologijų kompanija pagal apyvartą ir eksporto kiekius.

Šiandien ji sukuria penktadalį viso Korėjos eksporto ir turi didžiulę įtaką savo šalyje. 2008 metais „Samsung“ vadovas ir pagrindinis akcininkas Lee Kun-hee, vienas turtingiausių Korėjos žmonių, buvo apkaltintas mokesčių vengimu. Nors ir buvo pripažintas kaltu, jis išvengė kalėjimo, gavo prezidento malonę ir toliau vadovauja „Samsung“ korporacijai.

2010-ųjų kovą „Apple“ padavė „Samsung“ į teismą už tai, kad „nukopijavo kiekvieną išskirtinį „Apple iPhone 3G“ aspektą ir jos dizainą: vartomą ekraną, lygų ir aiškų įrenginio dizainą ir didžiulį jos ekraną“. „Apple“ atstovas spaudai Steve‘as Dowlingas pareiškė: „Toks akivaizdus kopijavimas yra nesąžiningas ir mes privalome apsaugoti „Apple“ intelektinę nuosavybę.“

„Samsung“ neneigia, kad jų išmanusis šiek tiek panašus į „Apple iPhone“. Tačiau tokioje rinkoje produktai neišvengiamai panašūs vieni į kitus. Beje, juk ir anksčiau būta panašių produktų, dar prieš „iPhone“ pasirodymą, pvz., 2006 metais sukurtas „LG Chocolate“. Pati „Samsung“ buvo sukūrusi „F700“ telefono modelį, kuris turi vartomo ekrano funkciją.

Ir bendradarbiauja, ir kariauja

„Daugybė moderniųjų technologijų egzistuoja inovacijų piramidės viršuje“, – teigia W.Shihas. Išmanusis telefonas turi tiek daug komponentų, kad „neabejotinai kažkurioje vietoje pažeidžia tam tikrą patentą“.

Nepaprastai sunku pažvelgti į piramidės apačią ir surasti, kokios ir kaip tam tikros technologijos praeityje jau buvo naudotos ir patentuotos kitų bendrovių. O juk už jų naudojimą bendrovės turėtų būti baudžiamos.

Nuo XVII a. pradžios anglo-amerikietiškas įstatymas garantavo, kad mokslininkai turi laikiną monopolį savo inovacijoms – bent 20 metų. Tiesa, buvo galima leisti naudoti savo patentą už tam tikrą mokestį. Šio įstatymo – taip pat ir kompiuterių versle – buvo laikomasi.

Šios praktikos norėjo laikytis ir mobiliųjų gamintojai. „Apple“ tvirtina, kad 2010 metais „Samsung“ siekė leidimo naudotis „Apple“ inovacijomis, tačiau nebuvo susitarta iki galo. „Samsung“ advokatai to neneigė, tačiau į detales leistis nepanoro.

W.Shihas teigia, kad susidūrimas tarp mobiliųjų telefonų gamintojų buvo neišvengiamas. Milžiniškos turtingos korporacijos į šią daug žadančią rinką atėjo iš kitų verslų, kuriuose suklestėjo: „Apple“ (ir „Microsoft“) iš kompiuterių verslo, „Google“ – iš interneto, Azijos gamintojai – iš telekomunikacijų.

Kad ir kaip būtų keista rinkos stebėtojams, „Apple“ ir „Samsung“ tikriausiai ir toliau bendradarbiaus tiekimo grandinėje ir kariaus teismuose. „Samsung“ gamina ir tiekia „iPhone“ bei „iPad“ „smegenis“ – „A5“ mikroprocesorius, be kurių „Apple“ neišsiverstų.

Keturi „Apple“ patentai ir argumentai teisme

„Kova vyksta ne tarp „Apple“ ir kitų mobiliųjų gamintojų, o tarp „iOS“ ir „Android“ operacinių sistemų, – teigia Benas McElhinny, vyriausiasis „Apple“ advokatas ir San Franciske įsikūrusios teisėjų firmos „Morrison & Foerster“ partneris. – Didžioji dauguma amerikiečių vis dar renkasi, kurį išmanųjį pasirinkti, o kai pasirinks, vargu ar pereis prie kitos OS.“

„Apple“ remiasi keturiais patentas, kurie esą įrodo, kad jų telefonai yra „visiškai nauji“. Du patentai apima išorinį dizainą ir apibūdina ornamentinį elektroninio įrenginio dizainą. Trečiasis patentas apibūdina planšetės vizualias charakteristikas.

Ketvirtasis patentas apibūdina funkciją, o ne dizainą – „sąrašų slankiojimo, dokumentų vertimo, proporcingo didinimo ir mažinimo ir prisilietimams jautraus ekrano rotacijos“.

Kitaip tariant, dėl visų funkcijų, kurias galima atlikti pirštais palietus ekraną: paveikslėlio didinimo ir mažinimo, slankiojimo ir pan. Visi trys „Samsung“ telefonai turi šias funkcijas.

Kathleena Sullivan, firmos „Quinn Emanuel“ partnertė, atstovaujanti „Samsung“, teigė teisėjui teisme, kad „Apple“ siekia nesąžiningo monopolio visiems įrenginiams, kurie turi ekrano rotacijos funkciją, per visą įrenginį esantį patį ekraną su apvalintais kampais.

Teisėja ją nutraukė ir, laikydama konkuruojančias „Samsung“ ir „Apple“ planšetes, pasiteiravo K.Sullivan, ar ši galėtų jas atskirti. „Tik ne iš tokio atstumo, gerbiama teisėja“, – prisipažino advokatė. Teisėja ir advokatė buvo per dešimt žingsnių.

„Gerai, atnešiu juos arčiau, – pasakė teisėja. – Kuris yra kuris?“

Galiausiai, K.Sullivan teisingai identifikavo „iPad“ planšetę. „Reikia daug laiko rasti skirtumą“, – pasakė teisėja. Jos argumentas buvo tas, kad potencialūs „Samsung“ pirkėjai gali painioti planšetę su „Apple“ produktu.

Sumaištis tarp vartotojų yra svarbus kriterijus siekiant išsiaiškinti, ar patentų pažeidimas yra pagrįstas, ar ne. „Ką gi, tuomet aš priimu jūsų argumentą, gerbiama teisėja“, – nuolankiai atsakė advokatė K.Sullivan, kuri yra pakankamai protinga, kad laiku užsičiauptų.

Šaltinis: JAV verslo leidinio „BusinessWeek“ straipsnis „Apple’s war on Android“ (liet. „Apple“ paskelbė karą „Android“).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai