„Apple“ subombardavo „Facebook“ ir „Google“ už sąžinės neturėjimą

Kiek anksčiau šią savaitę „Apple“ dėl piktnaudžiavimo programėlių sertifikatais sustabdė vidinės, tik „Facebook“ darbuotojams skirtos programėlės veikimą. Lygiai tokių pačių veiksmų imtasi ir prieš „Google“, skelbia „The Verge“ ir „The Guardian“.
„iPhone Xs“ prekybos pradžia „Topo centre“ ir „Apple shop“
Už tai, kad „iPhone“ vartotojų privatumas saugomas be išlygų, „Apple“ nusipelno pagyrimo / TOPO centro nuotr.

Po sertifikato išjungimo „Facebook“ biuruose kilo suirutė: darbuotojai prarado galimybę perskaityti kavinės meniu ir išsikviesti vidinį „Facebook“ miestelio transportą, o taip pat iš jų buvo atimta galimybė prieiti prie „iOS“ platformai kuriamų bandomųjų socialinio tinklo valdytojų produktų.

Tokių drastiškų veiksmų „Apple“ ėmėsi dėl to, kad žiniasklaidoje pasklido naujiena, jog „Facebook“ tik vidiniam naudojimui skirtą programėlių „root“ sertifikatą, suteikiantį praktiškai neribotas nuotolinio įrenginio stebėjimo galimybes, naudojo ne tik savo darbuotojų įrenginiuose, bet ir platino šias programėles išorinei visuomenei – ypač paaugliams – siūlydama iki 20 dolerių siekiantį mėnesinį atlygį už savo privatumo paaukojimą. Kiek vėliau paaiškėjo, kad panašiai „rinkos tyrimus“ atlikinėjo ir „Google“. Tad abi įmonės buvo nubaustos identiškai: sertifikatai, kurių naudojimo sąlygos buvo grubiai pažeistos, buvo atšaukti.

Ir jeigu kavinės meniu nematymas ar vidinio transporto išsikvietimo galimybės praradimas yra tik šioks toks nepatogumas, kurį galima toleruoti, kur kas daugiau problemų kėlė tai, kad abiejų nubaustų įmonių programuotojai neturėjo nė menkiausios galimybės „gyvai“ išbandyti savo kuriamų produktų „iPhone“ ir „iPad“ įrenginiuose, o tai jau smarkiai trikdė produktų kūrimo planus – pasekmės galėjo būti labai skaudžios.

Tiesa, čia panašumas tarp „Facebook“ ir „Google“ baigiasi. Jeigu „Google“ nedelsiant atsiprašė ir pasižadėjo nebepažeidinėti „Apple“ reikalavimų, o taip pat visokeriopai bendradarbiavo su „Apple“ sprendžiant su šiuo incidentu susijusius klausimus, tai „Facebook“ problemą daugiau ar mažiau ignoravo.

„Bendradarbiaujame su „Google“, kad padėtume jiems labai greitai sugrąžinti vidinių programėlių sertifikatų veikimą“, – leidinyje „BuzzFeed“ buvo cituojamas „Apple“ atstovas.

Todėl ir rezultatas buvo skirtingas: „Google“ sertifikatas vėl įsigaliojo jau netrukus po jo užblokavimo – suirutė truko apie tris valandas. Tuo tarpu „Facebook“ dėl šio taisyklių pažeidimo iš esmės prarado visą darbo dieną – sertifikatai neveikė apie septynias valandas.

„Apple“ taip pat paskelbė, kad atitinkamų veiksmų bus imtasi prieš bet kokią įmonę, kuri piktnaudžiauja tik vidinio naudojimo programėlių sertifikatų naudojimu ir diegia šį išskirtines teises suteikiantį sertifikatą į viešai platinamas programėles. Sprendžiant pagal tai, kad „Apple“ nepabijojo imtis veiksmų prieš vienas iš didžiausių pasaulio įmonių, galima neabejoti, kad tai nėra tušti grasinimai.

„iOS“ programėles kuriančios bendrovės „Apparent Logic“ vadovas Alexas Fajkowskis socialiniame tinkle „Twitter“ skelbė, kad netrukus turėtume sulaukti žinių ir apie „Amazon“, „Sonos“, „DoorDash“ sertifikatus, mat šių bendrovių bandomosios programėlės su menkai ribotas galimybes suteikiančiu sertifikatu buvo platinamos viešai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai