Ar banginis gali praryti žmogų?

Tai labai mėgstamas filmų kūrėjų siužetas. Žmonės, netikėtai atsidūrę vandenyne, staiga yra užpuolami banginio ir po akimirkos suvokia atsidūrę jo pilve. Šalia plūduriuoja laivo nuolaužos, kitų žmonių daiktai. Telieka laukti neišvengiamos mirties stebėtinai erdviame skrandyje arba, kaip kartais rodoma filmuose, priversti banginį nusičiaudėti. Bet ar taip yra buvę nors kartą per visą istoriją? Ar banginis yra prarijęs gyvą žmogų?
Narams pasisekė nusifotografuoti šalia kašaloto
Narams pasisekė nusifotografuoti šalia kašaloto / „Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr.

Klausimas galbūt ir kvailokas, tačiau tokie filmų siužetai tikrai žadina žmonių smalsumą. Žurnalistas Benas Shattuckas 2012 metais praleido keletą dienų Naujojo Bedfordo banginių medžioklės tyrimų bibliotekoje ieškodamas įrašų apie tokius įvykius. Visgi jam nieko surasti nepavyko. Daugybė istorijų apie tai, kaip banginių medžiotojai buvo šių gyvūnų sužeidžiami ar net nuskandinami, tačiau apie prarijimą – nė žodžio. Turint omenyje, kad ši biblioteka yra turtingiausia savo medžiaga apie banginių medžioklės istoriją, tikimybė, kad faktas apie gyvą prarytą žmogų būtų užfiksuotas šiuose įrašuose, yra didelė.

Visgi istorijos egzistuoja žmonių pasakojimuose, perduodamuose iš lūpų į lūpas. Vienas garsiausių tokių pasakojimų yra apie Folklando salose XIX a. banginius medžiojusį Jamesą Bartley. Legenda byloja, kad jį banginis prarijo gyvą. Jo komanda per kelias dienas sumedžiojo banginį, perpjovė jo pilvą ir J.Bartley išlaisvino. Jis buvo gyvas ir sveikas, bet baltesnis nei įprastai – tai, atseit, buvo skrandžio rūgšties poveikio rezultatas.

Ši savotiška legenda iki šiol yra pasakojama vaikams kaip tikras įvykis, ją labai mėgsta jūreiviai. Pirminis jos šaltinis – vieno su J.Bartley „Star of the East“ laive plaukiojusio jūreivio laiškas, kuriame šis įvykis ir yra taip detaliai nupieštas. Tačiau nesunku išsiaiškinti, kad tai – tik jūreivių iš nuobodumo sukurta legenda. „Star of the East“ buvo tikras laivas, tačiau jis banginių nemedžiojo. Dar daugiau – pats J.Bartley, panašu, niekada neegzistavo. Kita vertus, įdomu, kad tokia jūreiviška legenda išliko per porą šimtų metų.

Tai kodėl per istoriją nėra pasitaikę nei vieno atvejo, kuomet banginis prarytų gyvą žmogų? Negi jie tokie draugiški? Ne, jie nėra tokie draugiški ir reikalui esant žmones tikrai pražudo. Tik tiek, kad dantų neturintys milžiniški banginiai net ir norėdami negalėtų praryti žmogaus – jų stemplės yra per siauros. Didžiausi pasaulio banginiai minta planktonu, todėl žmogus jiems yra per didelis kąsnis.

O kaip dantis turintys banginiai, mintantys kitais vandenynų gyviais? Jie galėtų praryti žmogų – jie nekramtę ryja kai kuriuos vandenynų gyvius. Tačiau žmogaus galas ateitų labai greitai – jis uždustų ir būtų suvirškintas dar pirmajame iš keturių kašaloto skrandžių. Kita vertus, mažai tikėtina, kad banginis apskritai būtų suinteresuotas jus praryti – jis jus veikiausiai tiesiog perkąstų per pusę ir paliktų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis