Perkant maitinimo bloką, galioja auksinė taisyklė – pasirinkus gerai žinomo gamintojo produktą, būsite tikri, kad maitinimo blokas nebus tragiškai prastas. Parduotuvėse vis dar yra pilna mažiau žinomų gamintojų produkcijos, kurie bando už truputį žemesnę kainą parduoti ltragiškus gaminius.
Dėl to pirkėjai yra linkę rinktis kelių geriausiai žinomų gamintojų produkciją. Ši situacija lemia, jog naujiems žaidėjams įeiti į maitinimo blokų rinką yra sudėtinga. Bet drąsūs kaimynai iš Lenkijos „SilentiumPC“ buvo linkę rizikuoti ir tapo svariu Vidurio Europos rinkos žaidėju.
„SIlentiumPC“ gaminiai yra populiarūs namų rinkoje. 2014-aisiais kompanija suaktyvino ir tarptautinio žinomumo paieškas. Jų produktai buvo ištestuoti prestižiškiausiuose užsienio tinklalapiuose ir gavo pakankamai gerus įvertinimus.
Kai kurie kompanijos žingsniai buvo per daug drąsūs. Pavyzdžiui, kompanija siūlė aukštos klasės „80 Plus Platinum“ efektyvumo maitinimo blokus „Supremo M1 Platinum“, tačiau panašu, kad dideles investicijas skiriantys pirkėjai išsigando nepopuliaraus vardo. Taip pat „High Power“ platforma nesugebėjo pažaboti srovės pulsacijas, todėl jo gamyba buvo atšaukta. Dingus „Supremo M1 Platinum“, pažangiausiu modeliu tapo „Supremo FM2 Gold 750W“, kurį šiandien išbandysime.
Pakuotė ir komplektacija
Paprastai pilnai moduliniai maitinimo blokai atkeliauja žymiai didesnėse pakuotėse, nei yra pardavinėjami įprasti maitinimo blokai, tačiau šį kartą dėžutė yra ypač kompaktiška.
Pakuotės dizainas yra paprastas, tačiau gražus ir tvarkingas. Priekyje yra pavaizduotas pats maitinimo blokas, o galinėje dalyje pateikiama svarbiausia informacija apie jį.
Prie bloko pridedami montavimo varžtai, maitinimo kabelis, paprastos vienkartinės laidų grupavimo juostos ir modulinių kabelių komplektas, Taip pat pakuotėje randame vartotojo vadovą ir garantinę informaciją.
Lenkiškai parašytos garantijos sąlygos atskleidžia gaminio kilmę. „SilentiumPC“ kompanijai žvalgantis į užsienio rinkas vertėtų pasirūpinti bent jau angliškai pateikta informacija.
Detalus žvilgsnis
„SilentiumPC Supremo“ šeima yra plati, todėl gali patenkinti skirtingą biudžetą turinčių pirkėjų poreikius. Visus juos vienija ta pati platforma ir „80 Plus Gold“ efektyvumo standartas.
Paprasčiausi atstovai pasižymi 550 W arba 650 W galia, visi jų kabeliai yra neatjungiami. 550 W galios blokas turi ir pusiau modulinę versiją. Na ir pilnai modulinių blokų seriją sudaro 650 W ir 750 W agregatai.Bandžiau įvardinti kitą seriją, kuri turi nemodulinius, pusiau modulinius ir pilnai modulinius blokus, bet man nepavyko.
Senesnė „SilentiumPC Supremo“ maitinimo blokų karta atrodė kur kas įmantriau. Ant jų šono puikavosi didžiulėmis auksinės spalvos raidėmis užrašytas maitinimo bloko pavadinimas. Dabar lenkai nusprendė viską supaprastinti ir šio bloko dizainą perkūrė pasiremdami minimalizmo filosofija.
Gale esančių kabelių lizdų kiekis yra labai didelis, galima pagalvoti, kad tai 1000 W maitinimo blokas. Net ir prijungus visus kabelius, vis tiek liks nepanaudoti ne tik du „CPU / PCI-E“, bet ir du „S-ATA/ IDE“ lizdai. Kam skirti likę keturi laisvi lizdai? Šio maitinimo bloko platformos gamintoja suteikia tokią lizdų konfigūraciją visiems pilnai moduliniams maitinimo šaltiniams. Matyt kompanija paskaičiavo, kad palikti nenaudojamas jungtis yra pigiau, nei kurti unikalų išdėstymą.
Prie tvarkos palaikymo prisideda ne tik pilnai modulinis dizainas, bet ir patys laidai. Visi „SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W“ kabeliai yra plokščiojo tipo.
Nors man teko bandyti daug maitinimo blokų, „SilientiumPC“ kabeliai yra ilgiausi, kokius tik teko matyti. Pavyzdžiui, procesoriaus maitinimo kabelis yra net 710 mm ilgio, tad reikiamos jungtis lengvai pasiekiamos. Maloniai džiugina ir likusiųjų kabelių ilgiai. Jungčių kiekiai yra pakankami bet kuriai sistemai su dvejomis vaizdo plokštėmis. Vienintelis nuviliantis dalykas yra vos dvi „Molex“ jungtys.
Žvilgsnis į vidų
Neabejokite, jog Lenkijos viduryje nėra maitinimo blokų gamyklos. „Silentium PC“, kaip ir kiti maitinimo blokai, yra gaminami Kinijoje. Ar tai eliminuoja unikalumo faktorių? Ne, nuo užsakovo priklauso, kokiomis modifikacijomis pasižymės maitinimo blokas. Be to, „SilentiumPC“ pasirinko egzotišką platformą, tad kažką panašaus būtų sunku įsigyti.
„Supremo FM2 Gold“ gamyba buvo patikėta senai „SilentiumPC“ draugei „Sama“. Pastaroji kompanija turi tiek pigių, tiek gerų maitinimo blokų, tačiau didžiausią dalį sudaro paprastesnieji modeliai. Šiame bloke pasirinkta „Sama Armor“ platforma, kuri yra vienas pažangiausių jos kūrinių.
Bloke naudojama „pusės tilto“ (angl. „Half-Bridge“) architektūra, paremta dviem tranzistoriais, kas yra natūralu tokios galios ir kainos maitinimo blokuose. Norint pagerinti srovės kokybę, prieš patekdama į pagrindinį transformatorių, ji apdorojama LLC grandine.
„Supremo FM2 Gold“ pasižymi „DC to DC“ architektūra. Tai reiškia, kad 3,3 V ir 5 V įtampa išgaunama konvertuojant iš 12 V linijos. Toks sprendimas leidžia pasiekti aukštesnį efektyvumą ir geresnę mažesnės įtampos linijų srovės kokybę. Taip pat, tokie blokai gali perduoti visą savo galią per 12 V liniją.
Iš maitinimo bloko galime laukti neblogos įtampų reguliacijos (nuokrypiai turėtų siekti iki 2 % nuo vardinės įtampos) bei gero srovės pulsacijų lyginimo (galima tikėtis, kad 12 V linijos pulsacija neperžengs 30 mV ribos, o mažųjų įtampų pulsacija liks žemiau 10 mV kartelės).
Maitinimo bloko apsaugų grandinę sudaro OVP (apsauga nuo per aukštos įtampos), UVP (apsauga nuo per žemos įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos) ir SIP (apsauga nuo iš tinklo ateinančių energijos šuolių). Deja „SilentiumPC Supremo FM2 Gold“ pasigedome OTP apsaugos, saugančios nuo perkaitimo.
Pagrindinis maitinimo bloko kondensatorius yra kokybiškas „Nichicon“ gaminys. Jis pasižymi 560 µF talpa ir turi aukštą 105°C temperatūrinį reitingą.
Gamintojas pasirinko sveikintiną sprendimą nebrangiame bloke – naudoti tik japoniškus kondensatorius. Visi elektrolitiniai kondensatoriai pagaminti „Nichicon“ gamyklose. Taip pat teko matyti šio bloko modifikacijas, naudojančius „Nippon Chemi Con“ kondensatorius. Kad ir kurio gamintojo versija paklius Jums, jos abi vienodai geros.
Ant ventiliatoriaus puikuojasi „SilentiumPC“ logotipas, bet tikrojo gamintojo nustatyti negalime. Bet kokiu atveju, žemas temperatūras palaiko kokybiškas aušintuvas, turintis FDB tipo guolius (slydimo guolius su patobulinta tepimo sistema).
Sprendimo rinktis šį ventiliatorių likau nesupratęs. Dėl mažesnio dydžio 120 mm ventiliatoriai dažniausiai montuojami trumpose maitinimo blokuose. Kodėl „SilentiumPC“ sugalvojo į ilgą korpusą įmontuoti mažesnio skersmens ventiliatorių – išlieka paslaptimi.
[Foto16]N.Davalgos nuotr. / Sprendimo rinktis 120 mm ventiliatorių nesupratome
Laimei, net ir su šiuo ventiliatoriumi, maitinimo blokas išlieka tylus. Tam pasitelktos trys priemonės – aukštas efektyvumas, kokybiški FDB guoliai ir ventiliatorius, sukonfigūruotas dirbti žemomis apsukomis.
Vis dėl to, galimybių tobulėjimui yra. Iš bloko, norėčiau sulaukti pusiau pasyvaus veikimo režimo. Kai gamintojo vardas lotynų kalba reiškia tylą, tai jį įpareigoja naudoti visas triukšmingumo slopinimo priemones.
Išvados
Šiuo metu Lietuvoje „SilentiumPC Supremo FM2 Gold“ pilnai modulinė 750W versija kainuoja mažiau nei 100 eurų. Jam suteikiama penkių metų garantija.
Už 100 eurų gauname aukštos kokybės bloką, kurio elektronika leidžia pasiekti „80 Plus Gold“ efektyvumo standartą, tiekti komponentams aukštos kokybės elektros srovę. Maitinimo blokas tylus, bet keli protingi sprendimai jį galėjo paversti dar tylesniu. Šalia to gauname modulinį dizainą su ilgais plokščiaisiais kabeliais. Labai vertinu, kad „SilentiumPC“ keičia suvokimą apie tai, kokie turėtų būti maitinimo blokų kabelių ilgiai.
Rimtu konkurentu laikyčiau „Deepcool Gamer Storm DQ750-M-V2L“. Jam koją pakiša paties importuotojas Lietuvoje. „Deepcool“ savo gaminiui suteikia 10 metų garantija, tačiau tiekėjas ją apkarpo iki 2 metų, kas yra labai mažai tokios klasės maitinimo šaltiniui.
Dar stipresniu konkurentu galima laikyti „Antec Earthwatts EA750G Pro“. Tiek „Antec“ prekinis ženklas, tiek „Seasonic“ platforma yra populiaresni ir pirkėjus labiau traukiantys sprendimai, nors abiejų maitinimo blokų galimybės panašios. Šiuo atveju vėl turime siųsti linkėjimus importuotojams, nukarpiusiems garantiją iki dviejų metų.
Ieškantiems žinomesnių prekinių ženklų dėmesį patrauks „Corsair TX750M“. Deja, jis paremtas vidutiniška „Great Wall“ platforma, iš kurios galime tikėtis žemesnės tiekiamos srovės kokybės.
Rimčiausią konkurenciją šiam maitinimo blokui sudaro „Chieftec“. Abu gamintojai didžiąją dalį savo produktų parduoda Vidurio ir Rytų Europos rinkose. Kompanijos pirkėjus bando prisivilioti ne žinomais vardais, o aukščiausiu kainos ir kokybės santykiu.
„SilentiumPC Supremo FM2 Gold“ tvirtai stovi prieš konkurentus ir siūlo gerą savybių rinkinį už teisingą kainą. Stipriau konkuruoti gali sukliudyti didesnis konkurentų gaminių žinomumas, tačiau šį maitinimo bloką įsigiję pirkėjai liks nenusivylę.