Ar žinote kiek asmeninių duomenų kaupia jūsų programėlės?

Pasauliniais statistikos duomenimis, šiandien kiekvienas vartotojas savo išmaniajame telefone turi vidutiniškai apie 60-90 programėlių. Tačiau vos 10 iš jų vartotojai naudoja reguliariai, rašoma pranešime spaudai.
Išmanusis telefonas „Samsung S10+“
Išmanusis telefonas „Samsung S10+“ / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kaskart parsisiunčiant naują mobiliąją programėlę, išmaniojo šeimininko prašoma suteikti prieigą prie tam tikrų asmeninių duomenų. Atrodo, kad nieko blogo tame nėra, tačiau kaip įsitikinti, kad jūsų duomenys nepapuolė į grėsmę keliančių piktavalių rankas?

Kontroliuokite savo prieigas

Greičiausiai daugelis galėtų pripažinti, kad siunčiantis naują programėlę tikrai ne visada perskaito jos parsisiuntimo sąlygas ir taisykles. Spausdami mygtuką „Sutinku“, vartotojai programos gamintojui suteikia prieigą prie tam tikrų asmeninių duomenų, tad sąlygų skaitymas turėtų tapti kiekvieno įpročiu.

Didžioji dalis programėlių sužino vartotojo elektroninį paštą, telefono numerį, gimimo datą ar netgi namų adresą. O be šios informacijos vartotojai, neskaitydami sąlygų, dažnai suteikia prieigas, kurios kai kuriais atvejais gali tapti rizikingos: programėlė sužino vartotojo buvimo vietą, kontaktus, gali turėti prieigas prie kameros, mikrofono, bankinių duomenų ir net skambučių įrašų.

Jei programėle nesinaudojate ilgą laiką, tam, kad nesidalintumėte savo duomenimis, nepamirškite programos išjungti arba ištrinti visai. Kai kurie naujausi išmanieji palengvina vartotojams kasdienybę ir patys dirbtinio intelekto technologijos (AI) pagalba analizuoja ir įsimena, kokias programėles vartotojas naudoja.

Atkreipkite dėmesį į programėlės gamintojus

Nepatikimose internetinėse parduotuvėse egzistuoja kibernetinių nusikaltėlių sukurtų programėlių, kurios gali būti labai panašios į gerai žinomas ir saugias programėles. Jeigu nuotraukų redagavimo programėlė prašo prieigos prie išmaniojo telefono mikrofono, reikėtų pagalvoti, kokiems tikslams programa to prašo?

Pavyzdžiui, 2017 m. kibernetiniai sukčiai sukūrė susirašinėjimo platformai „Whatsapp“ analogišką virusinę programėlę. Galvodami, kad siunčiasi saugią programą, daugiau nei 1 milijonas vartotojų patikėjo savo kontaktus ir susirašinėjimus nusikaltėliams. Dėl to ekspertai rekomenduoja programėles siųstis tik iš oficialių gamintojų svetainių.

Taip pat itin svarbu nuolat atlikti ne tik išmaniojo operacinės sistemos atnaujinimus, bet ir visų telefone veikiančių programų patikrą, taip sumažinsite virusų ir duomenų vagystės riziką. Dėl to telefone naudinga turėti antivirusinę programėlę, o geriausia, jeigu jūsų išmanusis jau yra iškart aprūpintas saugumo platforma, kaip pavyzdžiui „Samsung Knox“, kuri reguliariai tikrina išmaniojo veiklą, o aptikusi kenkėjišką programą siūlo ją nedelsiant pašalinti.

Paskyras valdykite atsakingai

Ar galėtumėte suskaičiuoti, kiek esate susikūręs internetinių paskyrų? Greičiausiai turite net tokių, kuriomis nebesinaudojate visai ir esate seniai pamiršęs. Todėl, jei tik yra galimybė patariama svetainėse nesiregistruoti. Ekspertai ypač rekomenduoja nekurti paskyrų elektroninių parduotuvių svetainėse, jeigu nežadate jose reguliariai lankytis – tam yra svečio funkcija. Kartą svetainei ar programėlei patikėję savo asmeninę informaciją, trečiosios šalys turės ją visam laikui.

Be to, galimybė prie daugelio programėlių jungtis per socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą nėra itin saugi. Nors tai yra patogu, tačiau šis socialinis tinklas gali perduoti visą vartotojo asmeninę informaciją programėlei, prie kurios jungtasi. Tad tokiu būdu, trečiosioms šalims patikite visus savo „Facebook“ paskyroje kaupiamus duomenis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų