Ne tik aksesuaras
Papuošalas buvo aptiktas kasinėjant šalia didžiausios pasaulyje žinomos Bizantijos laikų vyninės Javnės mieste Izraelyje, praneša „Independent“.
Ekspertai teigė, kad žiedas, į kurį buvo įdėtas violetinis ametisto akmuo, galėjo priklausyti savininkui arba sandėlio darbuotojui, kuris tikėjo, jo nešiojimas atbaidys nuo blogų pasekmių išgėrus daug vyno.
Dr. Amiras Golanis, Izraelio antikvarinių vertybių valdybos juvelyrinių dirbinių ekspertas, tyręs radinį, naujienų portalui „Independent“ sakė: „Asmuo, kuriam priklausė žiedas, buvo pasiturintis, o papuošalo nešiojimas rodė jo statusą ir turtingumą. Tokius žiedus galėjo nešioti ir vyrai, ir moterys.“
Biblijoje ametistas minimas kaip vienas iš 12 brangakmenių, kuriuos šventyklos vyriausiasis kunigas nešiojo ant savo apeiginio krūtinės skydo.
„Šiam brangakmeniui buvo priskiriama daugybė dorybių, o tarp jų ir šalutinio alkoholio vartojimo poveikio – pagirių – prevencija“, – pasakojo tyrėjas.
Žiedas buvo rastas vos už 150 metrų nuo sandėlio, kuriame buvo amforos – indų, naudojamų vynui laikyti, liekanų.
Kasinėjimų vieta datuojama VII amžiumi, t. y. Bizantijos laikotarpio pabaiga ir ankstyvojo islamo laikotarpio pradžia, tačiau manoma, kad žiedas gali būti dar senesnis.
Pasak Izraelio antikvarinių vertybių tarnybos, kuri vadovavo kasinėjimams, žiedas galėjo būti perduodamas iš kartos į kartą šimtmečiais.
Tiesa, ar toks apsisaugojimo būdas iš tiesų padėdavo, galime tik spėlioti, arba pabandyti patys.