Archeologus nustebino Ispanijos urve 300 metrų gylyje rasti senovės žmonių piešiniai

Ispanijoje itin giliame ir sunkiai pasiekiamame urve aptikta puikiai išsilaikiusių paleolito epochos žmonių piešinių, kurie gali būti pripažinti vienais svarbiausių pasaulyje urvų meno pavyzdžių, pranešė archeologai.
Ispanijos urve 300 metrų gylyje rasta senovės žmonių piešinių
Ispanijos urve 300 metrų gylyje rasta senovės žmonių piešinių / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Urvas Archeologija

Tą urvą tyrinėjusios grupės vyriausiasis archeologas Diego Garate penktadienį sakė, kad apie 70 piešinių buvo rasti ant uolų atbrailų maždaug 300 metrų gylyje po žeme Ačuros urve šiauriniame Baskijos regione.

Pasak jo, piešiniai gali būti priskirti urvų meno „čempionų lygai“ ir galbūt patenka tarp dešimties geriausių tokių objektų Europoje. Ačuroje aptikti reljefai ir piešiniai vaizduoja arklius, jaučius, ožkas ir elnius ir yra sukurti prieš maždaug 12,5–14,5 tūkst. metų.

Ačuroje aptikti reljefai ir piešiniai vaizduoja arklius, jaučius, ožkas ir elnius ir yra sukurti prieš maždaug 12,5–14,5 tūkst. metų.

Tačiau D.Garate pažymėjo, kad ta vieta sunkiai pasiekiama ir pavojinga, todėl veikiausiai niekada nebus prieinama plačiajai visuomenei.

Ačuros urvas buvo atrastas 1929-aisiais ir tyrinėtas 1934–1935 metais. Jame esantys piešiniai buvo aptikti per tolesnius D.Garate ir jo bendražygių tyrimus 2014 metais.

Ekspertai sakė, kad kol kas dar per anksti spręsti, ar šis atradimas gali lygiuotis su iki šiol nuostabiausiu Ispanijoje aptiktu urvų tapybos pavyzdžiu – piešiniais Altamiros urve, kuris buvo pramintas paleolito meno Siksto koplyčia, bet Ačuros piešiniai neabejotinai yra įspūdingi.

„Niekas nesitikėjo tokio masto atradimo, – sakė Madrido Kompliuto universiteto priešistorinės epochos profesorius Jose Yravedra. – Esama daug ištapytų urvų, bet tik nedaugelyje esama tiek daug ir tokio įvairaus bei kokybiško meno.“

Altamiroje ir keliuose kituose dideliuose urvuose Ispanijoje bei Prancūzijoje rasti keli šimtai urvų meno piešinių.

D.Garate atkreipė dėmesį į vieną jaučio piešinį – tas gyvūnas pavaizduotas pervertas daugybės medžiotojų iečių. Pasak archeologo, daugelyje kitų Europos urvuose aptiktų panašių medžioklės scenų gyvūnai paprastai vaizduojami perverti 4–5 ietimis.

Pasak J.Yravedros, piešiniai buvo aptikti itin atokioje urvo dalyje, o iš jų gausos, įvairovės ir kokybės galima spręsti, kad ta vieta buvo savotiška „šventovė“, kurioje paleolito žmonės galbūt rinkdavosi atlikti kokių nors ritualų. Panašių ištapytų salių buvo rasta Altamiroje ir Lasko urve Prancūzijoje.

Regiono pareigūnai tikisi įrengti tikslią trimatę to urvo rekonstrukciją, kad žmonės galėtų gėrėtis naujai aptiktais piešiniais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs