Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Atsitiktinis atradimas iš apelsino žievelės atliekų gali padėti išvalyti vandenynus

Australijos mokslininkai rado būdą, kaip iš vandens pašalinti gyvsidabrį. Jie tam panaudojo atsitiktinai sukurtą medžiagą iš industrinių atliekų ir apelsino žievelės.
Maxas Worthingtonas ir Justinas Chalkeris
Maxas Worthingtonas ir Justinas Chalkeris / Flinderso universiteto nuotr.

Medžiagos kūrėjai Maxas Worthingtonas ir Justinas Chalkeris iš Flinderso universiteto Australijoje sako, kad iki šiol nebuvo jokio panašaus gyvsidabrio šalinimo metodo.

Anot mokslininkų, tai labai svarbus ir daug žadantis atradimas, nes gyvsidabris yra labai nuodingas teršėjas ir gali pažeisti maistą, vandens tiekimą, taip pat paveikti žmogaus nervų sistemą.

Flinderso universiteto nuotr./Iš atliekų sukurta medžiaga, kuri gali išvalyti gyvsidabrį
Flinderso universiteto nuotr./Iš atliekų sukurta medžiaga, kuri gali išvalyti gyvsidabrį

Sintetinės chemijos specialistas Dr. Chalkeris sako, kad bene geriausia atradimo dalis yra ta, jog medžiagą išgauti yra neįtikėtinai pigu, taigi ji gali būti panaudota didelio masto aplinkos valymui upėse, jūrose, vandenynuose.

„Su gyvsidabrio taršos problemomis susiduria beveik visas pasaulis, gyvsidabris paveikia maisto ir vandens tiekimą, taigi mums reikia pigaus ir efektyvaus gyvsidabrio pašalinimo metodo“, – sakė dr. Chalkeris.

Mokslininkų sukurta į plastiką panaši medžiaga gaminama iš sieros ir limoneno – pramoninių atliekų produktų, kurie plačiai pasiekiami visame pasaulyje.

„Mes imame sierą, kuri yra šalutinis naftos industrijos produktas, taip pat limoneną, kuris yra pagrindinis apelsinų eterinio aliejaus komponentas, jį dideliais kiekiais gamina citrusinių vaisių gamintojų industrija. Sudėjome medžiagas vieną su kita ir šios suformavo šviesią švelnią gumą, kuri gali ištraukti gyvsidabrį iš vandens“, – sakė dr. Chalkeris.

Mokslininkai sako, kad jų sukurta medžiaga nėra toksiška aplinkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas